Հայաստանից անվերադարձ մեկնողների կամ մեկնելու ցանկություն ունեցող, բայց հնարավորություն չունեցող քաղաքացիների տվյալներ չկան 12/18/2013   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013թ. հունվար- սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանից մեկնել է 1 888 165 մարդ, իսկ ժամանել՝  1 780 160 մարդ: Մեկնողներից 108 005 մարդ չի վերադարձել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ միգրացիոն ծրագրերի ղեկավար Տաթևիկ Բեջանյանը:
Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ մեկնողների 78.1 տոկոսը մեկնել են Ռուսատանի դաշնություն, քանի որ այնտեղ չկա վիզայի խնդիր և ավելի հեշտ է հաղորդակցվելու համար: Բանախոսը նշեց նաև, որ աշխատանքային միգրանտներից 90 տոկոսից ավելին մեկնում է Ռուսաստան:  Հաջորդ երկիրը ԱՄՆ –ն է՝ 7,9 տոկոսով:
Ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այս տարվա տվյալներով՝ մեկնողների 77 տոկոսը տղամարդիկ են, և միայն 23 տոկոսը՝ կանայք: Մեկնող կանայք հիմնականում աշխատանք գտնելու  նպատակով չեն մեկնում, այլ հանդիսանում են միգրանտների ընտանիքների անդամները:
Տաթևիկ Բեջանյանն ընդգծեց նաև, որ մեկնողների 43.3 տոկոսը միջնակարգ կրթություն ունեն և միայն նրանց մոտ 20 տոկոսն է բարձրագույն կրթությամբ: Ինչ վերաբերում է տարիքային սահմաններին, ապա մեկնողների 80 տոկոսը 26-50 տարեկան են:
Հայաստանում ապրող դրսից դրամական փոխանցումներ ստացող տնային տնտեսությունների 80 տոկոսը ստացած գումարների 90 տոկոսը ծախսում են սպառման ապրանքների վրա, որից հետո՝ երեխաների կրթության համար, - ասաց Տաթևիկ Բեջանյանը՝ հավելելով, որ որպես կանոն՝ նրանք խուսափում են խնայողություններ և ներդրումներ անելուց:
Ինչ վերաբերում է անվերադարձ մեկնողների կամ մեկնելու ցանկություն ունեցող, բայց հնարավորություն չունեցող քաղաքացիներին, ապա այդպիսի տվյալներ չկան:

Армяне предпочитают мигрировать в Россию. Татевик Беджанян обнародовала данные статистики 12/18/2013 13:49 | Лента новостей
В период с января по сентябрь 2013 года из Армении уехали 1 888 165, а прибыли в республику - 1 780 160 человек. Об этом на встрече с журналистами 18 декабря заявила руководитель миграционных программ общественной организации «People in need» Татевик Беджанян.
По данным статистики, 78.1% покинувших пределы республики уехали в Россию ввиду отсутствия визового режима и серьезного языкового барьера. Т. Беджанян также отметила, что 90% трудовых мигрантов едет в Россию. 7.9% мигрантов из Армении приходится на США.
Мужчины составляют 77% эмигрантов, а женщины – 23%. Женщины в основном уезжают не работать, а с целью воссоединения с семьями.
Татевик Беджанян отметила, что 43.3% мигрантов имеют среднее образование и только 20% окончили вузы. Что касается возрастных ограничений, то 80% мигрантов находятся в возрасте от 26 до 50 лет.
“80% семей, получающих денежные переводы, тратят 90% суммы трансфера на потребление и только потом на обучение детей”, - сообщила Т. Беджанян.
Что касается информации по конкретному числу уехавших или желающих уехать из страны, но не имеющих подобной возможности граждан, то таких данных нет.