ՄԻԵԴ վճիռը չի ազդի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի վրա 12/19/2013 12:05 | Վերլուծություններ
Հայոց ցեղասպանությունը հերքելու համար քրեական հետապնդման ենթարկված Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռը չի ազդի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի վրա: «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը՝ գործն ինքնին գնահատելով որպես «բավականին հաջող թուրքական լոբբինգի արդյունք»:
Ա.Ղազարյանը միաժամանակ գտնում է, որ այն կազդի ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրենքներ ընդունելու գործընթացի վրա, ինչը ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի էլեմենտներից մեկն է: «Քաղաքական դաշտում գործընթացները կշարունակվեն, գնալով ավելի ու ավելի շատ պետություններ կընդունեն, որ ցեղասպանություն է եղել, բայց չեն ընդունի օրենքներ»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Հայաստանը կպահպանի ցեղասպանության հերքման քրեականացնող դրույթը, ինչն իրավաչափ է և պայմանավորված է հասարակական սուր պահանջով: «Մենք՝ հայերս, ցեղասպանության առաջին զոհերն ենք»,- ասաց նա:
Եթե որևէ մեկը գա Հայաստան և հրապարակային հայտարարություններ կատարի՝ հերքելով 1915թ. դեպքերը՝ որպես ցեղասպանություն, դրա համար քրեական հետապնդման ենթարկվի և գործը հասնի Եվրոդատարան, Ա.Ղազարյանի կարծիքով, կարող է այլ որոշում կայացվել: Հայաստանի պարագայում կարող է ընդունվել, որ այստեղ իսկապես հասարակական սուր պահանջ կա, որպեսզի քրեական հետապնդման ենթարկվեն նման անձինք: «Եվրոպական դատարանն իր որոշումը միշտ տեղայնացնում է կոնկրետ հանգամանքների ներքո և ոչ թե համընդհանուր սկզբունք է սահմանում»,- ասաց Ա.Ղազարյանը՝ նկատելով, որ Շվեյցարիայի պարագայում Եվրոպական դատարանը չընդունեց, որ Շվեյցարիայում կա Հայոց ցեղասպանությունը հերքողներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հասարակական սուր պահանջ:
Եվրոդատարանի եզրահանգմամբ՝ Հայոց ցեղասպանության հարցում համընդհանուր համաձայնություն աշխարհում չկա. 190 պետություններից միայն 20-ն են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, կան այլ պետություններ ևս, որոնք ճանաչել են Ազգային պառլամենտի, դրա մեկ պալատի կամ նահանգի մակարդակով: Դատարանը տարբերակում անցկացրեց Հոլոքոստի և Հայոց ցեղասպանության միջև՝ վկայակոչելով Ռոժե Գարաուդին ընդդեմ Ֆրանսիայի գործով նախադեպը, նշվեց, որ ուժի մեջ է մնում Հոլոքոստի առումով արված եզրահանգումն առ այն, որ Հոլոքոստը՝ որպես ցեղասպանություն, աներկբայորեն ճանաչված փաստ է: Մինչդեռ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ դեռ հանրային համաշխարհային քննարկումները շարունակվում են:
Այս փաստարկների հիմքում դրվել է 2011թ. հունիսից նոր զարգացող տեսությունը. Մարդու իրավունքների կոմիտեն այդ ժամանակ հրապարակեց իր թիվ 34 մեկնությունը, որով ազատ խոսքի տրամաբանությանը և Քաղաքական ու քաղաքացիական իրավունքների միջազգային դաշնագրին հակասող ճանաչվեց որևէ անձի պատասխանատվության ենթարկելը՝ պատմական փաստի վերաբերյալ իր արտահայտած կարծիքի համար:
Իհարկե, վճիռը Շվեյցարիան կարող է բողոքարկել, սակայն, Ա.Ղազարյանի կարծիքով՝ շատ քիչ հնարավորություններ կան, որ վարույթ կընդունվի կամ եթե նույնիսկ վարույթ ընդունվելու դեպքում այլ որոշում կկայացվի, որովհետև սա նոր զարգացող տեսության արձագանքն է: Նշենք, որ վճիռն առաջին կատեգորիայի վճիռ է, այսինքն՝ դասվում է այն վճիռների շարքին, որոնցով բոլորովին նոր նախադեպ է ստեղծվել:
Գիտությունների դոկտոր, Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքը 2005 թվականի մայիսին, հուլիսին և սեպտեմբերին Շվեցարիայում մասնակցել է տարբեր կոնֆերանսների, որոնց ընթացքում հրապարակայնորեն ժխտել է, որ 1915 թվականին և դրանից հետո Օսմանյան կայսրությունը ցեղասպանություն է իրականացրել հայ ժողովրդի դեմ: Նա հայկական ցեղասպանության գաղափարը համարել է «միջազգային սուտ»:
«Շվեցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան բողոք է ներկայացրել նրա դեմ 2005 թվականի հուլիսի 15-ին, և 2007 թվականի մարտի 9-ին Լոզանի Ոստիկանության դատարանը Փերինչեքին մեղավոր է ճանաչել՝ ռասսայական խտրականության համար: Փերինչեքը բողոքարկել է այդ վճիռը, որը մերժվել է Վճռաբեկ դատարանի կողմից: Ըստ այդ դատարանի՝ հայկական ցեղասպանությունը, ինչպես հրեաների ցեղասպանությունը, ապացուցված պատմական փաստ է, որը ճանաչվել է շվեյցարական օրենսդրական մարմնի կողմից: Վճռաբեկ դատարանն ընդգծել է, որ Փերինչեքը ժխտել է միայն «ցեղասպանություն» բնութագրումը՝ առանց կասկածի տակ դնելու հայերի սպանությունների և տեղահանման փաստը:
Դաշնային դատարանը ևս մերժել է Փերինչեքի ներկայացրած 2007 թվականի դեկտեմբերի 12-ի դատավճռի բողոքը:
2008 թվականի հունիսի 10-ին դիմելով ՄԻԵԴ՝ Փերինչեքը նշել է, որ շվեյցարական դատարանները խախտել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով (խոսքի ազատություն) երաշխավորված խոսքի ազատության՝ իր իրավունքը: Նա վիճարկել է շվեյցարական քրեական օրենսգրքի 261-րդ հոդվածի 4-րդ մասը՝ այն գնահատելով որպես ոչ բավարար կանխատեսելի, իսկ դատավճիռը՝ ոչ օրինական:
Թուրքիայի կառավարությունը ներկայացրել է գրավոր մեկնաբանություններ՝ որպես երրորդ կողմ:
Դատավճիռը կայացվել է 7 դատավորների կողմից՝ նախագահել է Իտալիան ներկայացնող դատավորը: Դատարանի կազմում են եղել նաև Դանիան, Սերբիան, Հունգարիան, Մոնտենեգրոն, Պորտուգալիան և Շվեյցարիան ներկայացնող դատավորները:
ՄԻԵԴ-ը վճռում նշել է, որ Փերինչեքը կասկածի տակ չի դրել սպանությունների և տեղահանումների փաստը, նա պարզապես ժխտել է այդ իրադարձությունների բնութագրումը՝ որպես «ցեղասպանություն»: 1915 թվականի դեպքերի՝ որպես «ցեղասպանություն» իրավական բնութագրման ժխտելը չի հետապնդել հայ ժողովրդի դեմ ատելություն սերմանելու նպատակ, Փերինչեքը արհամարհանք չի արտահայտել այդ իրադարձությունների զոհերի նկատմամբ: Հետևաբար, ըստ դատարանի վճռի՝ Փերինչեքը չի չարաշահել այսպիսի հարցեր ազատ քննարկելու իր իրավունքը, որքան էլ զգայուն և հակասական լինեին դրանք:
Համաձայնելով Փերինչեքի հետ՝ դատարանը կարծիք է հայտնել, որ «ցեղասպանություն» երևույթը ճշգրտորեն սահմանված իրավական հասկացություն է: Ըստ Արդարադատության միջազգային դատարանի և Ռուանդայի միջազգային քրեական դատարանի օրենքի՝ ցեղասպանություն կատարելու համար գործողությունները պետք է կատարված լինեին ոչ միայն որոշակի խմբի անդամներին կոտորելու, այլ խմբի մի մասը կամ ամբողջ խումբը վերացնելու մտադրությամբ: Ցեղասպանությունը շատ նեղ իրավական հասկացություն է, որը դժվար է հիմնավորել:
Դատարանը հայտնել է, որ Շվեյցարիային չի հաջողվել ցույց տալ, որ այդ երկրում 1915 թվականին և հաջորդող տարիներին Օսմանյան կայսության օրոք կատարված գործողությունները որպես «ցեղասպանություն» ժխտելու հիման վրա՝ անձին ռասսայական խտրականության համար պատժելու սոցիալական անհրաժեշտություն կար:
Դատարանը հաշվի է առել երկու փաստ ևս. Առաջինը՝ Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը 2007թ. նոյեմբերին հակասահմանադրական է ճանաչել ժխտումը՝ որպես հանցագործություն դիտելը և տեսակետ է հայտնել, որ ցեղասպանության հանցանքի ժխտումը բռնություն չի կարող առաջացնել, և երկրորդ՝ 2012 թվականի փետրվարին Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը հակասահմանադրական է համարել այն օրենքը, ըստ որի ցեղասպանության փաստի ժխտումը հանցագործություն է համարվում. այն, ըստ Սահմանադրական խորհրդի, անհամատեղելի է խոսքի ազատության իրավունքի հետ: Ըստ դատարանի՝ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումը ցույց էր տալիս, որ սկզբունքայնորեն, հակասություն չկա որոշակի դեպքերը պաշտոնապես որպես ցեղասպանություն ճանաչելու և այն եզրակացության միջև, ըստ որի՝ պաշտոնական տեսակետը կասկածի տակ առած անձանց հանդեպ պատասխանատվության ենթարկելը կարող է հակասահմանադրական լինել:
