Քննիչի և դատախազի կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու գործը կարճվեց. ՀՔԾ 12/17/2013 11:47 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՔԾ մամուլի ծառայության տեղեկացմամբ՝ քաղաքացի Խ.Հարությունյանը հաղորդում էր տվել այն մասին, որ գույքի գաղտնի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզի քննչական բաժնի քննիչ Մկրտիչ Գաբրիելյանը քրեական գործով վարույթը կարճելու համար մեղադրյալների ծնողներից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք:
Խ.Հարությունյանը նշել էր նաև, որ նույն գործով դատախազ Արմենուհի Հովհաննիսյանն ամբաստանյալների ծնողներից պահանջել և ստացել է խոշոր չափերի կաշառք:
Քաղաքացու հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 34-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով 2013թ. հոկտեմբերի 25-ին հարուցվել էր քրեական գործ:
Նախաքննությամբ հնարավոր չի եղել ձեռք բերել 2007 թվականին քրեական գործի վարույթը կարճելու համար քննիչ Մ.Գաբրիելյանի կողմից կաշառք պահանջելու և դատարանում սնանկության հարցը լուծելու, դատախազ Ա.Հովհաննիսյանի կողմից կաշառք պահանջելու հանգամանքները հիմնավորող ապացույցներ:

ССС Армении: Дело по факту требования и получения следователем и прокурором взятки прекращено за отсутствием состава преступления 12/17/2013   12:29  |  Актуальная тема
Как сообщает пресс-служба Специальной следственной службы, гражданин Х. Арутюнян подал заявление, согласно которому следователь из следственного отдела Полиции Ширакской области, осуществлявший предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту совершения тайного хищения, Мкртыч Габриелян для прекращения производства по уголовному делу требовал у родителей обвиняемых взятку в особо крупном размере.
Х. Арутюнян отметил также, что прокурор по тому же делу Арменуи Ованнисян потребовала у родителей подсудимого и получила взятку в особо крупном размере.
По подготовленным на основании заявления гражданина материалам в Специальной следственной службе Армении 25 октября было возбуждено уголовное дело по п. 3 ч. 3 ст. 311 УК РА и п. 2 ч. 4 ст. 34-311.
В ходе предварительного следствия не удалось раздобыть доказательства, подтверждающие факт требования следователем М. Габриеляном взятки за прекращение производства по возбужденному 2007г. уголовному делу и урегулирование вопроса о банкротстве, а также факт требования прокурором А. Ованнисян взятки.