Կընտրեն աշխարհի ամենագեղեցիկ օձին 12/21/2013 17:07 | Միջազգային լրահոս
Ամենագեղեցիկ օձին կորոշեն սողունների «Միսս Աշխարհ»՝ գեղեցկության միջազգային մրցույթի ժամանակ։ ИТАР-ТАСС-ի փոխանցմամբ՝ դրա բացման արարողությունը տեղի է ունեցել այսօր՝ Յարոսլավի կենդանաբանական այգու էկզոտարիումում։
Ցուցահանդեսն արդեն եղել է Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներում, սակայն մրցույթի հիմնական փուլը տեղի կունենա Յարոսլավլում։ Մասնակիցների թվում են տարբեր օձեր՝ կանաչ, կարմիր, դեղին, նարնջագույն, սեւ, կապույտ եւ նույնիսկ՝ ալբինոսներ։
«Հիմնական դատավորները կլինեն գազանանոցի այցելուները, որոնց էլ վերապահված է ընտրել հաղթողներին՝ երեք անվանակարգերում։ Դրանք են՝ «Միսս երկնային գեղեցկություն», որի շրջանակներում պետք է որոշվի բնական ծագում ունեցող օձերի հաղթողին, «Միսս ոչ երկնային գեղեցկություն»՝ օձերի շրջանում առաջին գեղեցկուհին, որը բուծվել է արհեստական ճանապարհով, եւ չեմպիոնների չեմպիոնը, որին կշնորհվի «Միսս աշխարհ» տիտղոսը»,- մրցույթի պայմանների մասին պատմել է Կենդանաբանական այգու մամուլի քարտուղարը։

"Мисс мира" выберут среди змей в ярославском зоопарке 12/21/2013 17:28 | Международные новости
Самую красивую змею определят на международном конкурсе красоты "Мисс мира" среди пресмыкающихся. Он впервые открылся в субботу в экзотариуме Ярославского зоопарка, сообщает ИТАР-ТАСС.
По информации агентства, выставка уже побывала во многих городах России, но главного этапа конкурса прибыла в Ярославль. Среди участниц конкурса разные змеи: зеленые, красные, желтые, оранжевые, радужные, черные, голубые и даже альбиносы.
"Главными судьями конкурса станут посетители зоопарка, которым предстоит выбрать победительниц в трех номинациях. "Мисс Земная красота" - победительница среди змей природного происхождения. "Мисс Неземная красота" - первая красавица среди змей, выведенных селекционным путем. Чемпионка из чемпионок завоюет почетный титул "Мисс мира", - рассказал об условиях конкурса пресс-секретарь Ярославского зоопарка Назыркул Дауткулов. Он также отметил, что некоторых видов из числа участниц не имеет больше ни один зоопарк в мире.