ԱԺ արտահերթ նստաշրջանը հրավիրվելու է՝ հայ-ռուսական համաձայնագրերը վավերացնելու նպատակով 12/17/2013   12:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 20-ին կհրավիրվի Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված համաձայնագրերը վավերացնելու նպատակով:
Այդ համաձայնագրերի նախնական քննարկման նպատակով ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի այսօր կազմակերպած լսումների բացման խոսքում հայտնեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` ընդծելով, որ մինչև տարեվերջ համաձայնագրերը վավերացնելու կապակցությամբ ՀՀ վարչապետի հետ համաձայնություն է ձեռք բերված:
Վավերացման ենթակա են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև ՀՀ գազի, նավթամթերքների և չմշակված բնական ալմաստների առաքման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ», «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև ՀՀ բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձեւավորման կարգի վերաբերյալ» և «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագրերը:
Դրանք ներկայացնելու և պատգամավորների հարցերին պատասխանելու նպատակով հրավիրված է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:

Парламент Армении созовет в пятницу внеочередную сессию для ратификации армяно-российских соглашений 12/17/2013   13:23  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении созовет 20 декабря внеочередную сессию для ратификации соглашений, подписанных между Арменией и Россией 2 декабря в Ереване.
Об этом заявил спикер парламента Армении Овик Абраамян, выступая со вступительной речью на организованных постоянной комиссией НС по внешним сношениям слушаниях. С целью предварительного обсуждения этих соглашений. Председатель парламента подчеркнул, что с премьер-министром достигнута договоренность по поводу ратификации до конца уходящего года соглашений.
Ратификации подлежат Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов в Республику Армения, Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о порядке формирования цен при поставке природного газа в Республику Армения, Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества «АрмРосгазпром”.