Մահապատժի է ենթարկվել Կորեայի առաջնորդի ազգականը 12/13/2013   15:14  |  Միջազգային լրահոս
Հյուսիսային Կորեայում մահապատժի է ենթարկվել երկրի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինի հորեղբայրը` Չան Սոն Թխեկան, ով նախկինում եղէլ է պաշտպանության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալը։
Նրա մահապատժի իրականացումը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 12-ին՝ զինվորական դատարանի դատավճռի հիման վրա։
Չան Սոն Թխեկային կալանավորելու մասին պաշտոնական տեղեկատվությունը  հայտնի է դարձել դեկտեմբերի 9-ին։ Նրան մեղադրել են «Երեւակայությունը ցնցող հանցավոր արարքների մեջ»:
Երկրի ղեկավարի հորեղբորը մեղադրել են երկրում գործող պետական կարգը հեղաշրջելու փորձ կատարելու եւ կոռուպցիայի մեջ։ Կալանավորվելուց անմիջապես հետո նա զրկվել է իր բոլոր պաշտոններից։
Չան Սոն Թխեկը Կորեայի պաշտպանության պետական կոմիտեի նախագահի տեղեկալ է նշանակվել 2009 թվականին։ Նա ամուսնացել էր Կիմ Չեն Իրայի փոքր քրոջ հետ։

В Северной Корее предан казни дядя Ким Чен Ына 12/13/2013 15:47 | Международные новости
Экс-заместитель председателя Государственного комитета обороны КНДР Чан Сон Тхэк, приходившийся дядей северокорейскому лидеру Ким Чен Ыну, был казнен 12 декабря. Об этом сообщает CNN со ссылкой на информационное агентство ЦТАК. Политик считался вторым по влиятельности человеком в стране.
Согласно информации, казнь была приведена в исполнение после заседания специального военного трибунала, в ходе которого все преступления обвиняемого были доказаны.
О лишении дяди Ким Чен Ына всех занимаемых постов и его аресте официально было сообщено 9 декабря. Он был уличен в «потрясающих воображение» преступных деяниях. Чан Сон Тхэк обвинялся в попытке свержения государственной власти, коррупции.