Վերջապես, դատարանը նշել է, որ Միացյալ ազգերի Մարդու իրավունքների Կոմիտեն դատապարտել է այն փաստը, որ «օրենքները, որոնք պատմական փաստերի վերաբերյալ արտահայտած մտքերի համար պատիժ են սահմանում, անհամատեղելի են Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների վերաբերյալ համաձայնագրի պայմանների հետ և «Համաձայնագրով չի թույլատրվում արգելել անցյալում կատարված իրադարձությունների սխալ լինելու վերաբերյալ կարծիք արտահայտելը և մեկնաբանություններ անելը»:

Ара Казарян: Решение ЕСПЧ по иску Перинчека против Швейцарии не повлияет на международное признание Геноцида армян 12/19/2013 13:30 | Аналитика
“Решение Европейского суда по делу подвергшегося уголовному преследованию за отрицание Геноцида армян Догу Перинчека против Швейцарии не повлияет на международное признание Геноцида армян”, - отметил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” специалист по международному праву Ара Казарян, оценив дело как “результат весьма успешного турецкого лоббинга”.
Вместе с тем А. Казарян считает, что сей факт повлияет на процесс принятия законов по криминализации отрицания Геноцида, что является одним из элементов признания Геноцида. “Чем дальше, тем больше государств признают факт Геноцида, однако не будут принимать законов”, - отметил он, добавив, что Армения сохранит положения по криминализации отрицания Геноцида, что является правомерным и обусловлено острой потребностью общества. “Мы, армяне, первые жертвы Геноцида”, - сказал он.
Если кто-либо приедет в Армению и выступит с публичным заявлением, отрицая, что события 1915г.были Геноцидом, подвергнется за это уголовному преследованию, и дело дойдет до Евросуда. По мнению А. Казаряна, может быть вынесено иное решение. В случае с Арменией может быть принято положение, согласно которому существует острая потребность общества в том, чтобы подобные лица подверглись уголовному преследованию.”Европейский суд локализует всегда свое решение под конкретные обстоятельства, а не устанавливает универсального принципа”, - заявил А. Казарян, отмечая, что в случае со Швейцарией суд не признал, что в швейцарском обществе есть острая потребность в привлечении к уголовной ответственности лиц, отрицающих факт Геноцида армян.
Согласно заключению Евросуда, в вопросе Геноцида армян не существует в мире всеобщего согласия: только 20 из 190 государства признали факт Геноцида армян, есть и другие страны, которые признали его на уровне Национального парламента, одной палаты или штата. Суд провел разграничения между Холокостом и Геноцидом армян, ссылаясь на прецедент Роже Гарауди против Франции. Было отмечено, что в силу вступает заключение по Холокосту, согласно которому Холокост как Геноцид признан неоспоримым фактом, в то время как всемирные дебаты по вопросу Геноцида армян пока еще продолжаются.
В основу этих доводов была положена появившаяся с 2011г. новая теория: Комитет по правам человека тогда опубликовал интерпретацию номер 34, по которому привлечение к ответственности кого бы то ни было за выражение мнения касательно исторического факта признано противоречащим логике свободного слова и международному пакту о политических и гражданских правах.
