Կհրապարակվի Արկադի Վարդանյանի գործով դատավճիռը 12/13/2013   13:36  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք -Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, նախագահությամբ Արշակ Վարդանյանի, այսօր ժամը 15.00-ին կհրապարակվի Արկադի Վարդանյանի գործով դատավճիռը:
Իսկ մինչ այդ ռեպլիկով հանդես եկավ ամբաստանյալ Արկադի Վարդանյանի պաշտպան Գայանե Գալոյանը՝ հայտարարելով, որ ր իր պաշտպանյալն այս գործի հետ կապ չունի և որ նրա կողմից  որևէ մասնակցություն և դրդում չի եղել, իսկ հոգեմետ դեղ հանդիսացող «ազալեպտին»-ի մասին իմացել է Արսեն Ավետյանի կողմից այն ձեռք բերելուց հետո միայն։
Իր հոր սպանությունը նախապատրաստելու մեջ մեղադրվող Արսեն Ավետյանը, օգտվելով վերջին խոսքի իրավունքից, խնդրեց իր նկատմամբ կիրառել պայմանական ազատազրկում:
Ինչ վերաբերում է նրանց ընտանիքում եղած տարաձայնությանը, ապա նախկին դասախոս ամբաստանյալը նշեց, որ դա պայմանավորված է եղել իր մոր վաղաժամ մահով և, որ բոլոր ընտանիքներում էլ վեճեր լինում են:
Արկադի Վարդանյանը ևս օգտվեց վերջին խոսքի իրավունքից և մեջբերեց քրեական դատավարության 18-րդ հոդվածը՝ անմեղության կանխավարկածը՝ նշելով, թե իր նկատմամբ խախտվել է այն:
Ըստ Արկադի Վարդանյանի մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ՝ Արամ Ամիրզադյանը չի կատարել իր պարտականությունները և շարունակել է անհիմն և  աբսուրդային մեղադրանքի պաշտպանությունը:

Ереванский суд сегодня огласит приговор по делу политолога Аркадия Варданяна 12/13/2013   14:06  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции административных Кентрон и Норк-Мараш г. Ереван под председательством Аршака Варданяна сегодня в 15.00 огласит приговор по делу Аркадия Варданяна.
До этого с репликой выступила адвокат подсудимого Аркадия Варданяна Гаяне Галоян, заявив, что ее подзащитный не имеет отношения к этому, и он никоим образом не участвовал в нем, а о психотропном препарате “Азалептине” узнал только после того, как его приобрел Арсен Аветян.
Обвиняемый в подготовке убийства своего отца Арсен Аветян, воспользовавшись правом на последнее слово, попросил применить к нему наказание в виде условного лишения свободы.
Что касается существующих в их семье разногласий, то бывший преподаватель, оказавшийся на скамье подсудимых, отметил, что они были обусловлены скоропостижной смертью его матери и что ссоры имеют место быть во всех семьях.
Аркадий Варданян также воспользовался правом на последнее слово и сослался на ст. 18 Уголовно-процессуального кодекса - “презумпцию невиновности”,отметив, что в отношении него этот принцип был нарушен.
По словам Аркадия Варданяна, прокурор Арам Амирзадян, поддерживающий в суде обвинение, не выполнил своих обязанностей и продолжал поддерживать безосновательное и абсурдное обвинение.