ԱԺ չորս խմբակցությունները պնդում են, որ «Հայռուսագազարդ»-ի համաձայնագիրը չի վավերացվել 12/23/2013 14:40 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի ոչ իշխանական չորս խմբակցությունները տարածել են հայտարարություն, որում ասված է.
«1. 2013թ դեկտեմբերի 23-ին ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում պետք է տեղի ունենար 2013թ դեկտեմբերի 2-ին Երեւանում ստորագրված ՀՀ Կառավարության եւ ՌԴ կառավարության միջեւ «Հայռուսագազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի առուվաճառաքի եւ հետագա գործունեության պայմանների մասին համաձայնագրի քվեարկությունը:
2. Հարցի քվեարկության պահին Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, որ քվերակության էլեկտրոնային համակարգը չի գործում եւ քվեարկությունը պետք է տեղի ունենա «ԱԺ կանոնակարգ օրենքի» 61-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով՝ ըստ որի՝ էլեկտրոնային համակարգը չգործելու դեպքում ձայները հաշվում է հաշվիչ հանձնաժողովը:
3.«Աժ կանոնակարգ» օրենքի 24-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ Հաշվիչ հանձնաժողովի որոշումներն ընդունվում են նրա անդամների ձայների մեծամասնությամբ, այսինքն՝ 7 անդամից առնվազն 4-ի կողմ լինելու դեպքում: ԱԺ քվերակության արդյունքները պետք է հաստատվեն Հաշվիչ հանձնաժողովի կողմից որոշումներ ընդունելու համար սահմանված կարգով:
4. ԱԺ 5-րդ գումարման 4-րդ նստաշրջանի Հաշվիչ հանձնաժողովում ընդգրկված են ՀՀԿ-ից Սուքիաս Ավետիսյանը, Տաճատ Վարդապետյանը, ՕԵԿ-ից՝ Իշխան Խաչատրյանը, ԲՀԿ-ից՝ Տիգրան Ուրիխանյանը, ՀԱԿ-ից՝ Լյուդմիլա Սարգսյանը, ՀՅԴ-ից՝ Արծվիկ Մինասյանը, «Ժառանգությունից»՝ Թեւան Պողոսյանը:
5. 2013թ դեկտեմբերի 23-ին Աժ հաշվիչ հանձնաժողովը «Աժ կանոնակարգ» օրենքով սահմանված կարգով որեւէ որոշում չի կայացրել եւ քվեարկության արդյունքները չի արձանագրել: Հանձնաժողովի 7 անդամներից 4-ը՝ Տիգրան Ուրիխանյանը, Լյուդմիլա Սարգսյանը, Արծվիկ Մինասյանը եւ Թեւան Պողոսյանը չեն մասնակցել «Աժ կանոնակարգ» օրենքի 61-րդ հոդվածի 2-րդ մասով կամ 24 մասով նախատեսված որեւէ գործընթացի:
6. Այսպիսով, 2013թ դեկտեմբերի 23-ին ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում ՀՀ կառավարության եւ ՌԴ կառավարությամբ միջեւ «Հայռուսագազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի առուվաճառքի եւ հետագա գործունեության պայմնանների մասին համաձայնագրի վավերացման որոշում չի ընդունվել: Համաձայնագիրը ՀՀ-ի կողմից վավերացված չէ»:
Հայտարարության տակ ստորագրել են ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը, ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը եւ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը:

“Газовое соглашение с Россией не ратифицировано Республикой Армения”. Некоалиционные фракции армянского парламента выступили с заявлением 12/23/2013   15:20  |  Актуальная тема
Четыре фракции парламента Армении, не входящие в правящую коалицию, выступили с совместным заявлением, в котором, в частности, отмечается:
"1.На проходившем 23 декабря внеочередном заседании Национального Собрания должно было состояться голосование по “Соглашению об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества „АрмРосгазпром” , подписанному 2 декабря в Ереване между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации.
2. На момент голосования спикер парламента Овик Абрамян заявил, что электронная система не работает и голосование должно пройти в порядке, предусмотренной ч. 2 ст. 61- закона “О Регламенте НС”, согласно которому в случае нефункционирования электронной системы голосования, голоса подсчитывает Счетная комиссия;
3. Согласно ч. 5 ст. 24 закона “О Регламенте НС”, решения Счетной комиссии принимаются большинством голосов ее членов, то есть: по меньшей мере, 4 из 7 членов комиссии должны проголосовать “за”. Результаты голосования в НС должны быть утверждены решением Счетной комиссией в установленном порядке;
4. В Счетную комиссию четвертой сессии НС пятого созыва входят Сукиас Аветисян, Тачат Вардапетян от РПА, Ишхан Хачатрян - от “Оринац еркир”, Тигран Уриханян - от ‘Процветающей Армении”, Людмила Саркисян - от АНК, Арцвик Минасян - от АРФД, Теван Погосян - от партии “Наследие”;
5. 23 декабря 2013 года Счетная комиссия не принимала никакого решения в порядке, установленном законом “О регламенте НС” и не запротоколировала итогов голосования. Четверо из семи членов комиссии: Тигран Уриханян, Людмила Саркисян, Арцвик Минасян и Теван Погосян, не приняли участия в каком-либо из процедур, предусмотренных ч. 2 или ч. 24 ст. 61 закона “О Регламенте НС;
6. Таким образом, в ходе состоявшегося 23 декабря 2013 года внеочередного заседания Национального Собрания не было принято решения о ратификации “Соглашения об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества „АрмРосгазпром”.Соглашение не ратифицировано Республикой Армения".
Заявление подписали руководитель фракции АРФД Армен Рустамян, секретарь ППА Наира Зограбян, руководитель фракци АНК Левон Зурабян и руководитель фракции “Наследие” Заруи Постанджян.