ՄԻԵԴ-ի 11 վճիռներով Կառավարությունն անգործություն է ցուցաբերել 12/19/2013   15:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
2010-2013թթ. ընթացքում նկատելի փոփոխություններ են տեղի ունեցել վերահսկող մարմնում՝ նախարարների կոմիտեում:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանության վերահսկման մեխանիզմների զարգացման նպաստումը ներպետական և միջազգային ատյաններում» թեմայով զեկույցը ներկայացնելով՝ ասաց փորձագետ Արա Ղազարյանը:
«Նախարարների կոմիտեն խստացրել է ընթացակարգերը. ներկայումս վճիռների երկու տեսակի ընթացակարգ կա՝ ստանդարտ և խստացված: Երբ վճիռն ընդունվում է երեք ամսվա ընթացքում, ապա դառնում է վերջնական, և եթե չի բողոքարկում կողմը, այն փոխանցվում է վերահսկող մարմնին՝ նախարարների կոմիտեին:
Առաջին 6 ամսվա ընթացքում անդորր է, նախարարների կոմիտեն առաջին քայլն սպասում է պետությունից, որպեսզի պետությունը ներկայացնի գործողությունների ծրագիր, թե ինչ է պատրաստվում պետությունն անել, որպեսզի տվյալ գործով վերականգնի խախտված իրավունքը: Եվ եթե առաջին 6 ամսվա ընթացքում որևէ ծրագիր չի ներկայացվում, այսինքն՝ անգործություն է ցուցաբերվում, քարտուղարությունն ուղարկում է հիշեցում, իսկ եթե դրանից հետո էլ կրկին ծրագիր չի ներկայացվում, ապա խստացված ընթացակարգն է գործում: Այս դեպքում նախարարների կոմիտեն է առաջարկում պետությանը, թե ինչ գործուղություններ պետք է անի:
Գործողությունների ծրագիրը ներկայացնելու հարցում որոշ դեպքերում Կառավարության կողմից անգործություն է ցուցաբերվել»,- ասաց Արա Ղազարյանը՝ հավելելով, որ 2013թ. հուլիսի դրությամբ կոմիտեի վարույթում գտնվող 38 գործերից 11-ի առնչությամբ գործողությունների ծրագրեր չեն ներկայացվել:
Սա նշանակում է, որ Կառավարությունը ցուցաբերել է անգործություն և որևէ բացատրություն չի ներկայացրել, թե ինչում է այդպես վարվել:

Ара Казарян: Правительство Армении проявило бездействие по 11 решениям ЕСПЧ 12/19/2013   16:01  |  Лента новостей
“В 2010-2013гг произошли заметные изменения в надзорном органе -Комитете министров”, - заявил сегодня эксперт Ара Казарян, представляя доклад на тему “Способствование развитию механизмов по контролю защиты прав человека во внутригосударственных и международных инстанциях” .
Комитет министров ужесточил процедуры: в настоящее время существует два вида процедур: стандартная и ужесточенная. Когда решение выносится в течение трех месяцев, то становится окончательным и, если сторона не обжалует его, решение передают надзорному органу- Комитету министров.
В течение ближайших 6 месяцев, Комитет министров ожидает первых шагов от государства, дабы государство представило программу действий относительного того, что собирается предпринять для того, чтобы восстановить нарушенное по данному делу право. Если в течение ближайших 6 месяцев оно не представит программы, то есть, проявит бездействие, секретариат направляет напоминание. Если и в этом случае не будет представлена программа, то в действие вступает ужесточенная процедура. В этом случае Комитет министров предлагает государству программу действий.
“При предъявлении программы действий в определенных случаях Правительство проявило бездействие”, - заявил Ара Казарян, добавив, что по состоянию на июль 2013г. в отношении 11 из 38 находящихся в производстве Комитета дел не было представлено программы действий.
Это означает, что Правительство проявило бездействие и даже не представило никаких объяснений по поводу того, почему так поступило.