ԱԺ արտահերթ նստաշրջանն ավարտվեց 12/23/2013 16:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում հայտարարված ընդմիջումից հետո վերսկսեց աշխատանքը, հաշված րոպեների ընթացքում քվեարկեց օրակարգում մնացած վերջին երկու հարցերը: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության նախաձեռնությամբ հրավիրված արտահերթ նստաշրջանը հայտարարեց փակված:
Ի դեպ, այս վերջին երկու քվեարկությունները ևս անցկացվեցին ոչ էլեկտրոնային համակարգի միջոցով, քանի որ, ինչպես հայտնեց Հ.Աբրահամյանը, «մեր գործընկերը մեր քարտերը չի վերադարձրել»: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, հայ-ռուսական համաձայնագրերի քվեարկությունը կանխելու նպատակով «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը հավաքել էր քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչների գրանցման քարտերը:
Ինչ վերաբերում է համաձայնագրերի քվեարկությանը, ապա ԱԺ նախագահը հայտարարեց, որ գրություն է ստացել Հաշվիչ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սուքիաս Ավետիսյանից, ով հայտնել է, թե հայ-ռուսական համաձայնագրերի քվեարկության ժամանակ ԱԺ նախագահության և երկու անկախ պատգամավորների ձայները թյուրիմացաբար կրկնակի են հաշվարկվել: Արդյունքում՝ համաձայնագրերի վավերացման որոշումն ընդունվել է ոչ թե նախապես հայտարարված 77, այլ 72 «կողմ» ձայներով:

Спикер парламента Армении объявил о закрытии внеочередной сессии 12/23/2013   17:01  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении после перерыва за считанные секунду провело голосование по оставшимся в повестке дня последним вопросам. Спикер парламента Овик Абраамян объявил созванную по инициативе Правительства внеочередную сессию закрытой.
Голосование по двум последним вопросам прошло также не по электронному методу, поскольку, по словам О. Абраамяна, “их коллеги им не вернули карточек”. Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, с целью срыва голосования по армяно-российским соглашениям руководитель фракции “Наследие” Заруи Постанджян забрала карточки для регистрации представителей парламентского большинства.
Что касается самого голосования, то председатель НС РА заявил, что получил извещение от председателя Счетной комиссии Сукиаса Аветисяна, который сообщил, что голоса членов президиума и двух независимых депутатов НС РА по недоразумению были повторно сосчитаны. В итоге решение о ратификации соглашений было принято не 77 голосами “за”, как было объявлено ранее, а “72” голосами “за”.