ՍԴ. «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքը համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը 12/19/2013   12:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դեկտեմբերի 2-ին ստորագրված երեք սկզբունքային համաձայնագրերում ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը։
Այսօր նման որոշում է կայացրել ՀՀ Սահմանադրական դատարանը՝ քննության առարկա դարձնելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև ՀՀ գազի, նավթամթերքների և չմշակված բնական ալմաստների առաքման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ», «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև ՀՀ բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ» և «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագրերը:
Հիշյալ երեք գործերով՝ զեկուցողներ են նշանակված համապատասխանաբար ՍԴ անդամներ Աշոտ Խաչատրյանը, Վալերի Պողոսյանը և Մանուկ Թոփուզյանը:
Դեկտեմբերի 20-ին կհրավիրվի ԱԺ արտահերթ նստաշրջան` հիշյալ համաձայնագրերը վավերացնելու նպատակով: Նշենք, որ համաձայնագրերն ԱԺ-ում քննարկվելու համար անհրաժեշտ է ՍԴ-ի եզրակացությունը:

КС Армении признал соглашение о купле-продаже акций ЗАО “АрмРосгазпром” соответствующим Основному закону страны 12/19/2013   14:23  |  Лента новостей
Обязательства, закрепленные в трех принципиальных соглашениях, подписанных между Арменией и Россией 2 декабря в Ереване, соответствуют Конституции РА.
Сегодня такое решение вынес Конституционный суд Армении, взяв на рассмотрение подписанные между Арменией и Россией 2 декабря в Ереване Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов в Республику Армения, Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о порядке формирования цен при поставке природного газа в Республику Армения, Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества “АрмРосгазпром”.
По упомянутым трем делам, докладчиками были назначены соответственно члены КС: Ашот Хачатрян, Валерий Погосян и Манук Топузян.
20 декабря будет созвана внеочередная сессия парламента для ратификации вышеупомянутых соглашений.   Отметим, что для обсуждения соглашений в НС РА требовалось заключение Конституционного суда.