Վարչապետը չի փարատել «Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնության մտավախությունները 12/12/2013   14:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության կողմից ներկայացված կենսաթոշակային բարեփոխումներն այլընտրանք չունեն, քանի որ Հայաստանն անցնում է ավելի արդար համակարգի: Այս մասին Ազգային ժողովի այսօրվա արտահերթ նիստում՝ 2014թ. բյուջեի լրամշակված նախագծի վերաբերյալ եզրափակիչ ելույթում  հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«Այս համակարգը խթաններ է ստեղծում, որպեսզի մարդն ապահովի իր բարեկեցիկ և ապահով ծերությունը: Այսուհետ ապահով ծերության համար պատասխանատու է ոչ միայն պետությունն, այլև՝ աշխատող քաղաքացին»,- ասաց Տ.Սարգսյանը՝ հավելելով, որ 2014թ.-ի պետբյուջեով պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման համար պետությունը հատկացրել է 20 մլրդ դրամ, և կուտակված միջոցները խթանելու են ՀՀ տնտեսության զարգացմանը:
«Միևնույն ժամանակ մենք քաջ գիտակցում ենք, որ կա մի մեծ հատված, որ դժգոհում է այս համակարգից, քանի որ այն որոշակի դժվարություններ է ստեղծելու մեր քաղաքացիների համար: Բայց ցանկացած բարեփոխում ենթադրում է վարքագծի որոշակի փոփոխություն: Այդպես եղավ նաև ԱՊՊԱ համակարգի ներդրման ժամանակ: Այս համակարգն արժանանալու է նույն ճակատագրին: Ստեղծելով դժվարություններ մեր քաղաքացիների համար` մենք մտածում ենք մեր ապագա սերունդների մասին, քանի որ 23 տարի հետո ի հայտ են գալու այս համակարգից առաջին օգտվողները»,- ընդգծեց վարչապետը:
Տ.Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ նախօրեին հանդիպել է այս համակարգը քննադատող՝ ՏՏ ոլորտի երիտասարդների հետ: «Բանավեճի ընթացքում մենք հասկացանք, թե ինչ հարցեր են նրանց հետաքրքրում և տվեցինք պատասխանները: Եվ սա լավ առիթ էր հասկանալու, թե ինչքան է ուժեղանում քաղաքացիական հասարակությունը: Կառավարությունը նույնպես պետք է սովորի աշխատել այդ նոր միջավայրում, և դա է երաշխիքը, որ այս համակարգը ծառայելու է իր նպատակին»,- եզրափակեց ՀՀ վարչապետը:
Մինչդեռ՝ «Ընդդեմ կենսաթոշակային 5% պարտադիր վճարների» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամներն այսօր տարարած հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշել են. «Ցավոք, հանդիպման արդյունքում քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները կրկին չստացան իրենց հարցերի վերաբերյալ հստակ ու սպառիչ պատասխաններ, քանի որ հիմնական փաստարկները պտտվում էին այն խնդրի շուրջ, որ կենսաթոշակային խնդիրներն այսօր համընդհանուր բնույթ ունեն, աշխարհի բազմաթիվ պետություններ են բախվել այդ լուրջ խնդրին, և ՀՀ-ում ներդրվող մոդելն իր պարտադիր բաղադրիչով, իբր թե, լավագույնն է, այլապես պետությունն ունակ չի լինելու ապահովել իր քաղաքացուն բարեկեցիկ ծերություն և արժանապատիվ կենսաթոշակ»:
Ըստ նախաձեռնության անդամների, այն, որ կենսաթոշակային համակարգում բարեփոխումների կարիք կա, ակնհայտ է, սակայն իրենց կողմից բազմիցս ու հստակ ներկայացված փաստարկների հիման վրա իրենք համարում են, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքն այս տեսքով չի կարող լինել բարեփոխում և իրապես լուծել նմանատիպ լուրջ սոցիալական խնդիր, ավելին՝ այն առաջացնում և առաջացնելու է մի շարք սոցիալական լուրջ խնդիրներ, որոնք իրենց արդեն հայտնի են և դրանց մասին իրենք անընդհատ բարձրաձայնում են:
«Փաստորեն, հանդիպման արդյունքում չփարատվեցին «Ընդդեմ կենսաթոշակային 5% պարտադիր վճարների» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից օրենքի որոշ դրույթների լուրջ վտանգների վերաբերյալ բարձրաձայնվող մտավախությունները, ավելին՝ ևս մեկ անգամ համոզվեցինք, որ կառավարությունն ընտրել է հնարավորինս պետության սոցիալական պատասխանատվությունն օտարելու և այն քաղաքացիների վզին փաթաթելու մոտեցումն օրենքի ուժով պարտադրելու ուղին, անկախ նրանից այն հակասահմանադրական է, թե ոչ:
Սա ևս մեկ ազդակ էր մեզ բոլորիս համար, որ քաղաքացիական ուժեղ ու համախմբված շարժման դեպքում միայն կարող ենք կառավարությանը ստիպել հաշվի նստել հանրության լայն զանգվածի կարծիքի հետ և հաշվի առնել նրա շահերը՝ հետ կանգնել հակասահմանադրական քայլերից»,-ընդգծում են հայտարարության հեղինակները:

Слова премьер-министра Армении “о достойной старости” не развеяли опасений противников новой пенсионной системы 12/12/2013   15:26  |  Лента новостей
“Представленные Правительством пенсионные реформы не имеют альтернативы, поскольку Армения переходит к более справедливой системе”, - заявил в ходе обсуждения в Национальном Собрании закона “О проекте государственного бюджета на 2014 год” премьер-министр РА Тигран Саркисян.
“Благодаря этой системе появится стимул для того, чтобы человек сам смог обеспечить себе достойную старость”.Отныне ответственным за достойную старость является не только государство, но и сами трудящиеся”,– отметил глава Правительства. Он также добавил, что для внедрения обязательного компонента накопительной части пенсии государство выделило 20 млрд, драмов, и накопленные средства придадут импульс развитию экономики.
“При этом мы прекрасно осознаем, что есть люди, которые недовольны этой системой, так как она создаст определенные трудности для наших граждан. Но любая реформа подразумевает изменение поведения. Так было при внедрении ОСАГО(обязательного страхования автогражданской ответственности). Эта система удостоится той же участи. Создавая трудности для наших граждан, мы заботимся о будущих поколениях”, - отметил премьер.
Т. Саркисян сообщил, что накануне провел встречу с  молодыми представителя ИТ-сферы, раскритиковавшими новую пенсионную систему
В свою очередь,  члены инициативной группы “ Против обязательных накопительных 5% выплат” сегодня распространили заявление, в котором, в частности, отметили: “К сожалению,  члены инициативного группы в ходе встречи не получили четких и исчерпывающих ответов на волнующие их вопросы, поскольку основные доводы в пользу новой пенсионной системы, крутились вокруг  того, что пенсионные проблемы сегодня носят общий характер и внедряемая в Армении модель с его обязательным компонентом, якобы, наилучшая”.
По словам членов инициативы,  тот факт, что пенсионная система нуждается в реформировании, очевидно, однако они считают, что закон РА “О накопительной пенсии” в таком виде не может являть собой реформу и в действительности решить серьезные социальные проблемы.
“Фактически, по итогам встречи не удалось развеять опасения, озвучиваемые представителями гражданской инициативы ”Против обязательных накопительных 5% выплат” касательно закона, заключающего в себе серьезные риски. Более того, мы в очередной раз убедились в том, что Правительство избрало путь  отчуждения социальной ответственности государства и навязывания его гражданам силой закона, вне зависимости от того, является ли он антиконституционным или нет.