Ուկրաինան եւ ԵՄ-ն կբանակցեն առանց Ռուսաստանի 12/13/2013 00:29 | Միջազգային լրահոս
ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն հայտարարել է, որ Ուկրաինան եւ Եվրամիությունը պայմանավորվել են բանակցություններ վարել ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ առանց Ռուսաստանի, - հաղորդում է ԻՏԱՌ - ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Ես կարող եմ հավաստիացնել ուկրաինական ժողովրդին, որ բանակցությունները շարունակվում են. Մենք չենք փոխել Ուկրաինայի` Եվրաինտեգրման քաղաքական գիծը: Եվրոպան իր կողմից հավաստիացրել է, որ եվրաինտեգրման գործընթացը ձեռնտու կլինի Ուկրաինային», - ասել է փոխվարչապետ Սերգեյ Արբուզովը:
Բացի այդ, РИА «Новости» գրում է, որ հանձնակատարը եւ փոխվարչապետ Արբուզովը համաձայնել են նախապատրաստել «ճանապարհային քարտեզը»` Ասոցացման համաձայնագրի կիրառման եւ ԱՄՖ-ի հետ ձեռք բերած պայմանավորվածությունների իրականացման հարցում Կիեւին աջակցելու համար:
«Ուկրաինան շուտով կստորագրեն ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը», - ասել է փոխվարչապետը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԵՄ հանձնակատար Ֆյուլեն եւ Ուկրաինայի փոխվարչապետն սկսել է Եվրաինտեգրման բանակցությունների առաջին փուլը:

Украина и Евросоюз договорились вести переговоры об ассоциации с ЕС без России 12/13/2013   09:03  |  Международные новости
Еврокомиссар Штефан Фюле заявил, что Украина и Европейский союз договорились вести переговоры об ассоциации с ЕС без России, сообщает “Газета.Ru”со ссылкой на ИТАР-ТАСС.
«Могу заверить украинский народ: переговоры продолжатся. Мы не меняем курс на евроинтеграцию Украины. Европа, со своей стороны, заверила Украину, что процесс евроинтеграции станет выгодным для Украины», — сказал вице-премьер Сергей Арбузов.
Помимо этого РИА «Новости» пишет, что еврокомиссар и вице-премьер Арбузов договорились о подготовке «дорожной карты» для применения соглашения об ассоциации и поддержке Киева в договоренностях с МВФ.
«Украина скоро подпишет соглашение об ассоциации с ЕС», — добавил вице-премьер.
Ранее сообщалось о том, что еврокомиссар Фюле и вице-премьер Украины начали первый раунд переговоров по евроинтеграции.