Ադրբեջանում գերի ընկած նախկին զինվոր. «Նրանց մի բան էր հետաքրքրում՝ մենք ինչ ունենք» 12/19/2013   09:24  |  Մամուլ
«Ժողովուրդ»-ն անդրադարձել է Հակոբ Ինջիղուլյանի թեմային՝ նշելով, որ շուրջ 4 ամիս է հայ զինծառայողը Ադրբեջանում գերության մեջ է  և, ըստ թերթի, մինչ օրս հայտնի չէ, թե ինչ պայմաններում է նա հայտարարել, որ չի ցանկանում  հայրենիք վերադառնալ, և, առհասարակ, ինչ վիճակում է նա գտնվում իրականում:
Այս առիթով թղթակիցը զրուցել է 2003թ. Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված Եղիա Հունանյանի հետ, ով որոշ մանրամասներ է պատմել գերության 2 ամիսներից:
Նախկին զինվորը մասնավորապես պատմել է, որ գերի ընկնողները երեքն են եղել: Նրա պատմելով՝ երեքին էլ բազմաթիվ անգամներ հարցաքննել են՝ պարզելու, թե որն է նրանց զորամասը, ինչքան տանկ կա, քանի զինվոր, ինչքան  զենք և այլն:
Ըստ Ե.Հունանյանի՝ նրանց նաև հարցաքննել են առանձին-առանձին:
«Նրանց մի բան էր հետաքրքրում՝ մենք ինչ ունենք: Ինձ ասում էին, թե դուք մի բուռ եք, մենք մի րոպեում ձեր հարցերը կլուծենք: Հարցաքննության ժամանակ, երբ տեսնում էին, որ երեք զինվորներս էլ տարբեր բաներ էինք ասել ու հասկանում էին, որ խաբում ենք իրենց, այդ ժամանակ սկսում էին դաժան ծեծել մեզ: Բայց միևնույնն է, ոչ մի ճիշտ բան չասեցինք»,- պատմել է Ե.Հունանյանը:
Ինչպես գրում է թերթը, Եղիան համոզված էր, որ Հակոբ Ինջիղուլյանի դեպքում նույնպես ամեն ինչ արել են, որ համոզեն՝ գնա երրորդ երկիր:
«Նրանք Հակոբին չեն ուղարկի երրորդ երկիր:  Մեզ ասում էին՝ Ռուսաստանից ու ձեր երկրից բացի՝ ուրիշ երկիր  ընտրի, գնա ապրի: Ավելին՝ ինձ ասացին, թե ասա՝ որտեղ ես ապրում, մենք քո ծնողներին կգտնենք, իրենց էլ կբերենք այստեղ ու ամեն ինչով կապահովենք, միայն հրաժարվեք ձեր երկրի քաղաքացիությունից»,- ասել է Եղիան:
«Ըստ նրա՝ այդ ժամանակ պաշտպանության նախարարը Սերժ Սարգսյանն էր, և իրենց ծնողները դիմել, բողոքել էին, որ իրենց վերադարձնեն հայրենիք. «Ու այդպես Սերժ Սարգսյանն իմ ծնողների խոսքը գետնին չթողեց: Իհարկե պաշտոնապես մեզ ասացին, թե մեզ փոխանակել են այլ գերիների հետ, բայց ախր իմ աչքերը բաց էին, որ մեզ բերեցին, ու ես այդ պրոցեսը չեմ տեսել: Այդ օրերին տեղեկություններ ստացանք, որ Հայաստանը՝ ի դեմս ՊՆ-ի, ադրբեջանցիներին փող է տվել, որ մեզ վերադարձնի»,- եզրափակում է թերթը:

Бывший военнопленный поведал об используемых азербайджанцами жестоких методах принуждения армянских солдат к отказу от возращения на Родину 12/19/2013   10:49  |  Пресса
Газета “Жоговурд” пишет о военнопленном Акопе Инджигуляне. Издание напоминает, что  около четырех месяцев армянский военнослужащий находится в азербайджанском плену. При каких обстоятельствах он заявил, что не желает возвращаться в Армению, пока не известно.
Корреспондент газеты ‘Жоховурд”в этой связи побеседовал с бывшим военнопленным Егией Унаняном, который поведал некоторые подробности своего пребывания в азербайджанском плену. Е. Унанян попал в плен 2003г. и пробыл там 2 месяца.
Бывший военнослужащий, в частности, рассказал, что азербайджанские генералы пытались выяснить, сколько у нас солдат, сколько оружия и танков, из какой воинской части. Унанян также поведал, что их допрашивали и по отдельности.
"Их интересовало только одно - что у нас есть. “Когда они понимали, что мы их обманываем, то нас жестоко избивали. Но мы все равно им ничего не сообщили”, - сказал Е.Унанян.
Как отмечает газета, Егия уверен, что и в случае с Акопом Инджигуляном они сделали все возможное, чтобы убедить его уехать в третью страну.
Он отметил, что азербайджанцы заставляли их отказываться от возвращения в Армению. “Или оставайтесь в Азербайджане, или выбирайте третьи страны, но только не Россию”, - говорили азербайджанцы.