ՍԴ-ն մինչև հունվարի 25-ը քննության կառնի պարտադիր կուտակային բաղադրիչի կիրառումը կասեցնելու միջնորդությունը 12/27/2013 12:54 | ԼՐԱՀՈՍ
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 5-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 37-րդ, 38-րդ, 45-րդ, 49-րդ և 86-րդ հոդվածների՝ 2014թ.-ի հունվարի 1-ից գործողության մեջ դրվելիք պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված դրույթների սահմանադրականությունը վիճարկող Ազգային ժողովի ոչ իշխանական չորս՝ ՀՅԴ, «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես» և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչների դիմումի հիման վրա գործը Սահմանադրական դատարանը քննության կառնի 2014թ.-ի մարտի 28-ին: Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, այս մասին ՍԴ-ն որոշում է ընդունել դեկտեմբերի 26-ի աշխատակարգային նիստում:
Հաշվի առնելով դիմող կողմի միջնորդությունը և նկատի ունենալով, որ գործը ձեռք է բերել հասարակական մեծ հնչեղություն ու դրա բանավոր դատաքննությունը կնպաստի գործի հանգամանքների առավել արագ ու համակողմանի բացահայտմանը՝ ՍԴ-ն որոշել է գործի դատաքննությունն կազմակերպել բանավոր ընթացակարգով:
Ինչ վերաբերում է դիմող կողմի միջնորդությանը՝ մինչև գործի դատաքննության ավարտը կասեցնել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի պարտադիր կուտակային վճարներ կատարելու պարտավորությանը վերաբերող և դրանց հետ համակարգային կապի մեջ գտնվող դրույթները, ապա այն ՍԴ-ն որոշել է քննության առնել մինչև հունվարի 25-ը՝ անդրադառնալով նաև օրենքի 38-րդ՝ կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրությունը, և 39-րդ՝ պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրություն չկատարելը, հոդվածների գործողության իրավաչափությանը:
Ըստ դիմող կողմի, միջնորդությունը պայմանավորված է նրանով, որ վերոհիշյալ դրույթների «2014 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնելու դեպքում մինչև գործի դատաքննության ավարտը 1974 թվականի հունվարի 1-ին և դրանից հետո ծնված աշխատող անձանց համար, ում անվանական աշխատավարձերի բարձրացումը չի փոխհատուցում պարտադիր կուտակային վճարը, կհանգեցնի փաստացի տնօրինվող աշխատավարձի և կենսամակարդակի նվազմանը, քաղաքացիների կողմից կենսաթոշակային ֆոնդի և ֆոնդի կառավարիչի չընտրելու դեպքում՝ օրենքով նախատեսված պահանջի խախտմանը, ինչպես նաև պետության կողմից ստանձնելիք երաշխիքների անհամաչափ բեռնվածությանը»:
ՍԴ-ն, նկատի ունենալով, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքն ընդունվել է 2010թ.-ի դեկտեմբերին և դրա իրացումն երաշխավորելու համար համակարգային փոխկապակցվածության մեջ բազմաթիվ հոդվածներով կոնկրետ լուծումներ են վերապահվել ՀՀ կառավարությանը և Կենտրոնական բանկին, անհրաժեշտ է համարել դատաքննությանը հրավիրել վերջիններիս պաշտոնական ներկայացուցիչներին՝ իրենց իրավասության շրջանակներում անհրաժեշտ պարզաբանումներ տալու համար:
Բացի այդ, ՍԴ-ն որոշել է պահանջել ՀՀ կառավարությունից և ԿԲ-ից մինչև հունվարի 10-ը ներկայացնել օրենքի կիրառումն ապահովելու նպատակով նախատեսված և կառավարության ու ԿԲ-ի իրավասությանը վերապահված մի շարք փաստաթղթեր: Խոսքը, մասնավորապես, օրենքից բխող՝ գործադիրի որոշումների և սահմանած կարգերի մասին է, իսկ ԿԲ-ի պարագայում՝ կենսաթոշակային ֆոնդերի գրանցման, դրանց կառավարիչներին ներկայացվող պահանջների, կառավարիչների նկատմամբ ԿԲ-ի կողմից իրականացվելիք վերահսկողության պայմանների և այլ փաստաթղթերի մասին:
Միաժամանակ՝ ՍԴ-ի խորհրդական Գևորգ Դանիելյանին և աշխատակազմի իրավախորհրդատվական ծառայությանը հանձնարարվել է մեկամսյա ժամկետում այս գործով զեկուցողներին և ՍԴ անդամներին ամփոփ տեղեկանք ներկայացնել միջազգային պրակտիկայում քննության առարկա հիմնախնդրի սահմանադրաիրավական լուծումների, վերջին տարիներին դրանց զարգացումների, Արևելյան Եվրոպայի երկրներում տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի գործուղության իրավակարգավորումների առանձնահատկությունների վերաբերյալ:
Ի դեպ, ՍԴ-ի աշխատակարգային որոշման համաձայն, որոշվել է գործի նյութերին կցել դիմողի պաշտոնական ներկայացուցչի կողմից ներկայացված՝ «Ընդդեմ կենսաթոշակային պարտադիր բաղադրիչի» բողոքի ցույցի մասնակիցների դեկտեմբերի 17-ի հայտարարությունը:
