Սաակաշվիլին՝ պերսոնա նոն գրատա Ուկրաինայում 12/24/2013 13:48 | Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի իշխող՝ Ռեգիոնների կուսակցության պատգամավոր Օլեգ Ցարեւը հասել է նրան, որ արգելվել է մի քանի տասնյակ մարդկանց մուտքն Ուկրաինա։ Այս մասին հաղորդում է «Коммерсантъ-Украина» պարբերականը։
«Իմ դիմումում կար 36 անձ։ Ուկրաինայի ազգային անվտանգության ծառայությունից դեռ պատասխան չեմ ստացել, սակայն, ըստ իմ տեղեկությունների, նրանք բոլորն էլ հայտարարվել են պերսոնա նոն գրատա», - հայտարարել է իշխող կուսակցության ներկայացուցիչը։ Ոչ ցանկալի անձանց թվում նա նշել է նաեւ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին։
«Սաակաշվիլին ընդհանրապես այստեղ անելիք չունի, թող գնա Վրաստան եւ հանդիպի վրաց ժողովրդի հետ», - ասել է ուկրաինացի պատգամավորը եւ ավելացրել. «Նա այստեղ է եկել իր թիմի հետ, որը կազմակերպել էր «վարդերի հեղափոխությունը»։ Նրանք բոլորն արմատավորվեցին Ուկրաինայում եւ դարձան հեղափոխության մոդերատորները, որը փորձեց կազմակերպել ընդդիմությունը»։

Саакашвили стал персоной нон-грата в Украине 12/24/2013   14:15  |  Международные новости
Депутат от правящей Партии регионов Олег Царев добился того, что нескольким десяткам человек запрещен въезд на Украину. Об этом он сообщил изданию «Коммерсантъ-Украина», передает “Лента.ру”.
«В моем запросе 36 человек. Я пока не получил ответа от СБУ [Службы безопасности Украины], но, по моей информации, все они объявлены персонами нон грата», — заявил представитель партии власти. В числе нежелательных, по его мнению лиц, он при этом назвал экс-президента Грузии Михаила Саакашвили.
«Саакашвили тут вообще нечего делать, пускай едет в Грузию и встречается с грузинским народом, — поделился своим мнением депутат Царев. — Он приехал сюда со своей командой, которая устраивала "революцию роз". Все они обосновались в Украине и были модераторами революции, которую пыталась организовать оппозиция».