Բնապահպանները իշխանի փրկության ծրագիրը բիզնես-նախագիծ են համարում 12/21/2013 12:10 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հիշեցնենք՝ ՀՀ կառավարությունն իր վերջին նիստում Սևանի իշխանի պաշարի վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման մասին որոշում էր ընդունել:
Այս որոշումը, ի դեպ, հասարակությանը ներկայացվեց, որպես Սևանի էկոհամակարգի զարգացման և վերացող ձկնատեսակների փրկության ծրագիր: Սակայն, բնապահպանների կարծիքով, դա այնքան էլ այդպես չէ:
Բնապահպանները պնդում են, որ կառավարության առաջարկած ծրագրում նախատեսված է «ցանցավանդակային եղանակով իշխանի արտադրությունը մինչ 2023թ. հասցնել տարեկան մինչև 50 000 տոննայի: Դրա համար լճի մեջ տարեկան պետք է լցվի նաև ֆոսֆոր և ազոտ պարունակող 50 000 տոննա արհեստական կեր: Հենց այս տարրերի շնորհիվ է ապահովվում ձկան արագ աճը»:
Թե ինչ ազդեցություն կունենա արագ աճա ապահովող այս կերը հենց ձկների վրա, բնապահպանները խոստովանում են, որ նման հետազոտության հնարավորություն և տվյալներ իրենք չունեն, բայց հայտարարում են, որ «ազոտը և ֆոսֆորը այն աղտոտիչներից են, որոնք նպաստում են Սևանի ճահճացմանը»:
Բնապահպանները նշում են նաև, որ ծրագրում հստակ ասված է, որ Սևանում կթողնվի ստացված ձկան քանակության 1,5%-ը, մնացածը կվաճառվի: Իսկ վաճառված ձկան ամեն կիլոգրամից 200 դրամ կփոխանցվի Սևանի պահպանման հիմնադրամին: Ակնկալվում է, որ 2023թ. հիմնադրամ փոխանցված կլինի 23 միլիարդ դրամ:
Սակայն, բնապահպանների կարծիքով, «այս թիվը ոչնչով հաստատված չէ: Ոչ ոք չի երաշխավորում, թե որքան ձուկ կենդանի կմնա, եթե, օրինակ, սառնամանիքներ լինեն, որքանը կսատկի և որքան դուրս կհանվի վաճառքի: Ով է հաշվի առնելու այդ կորուստները կամ եկամուտը, անհայտ է, քանի որ ծրագրում այդ մասին ոչինչ չի ասվում»:
«Ծրագրից հստակ է մի բան, որ մարդկանց մի խումբ հետաքրքրված է օգտագործել Սևանա լիճը որպես անվճար ջրամբար՝ ձկնաբուծության համար և դառնալ մենաշնորհատեր այդ ոլորտում: Դա բիզնես-ծրագիր է, որի մեջ բարձրաստիճան պաշտոնյաները պատրաստ են ներդնել իրենց բաժինը Սևանի տեսքով»,- ասված է Էկոլոգիական հասարակական դաշինքի տարածած հայտարարության մեջ:

Экологи “уловили” в программе по спасению севанского ишхана характерные для бизнес-проекта черты 12/21/2013   12:55  |  Актуальная тема
“Общественный экологический союз” бьет тревогу: Севан хотят превратить в рыбоводный завод.
Напомним, что Правительство Армении на последнем заседании приняло решение о восстановлении запасов севанской форели(ишхана) и развитии рабоводства.
Это решение было представлено общественности как программа развития экосистемы Севана и спасения исчезающих видов рыбы. Однако, по мнению экологов, это не совсем так.
Экологи утверждают, что в предложенной Правительством программе планируется до 2023г. довести “производство ишхана путем садкового разведения” до 50 тыс. тонн. Для этого в озеро придется ежегодно сбрасывать также 50тыс. тонн искусственного корма, содержащего фосфор и азот. Именно благодаря этим компонентам удастся обеспечить быстрый рост рыбы.
Как повлияет на рыбу корм, обеспечивающий их быстрый рост, экологи признают, что не располагает данными и возможностью для проведения подобных исследований, но заявляют, что фосфор и азот относятся к числу тех загрязнителей, которые способствуют заболачиванию Севана.
Экологи отмечают, что в программе четко сформулировано, что в озере оставят 1.5% полученной рыбы, остальное пойдет на сбыт. А 200 драмов с каждого проданного килограмма рыбы будет передано в фонд хранения Севана. Ожидается, что к 2023г. в фонд будет перечислено 23 млрд. драмов.
Однако, по мнению экологов, “эта цифра ничем не подтверждена. Никто не гарантирует - сколько живой рыбы останется в озере, если, например, наступят заморозки, сколько рыбы может вымереть и какое количество рыбы выставят на продажу.”
Из программы четко следует одно, что какая-то группа лиц заинтересована использовать озеро Севан в качестве бесплатного водоема для разведения рыбы и стать монополистом в этой сфере. Это бизнес-проект, в который высокопоставленные чиновники готовы вложить в виде своей доли озеро Севан ”, - отмечается в распространенном “Общественным экологическим союзом” заявлении.