Այս տարվա վերջին ընտրությունները 12/13/2013   12:54  |  Ընտրական իրավունք
Դեկտեմբերի 15-ին տեղի կունենան այս տարվա վերջին ընտրությունները: Արարատի մարզի Ավշար համայնքը  գյուղապետ կընտրի:
Գյուղապետի պաշտոնի միակ հավակնորդը Արարատի մարզպետ Արամայիս Գրիգորյանի և Ազգային ժողովի պատգամավոր Արայիկ Գրիգորյանի ավագ եղբայր, անկուսակցական Սուրիկ Գրիգորյանն է:
Ավշար համայնքի ղեկավարի ընտրություններն արտահերթ են: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Ավշարի գյուղապետ Անուշավան Մարգարյանի լիազորությունները վաղաժամկետ  դադարեցվել են՝ նրա հրաժարականի հիմքով:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների առաջիկա հերթական ընտրությունների օրը, ԿԸՀ-ի հոկտեմբերի 1-ի որոշման համաձայն, սահմանված է 2014թ. մարտի 9-ը:
Ըստ նրա, սակայն, առայժմ պարզ չէ, թե որ համայնքներում դրանք տեղի կունենան, քանի որ, Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, համայնքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները նշանակում է մարզպետը` համայնքի ղեկավարի, ավագանու անդամների լիազորությունների ժամկետը լրանալուց ոչ ուշ, քան 70 օր առաջ:

В Армении внеочередные выборы главы сельской общины Авшар пройдут 15 декабря 12/13/2013   13:26  |  Избирательное право
15 декабря в Армении пройдут последние выборы этого года. Сельская община Авшар Араратской области выберет руководителя.
На пост сельского старосты Авшара претендует лишь старший брат губернатора Араратской области Арамаиса Григоряна и депутата НС РА Араика Григоряна безработный Сурик Григорян.
Выборы главы сельской общины Авшар проходят во внеочередном порядке. Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, полномочия главы села Авшар Анушавана Маркаряна были досрочно приостановлены в связи с его отставкой.
Как сообщила корреспонденту “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь председателя Центральной избирательной комиссии Армении Эрмине Арутюнян, по решению ЦИК от 10 октября очередные выборы в органы местного самоуправления намечены на 9 марта 2014г.
По ее словам, пока еще не известно в каких конкретно областях пройдут выборы, поскольку, согласно Избирательному кодексу РА, выборы в ОМС в общине назначает губернатор, не позднее, чем за 70 дней до истечения срока полномочий главы общины, членов Совета старейшин.