Կառավարությունը չցանկացավ սահմանափակել Սևանա լճի ավազանում ՀԷԿ-երի գործունեությունը 12/19/2013   18:13  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը «Սևանա լճի մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու օրենսդրական նախաձեռնությամբ դիմել էր Կառավարությանը:
Պատգամավորի առաջարկած փոփոխություններով՝ նախատեսվում էր սահմանափակումներ կատարել Սևանի ավազանում առկա գետերի վրա գործող ՀԷԿ-երի աշխատանքում, քանի որ դա, ինչպես բազմիցս ահազանգել են բնապահպանները, վտանգում է Սևանի ձկնատեսակների բնական վերարտադրությունը:
Բանն այն է, որ իշխանն, օրինակ, ձվադրում է լիճը սնուցող գետերի սահանքներում, մինչդեռ դրանց վրա կառուցված ՀԷԿ-երի հետևանքով՝ կամ գետում ջուրը ցամաքեցվում է, կամ ձկները, ընկնելով տուրբինների մեջ, սատկում են:
Այս անցանկալի հետևանքներից խուսափելու համար Զարուհի Փոստանջյանն իր ներկայացրած օրինագծով առաջարկում է ձվադրման, ինչպես նաև մանրաձկան ձևավորման և զարգացման փուլում կասեցնել գործող ՀԷԿ-երի աշխատանքը:
Հարցը կառավարության նիստում ներկայացնող Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, սակայն, դեմ արտահայտվեց այս առաջարկությանը՝ ասելով. «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մանրաձկան ձևավորման և զարգացման փուլը կրկնվող, շարունակական պրոցես է, իրականում ՀԷԿ-երի աշխատանքը փաստացի ոչ թե կկասեցվի, այլ կդադարեցվի»: Դա, նախարարի խոսքով, «հղի է փոխհատուցման խնդրով, որովհետև կլոր տարին պետք է ՀԷԿ-երը չաշխատեն»:
Պատգամավորն, ի դեպ, առաջարկում է նաև արգելել Սևանա լճի անմիջական ազդեցության գոտում ՀԷԿ-երի կառուցումն ընդհանրապես, ինչը, հիշեցնենք՝ նաև բնապահպանների պահանջն է:  Այս հարցի վերաբերյալ էլ նախարարը հիշեցրեց, որ նման նախաձեռնությամբ կառավարությունն արդեն դիմել է ԱԺ և սպասում է նախագծի քննարկմանը:
Ի դեպ, հիշեցնենք՝ սա հենց այն նախագիծն է, որ արդեն ավելի քան 1 տարի այդպես էլ չի ընդգրկվում խորհրդարանի փոքր օրակարգում և չի ներկայացվում պատգամավորների դատին:
«Փաստինֆո»-ի հարցին, թե ինչով է պայմանավորված հատկապես այս օրինագծի քննարկումը պարբերաբար հետաձգելը, ԱԺ  Գյուղատնտեսական և բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լյովա Խաչատրյանն ասել էր. «Հավանաբար ձգում են, որովհետև ոչ բոլոր լիցենզիաներն են տրված»:
Ինչ վերաբերում է Զարուհի Փոստանջյանի ներկայացրած այս նոր առաջարկին, այն կառավարությունն այսօր մերժեց:

Правительство Армении отклонило инициативу Заруи Постанджян об ограничении работы ГЭС в бассейне озера Севан 12/19/2013   18:49  |  Актуальная тема
Депутат НС РА “Наследие” Заруи Постанджян обратилась к Правительству с законодательной инициативой о внесении изменений и дополнений в закон РА “Об озере Севан“.
Депутат предлагала предусмотреть ограничения в работе действующих в бассейне озера Севан ГЭС, поскольку экологи неоднократно били тревогу по поводу того, что это угрожает естественному воспроизводству севанской рыбы.
Дело в том, что форель, например, нерестится в стремнинах рек, подпитывающих озеро, в то время как в результате работы возведенных на этой территории ГЭС либо вода в реке осушается, либо рыба, попадая в турбины, погибает.
Во избежание нежелательных последствий З. Постанджян предлагает приостановить работу действующих ГЭС в период нереста рыбы, а также формирования и развития мальков.
На сегодняшнем заседании министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян высказался против этой инициативы. Он, в частности заявил: -С учетом того обстоятельства, что этап формирования и развития мальков – повторяющийся и непрерывный процесс, в действительности, работа ГЭС будет не приостановлена, а прекращена. Это чревато проблемой возмещения, поскольку ГЭС придется не работать круглый год.
Депутат также предлагает вообще запретить строительство ГЭС в зоне непосредственного влияния озера Севан, что, напомним, является также требованием экологов. Министр в этой связи напомнил, что с подобной инициативой Правительство уже обратилось в парламент и ждет обсуждения проекта.
Напомним, это именно тот проект, который уже больше года никак не включают в повестку парламента и не представляют на суд депутатов.
На вопрос корреспондента ИА “фактИнфо” относительно того, чем обусловлено регулярное откладывание обсуждения данного законопроекта, член постоянной комиссии НС по сельскохозяйственным и природоохранным вопросам Лева Хачатрян заявил: «Вероятно, затягивают с этим, потому что не все лицензии выданы”.
Что касается представленного Заруи Постанджян нового предложения, то Правительство сегодня его отклонило.