ՍԴ-ն քննության կառնի հայ-ռուսական համաձայնագրերը 12/18/2013   12:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դեկտեմբերի 19-ին Սահմանադրական դատարանը բանավոր ընթացակարգով քննության կառնի Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև ՀՀ գազի, նավթամթերքների և չմշակված բնական ալմաստների առաքման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ», «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև ՀՀ բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ» և «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագրերը:
ՍԴ-ն պետք է որոշի դրանցում ամրագրված պարտավորությունների՝ ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը:
Հիշյալ երեք գործերով՝ զեկուցողներ են նշանակված համապատասխանաբար ՍԴ անդամներ Աշոտ Խաչատրյանը, Վալերի Պողոսյանը և Մանուկ Թոփուզյանը:
Ինչպես այս համաձայնագրերի վերաբերյալ նախօրեին կայացած խորհրդարանական լսումների բացմանը հայտնել էր Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, դեկտեմբերի 20-ին կհրավիրվի ԱԺ արտահերթ նստաշրջան` հիշյալ համաձայնագրերը վավերացնելու նպատակով:

Конституционный суд Армении рассмотрит в четверг армяно-российские соглашения 12/18/2013 12:36 | Актуальная тема
19 декабря Конституционный суд Армении в порядке устной процедуры возьмет на рассмотрение подписанные между Арменией и Россией 2 декабря в Ереване Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов в Республику Армения, Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о порядке формирования цен при поставке природного газа в Республику Армения, Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества “АрмРосгазпром”.
КС Армении должен определить конституционность закрепленных в них обязательств Основному закону страны.
По упомянутым трем делам, докладчиками назначены соответственно члены КС: Ашот Хачатрян, Валерий Погосян и Манук Топузян.
Как заявил спикер Национального Собрания Армении Овик Абраамян в своей вступительной речи на открытии состоявшихся накануне парламентских слушаний, 20 декабря будет созвана внеочередная сессия парламента для ратификации вышеупомянутых соглашений.