Առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում պատգամավորների դիմումը կուղարկվի ՍԴ 12/16/2013   16:54  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի ոչ իշխանական չորս՝ ՀՅԴ, «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես» և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչների դիմումը Սահմանադրական դատարան՝ ՍԴ դիմելու համար անհրաժեշտ թվով պատգամավորների ստորագրություններով կից ձևաթուղթն այսօր պաշտոնապես հանձնվել է ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեցին ՀՅԴ խմբակցությունից:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդի, այն է՝ 27 պատգամավորի  ստորագրություններով ձևաթուղթը հանձնվում է Ազգային ժողովի նախագահին, ապա նա 24 ժամվա ընթացքում պատգամավորների դիմումը նշված ձևաթղթի հետ ուղարկում է Սահմանադրական դատարան, որից հետո ձևաթուղթը փոփոխման ենթակա չէ:
Հիշեցնենք, որ պատգամավորները վիճարկում են «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 5-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 37-րդ, 38-րդ, 45-րդ, 49-րդ և 86-րդ հոդվածների՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված դրույթների սահմանադրականությունը:
ՍԴ-ում պատգամավորների ներկայացուցիչներն են ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը, իրավապաշտպան Արտակ
Զեյնալյանը և իրավաբան Մերի Խաչատրյանը:
Հաշվի առնելով խնդրի հասարակական մեծ հնչեղությունը՝ դիմող կողմը խնդրել է գործի դատաքննությունն իրականացնել բանավոր ընթացակարգով:
Բացի այդ, խնդրել է նաև մինչև գործի դատաքննության ավարտը կասեցնել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի պարտադիր կուտակային վճարներ կատարելու պարտավորությանը վերաբերող և դրանց հետ համակարգային կապի մեջ գտնվող դրույթները, «քանի որ դրանց՝ 2014 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնելու դեպքում՝ մինչև գործի դատաքննության ավարտը 1974 թվականի հունվարի 1-ին և դրանից հետո ծնված աշխատող անձանց համար, ում անվանական աշխատավարձերի բարձրացումը չի փոխհատուցում պարտադիր կուտակային վճարը, կհանգեցնի փաստացի տնօրինվող աշխատավարձի և կենսամակարդակի նվազմանը, քաղաքացիների կողմից կենսաթոշակային ֆոնդի և ֆոնդի կառավարիչի չընտրելու դեպքում՝ օրենքով նախատեսված պահանջի խախտմանը, ինչպես նաև պետության կողմից ստանձնելիք երաշխիքների անհամաչափ բեռնվածությանը»:
«Գտնում ենք, որ սույն դիմումով բարձրացված կարգավորումների և դրանց հետ փոխկապակցված հետևանքների վրա հասնելը նախքան դրանց վերաբերյալ սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող մարմնի՝ Սահմանադրական դատարանի դիրքորոշումը՝ իրավաչափ չէ, ինչպես նաև հարիր չէ ժողովրդավարական հասարակությանը: Այն կարող է ունենալ նաև բացասական սոցիալ-տնտեսական այլ դրսևորումներ (մեկ աշխատատեղի ինքնարժեքի, գների, գործազրկության մակարդակների և արտագաղթի աճ, թողարկման ծավալների նվազում, թաքնված զբաղվածության և սև աշխատավարձերի աճ  գործադուլների և սոցիալական այլ բողոքների առաջացում և այլն)»,-մասնավորապես ասված է դիմումում:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 17-ին` ժամը 12:30-ին, «Ընդդեմ պարտադիր կենսաթոշակային վճարների» քաղաքացիական նախաձեռնությունը խնդրով հետաքրքրված բոլոր քաղաքացիներին հրավիրել է երթի, որին կմասնակցեն նաև ԱԺ վերոհիշյալ չորս խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
«Երթի մեկնարկը կտրվի Ազատության հրապարակում, որտեղից պատգամավորների հետ երթով կքայլենք դեպի Սահմանադրական դատարան: Յուրաքանչյուրս պարտավոր ենք պահանջատերը լինել մեր սահմանադրական իրավունքների պաշտպանությանը, քանզի ոչ ոք մեր փոխարեն դա չի կարող անել: Մեր բոլորի ներկայությունը ոչ միայն ցանկալի է, այլև պարտադիր: Բոլորով միասին պարտադրենք «Պարտադիրի» հեռացումը օրենքից»,- մասնավորապես ասված է քաղաքացիական նախաձեռնության տարածած հայտարարության մեջ:

В течение ближайших суток заявление депутатов НС Армении, протестующих против новой пенсионной системы, будет направлено в КС 12/16/2013   18:22  |  Актуальная тема
Приложенное к бланку с необходимым количеством подписей депутатов заявление представителей 4 фракций неправящих политических сил Национального Собрания Армении: АРФ “Дашнакцутюн”, “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс”, “Наследие” сегодня официально передано спикеру НС РА Овику Абраамяну. Об этом корреспонденту “ФактИнфо” сообщили в АРФД.
