Նաիրա Զոհրաբյան. «ՀայՌուսգազարդ»-ի բաժնետոմսերի օտարման մասին համաձայնագիրը «վասալային» է 12/20/2013   13:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ներկայացվեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված համաձայնագիրը:
Ըստ այդմ, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալում Հայաստանի սեփականությունը հանդիսացող 20,007 տոկոս բաժնեմասը՝ սովորական անվանական 1 մլն 260 հազար  բաժնետոմսերով՝ 63 մլրդ 339 մլն 900 հազար դրամ արժեքով, օտարվում է ՌԴ-ի «Գազպրոմ»  ՓԲԸ-ին:
Հիմնական զեկուցող` Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանին հարցեր տալու համար հերթագրվել է 25 պատգամավոր:
Նախարարը բաժնետոմսերի օտարումը համարում է լավ գործարք:
«Բարգավաճ Հայաստան»  խմբակցության անդամ, նախկին արտագործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարեց, որպես ՀՀ քաղաքացի, իրեն խաբված է համարում, քանի որ բազմիցս ԱԺ ամբիոնից` ի պատասխան հարցերի, հերքել է գազի գնի բարձրացման մասին լուրերը: Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե երբվանից է կուտակվել 300 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտքը: Նախարարն ի պատասխան հայտարարեց, թե պարտքը կուտակվել է 2011 թվականից:
Նախարարը չհամաձայնեց նույն խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանի գնահատականին, թե այս պայմանագիրը ոչ թե գործընկերային, այլ «վասալային պայմանագիր» է, մեջբերումներ կատարելով պայմանագրում ամրագրված`  հայկական կողմի համար ոչ բարենպաստ պայմաններից: Նա նաև հիշեցնելով Ուկրաինային նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի դեպքը, ով «ազատազրկվել է իր պետության շահերին վնասող շահերին գազային գործարք կնքելու և գազային գործարքի որոշ փաստաթղթեր իր երկրի ժողովրդից, խորհրդարանից գաղտնի պահելու համար»: Ն.Զոհրաբյանը վստահեցրեց, որ միանշանակ նախարարին և կառավարությանը «քրեական պատասխանատվություն սպասվում է, եթե ոչ այսօր, ապա` վաղը»:

Депутат от ППА Наира Зограбян охарактеризовала газовый договор с Россией как “вассальный” 12/20/2013   14:21  |  Лента новостей
На внеочередном заседании Национального Собрания было представлено подписанное 2 декабря в Ереване Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества “АрмРосгазпром”.
Исходя из этого, являющиеся собственностью Армении 20,007% доли в уставном капитале - по обыкновенным акциям номиналом 1 млн. 260 тыс. стоимостью 63 млрд 339 млн. 900 тыс. драмов отчуждаются российскому ЗАО “Газпром”.
25 депутатов записались в очередь для того, чтобы задать вопросы основному докладчику – министру энергетики и природных ресурсов Армении Армену Мовсисяну.
Министр считает отчуждение акций удачной сделкой.
Член фракции “Процветающая Армения”, бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что как гражданин Армении считает себя обманутым, поскольку, неоднократно с трибуны НС министр энергетики опровергал сведения о повышении цены на газ. Парламентарий поинтересовался, с каких пор накапливался долг в 300 млн. долларов. Министр в ответ заявил, что долг образовался еще с 2011г.
Глава Минэнерго не согласился с оценкой секретаря той же фракции Наиры Зограбян, утверждающей, что этот договор вовсе не партнерский, а “вассальный”, ссылаясь на закрепленные в договоре неблагоприятные для Армении условия. Она также напомнила случай с бывшим премьер-министром Украины Юлией Тимошенко, которая “лишилась свободы из-за заключения газовой сделки, вредящей интересам своего государства, и сокрытия некоторых документов газовой сделки от народа и парламента”.Н. Зограбян заверила, что “министра и Правительство ожидает уголовная ответственность, если не сегодня, так завтра.”