Կառավարությունը կքննարկի Քննչական կոմիտեի մասին օրինագիծը 12/25/2013 22:30 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Կառավարությունը վաղը կքննարկի «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը:
Հիշեցնենք, այս օրինագծի ընդունման նպատակն է պաշտպանության նախարարության ու ոստիկանության կառուցվածքում գործող քննչական մարմինների հենքի վրա կազմավորել քննչական կոմիտե:
Ըստ այդմ, առաջարկվում է ընդունել «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին», «Հայաստանի Հանրապետության քննչական դեպարտամենտում պետական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը և դրանից բխող համապատասխան փոփոխություններ կատարել մի շարք այլ օրենքներում:
Նշենք, որ առաջարկվող նախագծերի համաձայն, քննչական կոմիտեի նախագահին նշանակելու է ՀՀ Նախագահը` ՀՀ վարչապետի ներկայացմամբ, իսկ Կոմիտեի նախագահի տեղակալներին` քննչական կոմիտեի նախագահի ներկայացմամբ:
Քննչական կոմիտեի մյուս ծառայողներին արդեն ինքնուրույն կնշանակի քննչական կոմիտեի նախագահը:
Ի դեպ, Կոմիտեում գործելու են նաև կարգապահական և որակավորման հանձնաժողովներ: Կարգապահական հանձնաժողովը բաղկացած է լինելու 6 անդամից: Հանձնաժողովի կազմի մեջ են մտնում քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալներից մեկը՝ կոմիտեի նախագահի որոշմամբ, քննչական կոմիտեի՝ վիճակահանությամբ ընտրվող 3 ծառայող, ՀՀ նախագահի և ՀՀ կառավարության աշխատակազմերից համապատասխանաբար նախագահի և վարչապետի կողմից նշանակված մեկական ներկայացուցիչ:
Որակավորման հանձնաժողովը կազմված է լինելու 9 անդամից: Դրա կազմի մեջ են մտնում քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալներից մեկը, քննչական կոմիտեի 4 ծառայողներ, 4 իրավաբան-գիտնական:
Կոմիտեի քննիչների համար նախատեսված է աշխատավարձի բարձրացում, որը գրեթե հավասարազոր կլինի ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչների աշխատավարձին:

Правительство Армении обсудит законопроект о “Следственном комитете” 12/26/2013   10:05  |  Актуальная тема
Правительство Армении сегодня обсудит проект закона РА “О Следственном комитете Республики Армения”.
Напомним, цель принятия законопроекта - сформировать Следственный комитет на основе действующих в Минобороны и Полиции Армении следственных органов.
Исходя из этого, предложено принять проекты законов РА “О Следственном комитете Республики Армения”, “О) государственной службе в следственном департаменте Республики Армения” и внести исходящие из этого соответствующие изменения в ряд других законов.
Отметим, что, согласно предлагаемым проектам, председатель Следственного комитета назначается президентом Армении по представлению премьер-министра, а заместители председателя Комитета – по представлению председателя Следственного комитета.
Остальных сотрудников следственного комитета назначит собственноручно председатель Следственного комитета.
В Комитете будут действовать также дисциплинарная и квалификационная комиссии. Дисциплинарная комиссия состоит из 6 членов. В состав комиссии входят один из заместителей председателя Следственного комитета, по решению председателя Комитета, 3 сотрудника Следственного комитета, которые избираются по итогам жеребьевки и по одному представителю из аппаратов Президента и главы Правительства РА, которые соответственно были назначены президентом республики и премьер-министром.
Квалификационная комиссия состоит из 9 членов. В ее состав входят один из заместителей председателя Следственного комитета, 4 сотрудника Следственного комитета, 4 правоведа.
Для следователей Следственного комитета предусмотрено повышение заработной платы, которая будет почти соразмерна окладу следователей Специальной следственной службы Армении.