Согласно закону о Регламенте НС РА, если бланк за подписью 27 депутатов, то есть 1/5 от общего числа парламентариев, передан спикеру парламента Армении, то председатель НС РА в течение 24 часов должен направить заявление депутатов вместе с указанным бланком в Конституционный суд, после чего бланк более не подлежит изменению.
Напомним, что депутаты оспаривают конституционность связанных с обязательным компонентом накопительной части пенсии положений статей 5, 7, 8, 37, 38,45, 49, 86 закона “О накопительнтх пенсиях”.
Депутатов в КС представляют член АРФ “Дашнакцутюн” Арцвик Минасян, правозащитник Артак Зейналян и юрист Мэри Хачатрян. С учетом широкого общественного резонанса заявитель ходатайствовал о рассмотрении дела в порядке устной процедуры судебного разбирательства.
Кроме того, заявитель до завершения слушаний по делу просил аннулировать обязательство, касающееся обязательных взносов по закону “О накопительной пенсии” и находящиеся с ними в системной связи положения, “поскольку в случае их вступления в силу с 1 января 2014г. до завершения судебного разбирательства для работников, родившихся 1 января 1974г. и после этого, рост номинальной заработной платы коих не возмещает взносов на накопительную часть трудовой пенсии, приведет к снижению фактически располагаемой заработной платы и уровня жизни, в случае же, если граждане не выберут пенсионный фонд или управляющего фонда, - к нарушению предусмотренного законом требования, а также несоразмерной нагрузке взятых на себя государством гарантий.
Мы считаем, что приступать к рассмотрению затронутых в заявлении положений и связанных с этим последствий, прежде чем была высказана относительно них позиция органа, осуществлявшего конституционное правосудие, Конституционного суда, неправомерно, а также не подобает демократическому обществу. Это может возыметь иные негативные социально-экономические последствия(рост себестоимости  по аттестации одного рабочего места, уровня безработицы и миграции, снижение объемов выпуска, появление скрытой занятости, рост черной бухгалтерии, возникновение забастовок и иных социальных протестов )”, - отмечается, в частности, в заявлении.
Отметим, что 17 декабря, в 12.30 гражданская инициатива “Мы против обязательной накопительной пенсии” пригласила всех заинтересованных проблемой граждан присоединиться к шествию, в котором примут участие представители вышеупомянутых парламентских фракций.
Шествие стартует с Площади Свободы, откуда противники новой пенсионной реформы направятся в Конституционный суд. Каждый из нас обязан встать на защиту своих конституционных прав, поскольку никто за нас этого не сделает. Наше присутствие не желательно, а обязательно. Все мы сообща должны заставить снять положение об “обязательном компоненте” с закона”, - говорится, в частности, в заявлении гражданской инициативы.