Ոստիկանի կողմից պաշտոնեական անփութություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործն ուղարկվել է դատարան.ՀՔԾ 12/13/2013   13:45  |  Քրեական խրոնիկոն
Հատուկ քննչական ծառայության վարույթում ավարտվել է ՀՀ ոստիկանության ծառայող Հովհաննես Զարգարյանի կողմից պաշտոնեական անփութություն կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեակյան օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՔԾ պաշտոնական կայք-էջից, որը միաժամանակ հիշեցնում է, որ 2013թ. դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ ոստիկանության ծառայող Հովհաննես Զարգարյանին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2013 թվականի հոկտեմբերի 23-ին վերակարգով նշանակվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում գտնվող քրեական գործով ամբաստանյալ, ծանր հանցագործություններ կատարելու մեջ մեղադրվող Սերոբ Մխիթարյանին հիշյալ դատարանում ուղեկցելու համար կազմված ուղեկցող պահակախմբում` որպես ուղեկցող և նշված կալանավորի համար պատասխանատու, պատշաճ կարգով չի կատարել իր վրա դրված պարտականությունները:
Մասնավորապես, խցի մոտ լինելով միայնակ` Զարգարյանը չի հետևել պահակախմբի ավագի հրահանգներին և խոսակցության է բռնվել կալանավոր Սերոբ Մխիթարյանի հետ, որի արդյունքում վերջինիս հաջողվել է խաբեությամբ նրան կանչել խուց:
Հովհաննես Զարգարյանը, չպահպանելով անձնական անվտանգության կանոնները, շեղվել է ծառայության կատարումից, բացել է խցի դուռը, մուտք գործել ներս, և կալանավոր Սերոբ Մխիթարյանը, օգտվելով Հովհաննես Զարգարյանի անփութությունից, հրել է մի կողմ և խցի դուռը փակելով նրա վրա` դիմել է փախուստի:
Նախաքննությունն ավարտած քննիչը քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնել է դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:

Уголовное дело против сотрудника полиции Армении, из-за халатности которого сбежал обвиняемый в тяжком преступлении, направлено в суд - ССС РА 12/13/2013 15:10 | Криминальная хроника
Завершено расследование находящегося в производстве Специальной следственной службы Армении уголовного дела, возбужденного по ч. 1ст. 315 УК РА по факту служебной халатности полицейского. Об этом сообщается на официальном сайте ССС РА.
Специальная следственная служба Армении напоминает, что 7 декабря 2013г. сотруднику полиции Армении Ованнесу Заргаряну предъявлено обвинение в служебной халатности.Сообщается, что 23 октября 2013г. Ованнес Заргарян был назначен в качестве сопровождающего и ответственного за заключенного в группу караула, сформированного для сопровождения обвиняемого в тяжком преступлении Серопа Мхитаряна в суд первой инстанции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен.
По данным следствия, сотрудник полиции не справился надлежащим образом с возложенными на него обязанностями: оставшись наедине с подсудимым, не последовал инструкциям старшего охранника, ввязался в разговор с заключенным Серопом Мхитаряном, которому удалось обманным путем заманить полицейского в камеру. Ованнес Заргарян, пренебрегая правилами личной безопасности, отвлекся от исполнения служебных обязанностей, открыл дверь камеры и зашел внутрь. В результате заключенный Сероп Мхитарян, воспользовавшись халатностью Ованнеса Заргаряна, оттолкнул полицейского в сторону и, заперев его в камере, сбежал.
Следователь, завершивший предварительное расследование, направил дело вместе с обвинительным заключением прокурору, осуществляющему процессуальное руководство, для утверждения и передачи его в суд.