Այսօր կքննվեն խոտի դեզի հրկիզման գործով վերաքննիչ բողոքները 12/17/2013 10:56 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավորի Արարատ Պետրոսյանի նախագահությամբ, այսօր կսկսվի, այսպես կոչված, խոտի դեզի հրկիզման գործով պաշտպանական կողմի վերաքննիչ բողոքների քննությունը:
Պաշտպանական կողմը միջնորդում է բեկանել ընդհանուր իրավասության դատավճիռը և ամբաստանյալներ Արամ Մուղալյանին, Արթուր Քլյանին և Ռոբերտ Փիլոյանին արդարացնել:
Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ դատավոր Վահե Խալաթյանի նախագահությամբ, հոկտեմբերի 15-ի դատավճռով ԵՊՀ Ֆիզիկայի ֆակուլտետի և Քեմբրիջի համալսարանի շրջանավարտ Արամ Մուղալյանը, Լենինգրադի արտաքին տնտեսական կապերի և իրավունքի ինստիտուտի շրջանավարտ Ռոբերտ Փիլոյանը մեղավոր են ճանաչվել Հայաստանի Հանրապետության Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Խուլիգանություն, 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից կատարված խուլիգանություն, 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 34-185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով՝ հրկիզման եղանակով խոշոր չափերի վնաս պատճառելով գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու փորձ։
Նրանք դատապարտվել են 2 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման, իսկ ամբաստանյալ Արթուր Քլյանը մեղավոր է ճանաչվել Հայաստանի Հանրապետության Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և դատապարտվել ազատազրկման 1 տարի 1 ամիս ժամկետով։
Ամբաստանյալները «Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ ԱԺ 2013 թվականի հոկտեմբերի 3-ի որոշման կիրառմամբ ազատվել էին նշանակված պատժից։

Уголовный апелляционный суд Армении рассмотрит жалобы защиты по делу “о поджоге стога сена” 12/17/2013   12:06  |  Криминальная хроника
Уголовный апелляционный суд Армении под председательством судьи Арарата Петросяна сегодня приступит к рассмотрению апелляционной жалобы стороны защиты по так называемому делу “о поджоге стога сена”.
Защита ходатайствует об отмене приговора суда общей юрисдикции и оправдании подсудимых Арама Мугаляна, Артура Кляна и Роберта Пилосяна,
Суд общей юрисдикции административных Армавирской области под председательством судьи Ваге Халатяна по приговору от 15 октября с.г. признал выпускника факультета физики ЕГУ и Кембриджского университета Арама Мугаляна, а также выпускника Санкт-Петербургского Института внешнеэкономических связей и права Роберта Пилосяна по ч. 1 ст. 258 Уголовного кодекса Армении(“хулиганство”), по п. 1 ч. 3 ст. 258 (“хулиганство, совершенной группой лиц или организованной группой”), по п.1 ч. 3 ст. 258, ч. 1 ст. 258 и пп. 1 и 2 ч 2 ст. 34-185УК РА(“попытка уничтожения или повреждения имущества в крупном размере, совершенные путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом”).
Они были приговорены к лишению свободы сроком на 2 года 6 месяцев, а подсудимый Артур Клян был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного ч. 1 ст. 258 и п. 1 ч. 3 ст. 258, и осужден к 1 году и 1 месяцу лишения свободы.
Подсудимые были освобождены от отбывания назначенного им наказания с связи с решение НС РА от 3 октября 2013г. объявленной по случаю 22-ой годовщины провозглашения независимости Республики Армения.