Հրայր Թովմասյան. ՄԻԵԴ վճիռը միանշանակ չի եղել 12/20/2013   22:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով  ՄԻԵԴ վճիռը պետք է ավելի խորն ուսումնասիրվի և հետագա քայլերը գնահատվեն:
Այս մասին  լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր  հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:  Այն հանգամանքը, որ  7 դատավորից 2-ը  դեմ է   քվեարկել վճռին, ըստ նախարարի,  նույնպես նշանակում է, որ  միանշանակ չի եղել որոշումը:
Նախարարն ընդգծեց, որ  «մենք  իրոք պետք է ներդրումներ անենք միջազգայնագետ իրավաբանների պատրաստելու համար և այս ամբողջը  լուրջ ինստիտուցիոնալ հիմքի վրա դնենք»:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գտել էր, որ Հայոց ցեղասպանությունը հերքելու համար թուրք գիտնականին քրեական պատասխանատվության ենթարկելով՝ շվեյցարական դատարանները խախտել են  Մարդու իրավունքների վերաբերյալ եվրոպական կոնվենցիայի10-րդ հոդվածը  (խոսքի ազատություն):

Министр юстиции Армении назвал неоднозначным решение ЕСПЧ по делу Перинчека против Швейцарии 12/21/2013   09:25  |  Лента новостей
Решение ЕСПЧ по делу Перинчек против Швейцарии следует подвергнуть более глубокому исследованию и оценить дальнейшие шаги.
Об этом накануне на встрече с журналистами заявил министр юстиции Грайр Товмасян. То обстоятельство, что двое из 7 судей проголосовали против решения, по словам министра, свидетельствует о том, что решение было неоднозначным.
Глава Минюста Армении подчеркнул, что “нам, действительно, следует вкладывать средства для подготовки специалистов по международному праву и поставить все это на серьезную институциональную основу”.
Европейский суд по правам человека посчитал, что, привлекая турецкого ученого к уголовной ответственности за отрицание факта Геноцида армян, швейцарские суды нарушили ст. 10 Европейской конвенции по правам человека(право на свободу слова).