Նշենք, որ գործով զեկուցողներ են նշանակված ՍԴ անդամներ Կիմ Բալայանը և Վոլոդյա Հովհաննիսյանը: Դատավարությանը որպես պատասխանող կողմ ներգրավված է օրենքն ընդունած Ազգային ժողովը:
ՍԴ-ում պատգամավորների ներկայացուցիչներն են ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը և իրավաբան Մերի Խաչատրյանը:

КС Армении до 25 января рассмотрит ходатайство непровластных фракций о приостановлении обязательных взносов в накопительные пенсионные фонды 12/27/2013   13:56  |  Лента новостей
Конституционный суд РА 28 марта возьмет на рассмотрение дело на основании заявлений 4 непровластных фракций парламента Армении( АРФД, “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс” и “Наследие”), которые оспаривают конституционность положений ст. 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 закона РА “О накопительных пенсиях” , связанных с вводимым в обращение с 1 января 2014г. обязательным накопительным компонентом..Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, такое решение было принято на состоявшемся 26 декабря процедурном заседании КС РА.
С учетом ходатайства заявителя и принимая во внимание тот факт, что дело приобрело широкий общественный резонанс, и его рассмотрение в устном порядке будет способствовать оперативному и всестороннему установлению обстоятельств дела КС, постановил организовать слушания в порядке устной процедуры судебного разбирательства.
Что касается ходатайства заявителя об аннулировании до завершения слушаний по делу обязательства, касающегося обязательных взносов по закону “О накопительной пенсии” и находящихся с ними в системной связи положений, то КС постановил рассмотреть их до 25 января, затронув также правомерность действий ст. 38 — выбор пенсионного фонда и ст. 39 — невыполнение обязательств по выбору обязательного пенсионного фонда.
Согласно заявителю, ходатайство обусловлено тем, что в случае вступления вышеупомянутых положений в силу с 1 января 2014г., до завершения судебного разбирательства, для работников, родившихся 1 января 1974г. и после этого, рост номинальной заработной платы коих не возмещает взносов на накопительную часть трудовой пенсии, приведет к снижению фактически располагаемой заработной платы и уровня жизни. В случае же, если граждане не выберут пенсионный фонд или управляющего фонда, — к нарушению предусмотренного законом требования, а также несоразмерной нагрузке взятых на себя государством гарантий.
С учетом того факта, что закон “О накопительных пенсиях” был принят в декабре 2010г. и в связи с его реализацией на Правительство Армении и  Центробанк было возложено по взаимосвязанным статьям принятие конкретных решений, КС счел необходимым пригласить представителей Правительства и Центрального банка для дачи разъяснений по вопросам, входящим в их полномочия.
Кроме того, было принято решение потребовать у Правительства и ЦБ Армении представить до 10 января ряд документов, предусмотренных для обеспечения применения закона.
В то же время советнику КС Геворку Даниеляну и юридической консультативной службе аппарата поручено в течение месяца представить докладчикам по данному делу и членам КС итоговую справку о конституционно-правовых решениях проблемы, рассматриваемой в международной практике, имевших место за последние годы развитиях, особенностях правового регулирования действия обязательной накопительной пенсионной системы в условиях экономического кризиса в странах Восточной Европы.
Согласно процедурному решению КС РА, было принято решение приобщить к материалам дела предъявленное официальным представителем заявление участников акции протеста “против обязательного накопительного компонента” от 17 декабря с.г.
Отметим, что докладчиком по делу назначены члены КС РА — Ким Балаян и Володя Ованнисян. В качестве ответчика к участию в деле привлечено Национальное Собрание, принявшее закон.
Депутатов в КС представляют член АРФ “Дашнакцутюн” Арцвик Минасян, правозащитник Артак Зейналян и юрист Мэри Хачатрян.