«Գորիս» ՔԿՀ-ի պաշտոնատար անձինք չարաշահել են պաշտոնեական լիազորությունները. ՀՔԾ 12/13/2013 13:38 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Արդարադատության նախարարության «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկի պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հետևանքով ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալների ու կալանավորված անձանց իրավունքներին և պետության օրինական շահերին էական վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՔԾ պաշտոնական կայք-էջի տեղեկացմամբ՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Գորիս» ՔԿՀ պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք 2013թ. հունվարի 1-ից մինչև նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, շահադիտական նպատակով, իրենց ծառայողական պարտականությունները չկատարելու միջոցով, խախտելով ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված կարգը, քրեակատարողական հիմնարկում պահվող դատապարտյալներին և կալանավորված անձանց սահմանված չափաբաժիններով սնունդ, հիգիենիկ և անկողնային պարագաներ չեն տրամադրել:
Բացի այդ, դատապարտյալների և կալանավորված անձանց մոտ հայտնաբերելով բջջային հեռախոսներ, դրսևորելով հովանավորչություն` քրեակատարողական հիմնարկի համապատասխան աշխատակիցների նկատմամբ ծառայողական քննություն չեն իրականացրել, դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց և այն ի կատար ածելու կարգադրությունն ստանալուց հետո օրենքով սահմանված ժամկետում դատապարտյալի պատիժը կրելու համար ուղղիչ հիմնարկի տեսակը չեն որոշել:
ՔԿՀ պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական պարտականությունները չկատարելու կամ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու՝ վերը նշված և մի շարք այլ դեպքերով ՔԿՀ դատապարտյալների և կալանավորված անձանց իրավունքներին, ինչպես նաև պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:

Сотрудники УИУ ‘Горис”попались на злоупотреблении служебными полномочиями 12/13/2013   14:34  |  Криминальная хроника
В Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 308 Уголовного кодекса Армении по факту причинения значительного ущерба правам осужденных и арестованных лиц в УИУ и законным интересам государства вследствие злоупотребления осуществляющими особую государственную службу должностными лицами УИУ ‘Горис” своими служебными полномочиями.
Как сообщается на официальном сайте ССС РА, следствием было установлено, что должностные лица, осуществляющие особую государственную службу в УИУ “Горис”, в период с 1 января по ноябрь 2013 г., в корыстных целях, путем неисполнения своих служебных обязанностей, нарушая установленный Правительством РА порядок, не выдали осужденным и заключенным, содержащимся в УИУ, паек, гигиенические и постельные принадлежности.
Кроме того, обнаружив у осужденных и арестантов мобильные телефоны, проявив покровительство, не провели служебного расследования в отношении соответствующих сотрудников уголовно-исполнительного учреждения, после вступления судебного акта в силу и получения распоряжения о приведения его в исполнение не определили осужденному в установленный законом срок вид исправительного учреждения для отбывания им наказания.
В результате невыполнения служебных обязательств или злоупотребления должностными лицами УИУ своими служебными полномочиями по вышеуказанным и другим случаям правам осужденных и арестованных УИУ, а также законным интересам государства был нанесен значительный ущерб. Предварительное следствие продолжается.