Конечно, решение Швейцария может обжаловать, однако, по мнению А. Казаряна, шансы того, что жалоба будет принята к производству или даже при принятии к производству будет вынесено иное решение, весьма малы, поскольку это есть реакция новой теории. Отметим, что вердикт является решением первой категории и относится к числу тех решений, по которым создается абсолютно новый прецедент.
Доктор наук, лидер Турецкой рабочей партии Догу Перинчек в мае, июле и сентябре 2005г в Швейцарии принял участие в различных конференциях, в ходе которых публично отрицал, что в 1915г. и в последующие годы Османская империя осуществляла Геноцид армян. Он назвал идею Геноцида армян “международной ложью”.
Ассоциация "Швейцария-Армения" подала в суд в Швейцарии жалобу в июле 2005 года, требуя возбудить уголовное дело против Перинчека в связи с его комментариями. Суд в Лозанне 9 марта 2007 года признал Перинчека виновным в расовой дискриминации. Заявитель подал жалобу, которая была отклонена Кассационным судом. Суд постановил, что Геноцид армян, равно как и Геноцид евреев, является доказанным историческим фактом, который был признан швейцарским законодательным органом. Кассационный суд подчеркнул, что Перинчек отрицал только характеристику событий как “геноцида”, не ставя под сомнение факт убийств и депортации армян.
Федеральный суд также отклонил поданную 12 декабря 2007 года Перинчеком жалобу. 10 июня 2008г. Перинчек обратился в в ЕСПЧ. Перинчек указал в жалобе на нарушение своих прав, ссылаясь на ряд статей Европейской конвенции по правам человека, в частности, на статью 10 (свобода выражения мнения). Он оспаривал ч. 4ст. 261 Уголовного кодекса Швейцарии, квалифицировав ее как недостаточно предсказуемое положение, а приговор как незаконный.
Правительство Турции представило комментарии в письменной форме в качестве третьей стороны.
Вердикт вынесли 7 судей. Председательствующим на процессе был судья, представляющий Италию. В судейский состав вошли также судьи, представляющие Данию, Сербию, Венгрию, Черногорию, Португалию и Швейцарию.
ЕСПЧ в своем решение отметил, что Перинчек не ставил под сомнение факт убийства и депортации армян, он всего лишь отрицал характеристику этих событий как “”геноцида”. Отрицание правовой характеристики событий 1915г. как геноцида не имело своей целью посеять ненависть по отношению к армянскому народу. Перинчек не высказывался пренебрежительно относительно жертв этих событий. Следовательно, согласно приговору суда, Перинчек не злоупотреблял своим правом свободно дискутировать по вопросам подобного рода, сколь бы чувствительными и противоречивыми бы они не являлись.
Согласившись с Перинчеком, суд выразил мнение, что такое явление как “геноцид” является точно определенным правовым понятием. Согласно закону Международного суда и Международного уголовного трибунала по Руанде, действия по осуществлению геноцида должны были быть совершены не с целью ликвидации членов определенной группы, а части группы или всей группы. Геноцид весьма узкое правовое понятие, которое сложно обосновать.
Суд заявил, что Швейцарии не удалось показать, что существовала социальная необходимость наказания человека за расовую дискриминацию на основании отрицания действий, совершенных в этой стране в 1915г. и в последующие годы во времена Османской империи, как “Геноцида”.
Суд учел еще два факта: первый факт – Конституционный суд Испании признал в ноябре 2007г. рассмотрение отрицания в качестве преступления антиконституционным и выразил мнение, что отрицание Геноцида не может быть чревато насилием, второй факт – Конституционный совет Франции в феврале 2012г. посчитал антиконституционным закон, согласно которому отрицание факта Геноцида считается преступлением: он, согласно Конституционному совету, не совместим с правом на свободу слова. Согласно суду, решение Конституционного совета Франции показывает, что нет принципиальных противоречий между официальным признанием некоторых случаев как геноцида и тем заключением, согласно которому антиконституционным может являться привлечение к ответственности тех лиц, которые поставили под сомнение официальную точку зрения.
И, наконец, суд отметил, что Комитет по правам человека ООН осудил тот факт, что “законы, которые предусматривают наказание за высказанное относительно исторических фактов мнение, не совместимы с условиями соглашения о гражданских и политических правах” и по соглашению не разрешается запрещать высказывать мнения и делать комментарии относительно событий прошлого.