Դատավորները ՄԻՊ-ի զեկույցում հասարակական կարգի ապակայունացման լուրջ վտանգ են տեսնում 12/11/2013 12:27 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի Հանրապետության դատավորների միության խորհուրդը խստորեն դատապարտում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից 09.12.2013թ. հրապարակված «Արդար դատաքննության իրավունքի վերաբերյալ» հակապետական, հակաօրինական, իրականությանը բացարձակ չհամապատասխանող, սիրողական մակարդակի ուսումնասիրությունների վրա հիմնված, դատական իշխանությունն ու դատավորի բարձր կոչումը նսեմացնող արտահերթ զեկույցը: Նման հաղորդագրություն է տեղադրվել ՀՀ դատական դեպարտամենտի տեղեկատվական կենտրոնի կայք-էջում։
Ըստ նույն աղբյուրի, Հայաստանի Հանրապետության դատավորների միության խորհուրդը հայտարարում է.
• հիմնազուրկ դատողություններից բաղկացած հիշատակված զեկույցը պետական և հասարակական կարգի ապակայունացման լուրջ վտանգ է պարունակում, որը միտված է դատական իշխանության նկատմամբ հանրության շրջանում թյուր պատկերացումների ձևավորմանը
• զեկույցն ամբողջությամբ երևակայության արդյունք է և արժեզրկում է ոչ միայն արդարադատության իմաստն ու բովանդակությունը, այլ նաև այդօրինակ երևակայություն ունեցողի իրական առաքելության իմաստը
• պրոֆեսիոնալ մարմինը գրավոր, թե բանավոր խոսքով հանդես գալու ժամանակ պետք է և պարտավոր է ներկայացնել միայն փաստ, եղելություն կամ վերլուծություն ու, բնականաբար, ուսումնասիրությունների չափելի ու համադրելի արդյունքներ, որպիսիք զեկույցում իսպառ բացակայում են
• զեկույցում փողոցային բամբասանք հիշեցնող անհեթեթ տեղեկություններ ներառելը հարիր չէ իրավական պետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտին՝ ընդհանրապես և այդ պաշտոնը զբաղեցնող անձին՝ մասնավորապես:
Հայաստանի Հանրապետության դատավորների միության խորհուրդն ավելորդ չի համարում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հիշեցնել.
• Պաշտպանն իր լիազորություններն իրականացնելիս պարտավոր է ղեկավարվել օրինականության, հասարակական համակեցության և սոցիալական արդարության հիմնարար սկզբունքներով, ենթարկվել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանն ու օրենքներին, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքներին և նորմերին («Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ և 5-րդ հոդվածներ)
• Պաշտպանը պետք է տեղյակ լիներ բազմաթիվ միջազգային ակտերի գոյության մասին, որոնցում ամրագրված է դատարանների հեղինակությունը հարգելու և այն արատավորող գործողություններ կատարելուց ձեռնպահ մնալու պահանջը, որն ուղղված է դատարանների անկախությունն ապահովելուն:
Հայաստանի Հանրապետության դատավորների միության խորհուրդը, անթույլատրելի համարելով հանրության մոտ դատարանների ու դատավորների վերաբերյալ անվստահություն սերմանելու դիտավորությունը, կարևորելով դատարանի՝ որպես արդարադատություն իրականացնող միակ մարմնի հեղինակությունը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանից պահանջում է.
• հարգել դատավորի սահմադրական կարգավիճակը
• անշեղորեն պահպանել օրինականության սկզբունքը
• ձեռնպահ մնալ դատարանի հեղինակությունն արատավորող հիմնազուրկ դատողություններ հրապարակելուց:
Հիշեցնենք, որ ՄԻՊ-ը հանդես է եկել արտահերթ զեկույցում՝ հայտարարելով, որ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում բացահայտվել են թե՛ Վճռաբեկ դատարանի և թե՛ Արդարադատության խորհրդի կողմից կիրառված երկակի ստանդարտները, որոշ դեպքերում նաև դրանք զուգորդված են եղել օրենքի խախտումներով, անդրադարձել կոռուպցիոն մեխանիզմներին։ Ըստ ՄԻՊ-ի, դատական ատյաններում կաշառքի սակագները տատանվում են հետևյալ միջակայքերում. առաջին ատյանի դատարանում՝500-1000 ԱՄՆ դոլար, վերաքննիչ դատարանում 2000-15 000, իսկ Վճռաբեկ դատարանում՝ 10 000-50 000 ԱՄՆ դոլար:

Представители армянской Фемиды обрушили шквал критики на омбудсмена, обнародовавшего информацию о коррупции в судах 12/11/2013   14:25  |  Актуальная тема
Совет Союза судей Армении резко осуждает опубликованный 09.12.2013г. антигосударственный, противозаконный доклад омбудсмена Армении касательно прав человек на справедливое судебное разбирательство, который, не соответствует действительности и является внеочередным докладом, основанным на исследованиях дилетантского уровня и дискредитирующим высокое призвание судебной власти и судей. Подобное заявление размещено на официальном сайте информационного центра Судебного департамента РА.
Согласно тому же источнику, в заявлении также отмечается, что вышеупомянутый доклад, состоящий из беспочвенных замечаний, заключает в себе серьезную угрозу дестабилизации общественного порядка и направлен на формирование среди общественности превратного мнения о судебной власти. Отмечается также, что доклад полностью является результатом воображения и девальвирует не только смысл и суть правосудия, но и истинной смысл миссии обладателя подобного воображения.
"Профессиональная структура, выступая с письменным и устным словом, должна и обязана представлять лишь факт, событие или анализ и, естественно, измеримые и сопоставимые результаты исследований, которые в докладе полностью отсутствуют.Включение в доклад абсурдных сведений, напоминающих уличные сплетни, не подобает институту Защитника прав человека государства в целом и, в частности лицу, занимающему этот пост.
Омбудсмен при осуществлении своих полномочий обязан руководствоваться основополахающими принципами законности, общественного общежития и социальной справедливости, подчиняться Конституции РА и законам страны, а также общеизвестным принципам и нормам международного права(статьи 2 и 5 закона РА “О защитнике прав человека”).
Омбудсмен должен знать о существовании многочисленных международных актов, в которых закреплено требование об уважении к авторитету судов и воздержании от действий, подрывающих его, которое имеют своей целью обеспечение независимости судов.
Совет Союза судей Армении требует от омбудсмена уважать конституционный статус судьи, неукоснительно соблюдать принцип законности, воздержаться от публикации необоснованных замечаний, подрывающих авторитет судов”, - говорится, в частности, в заявлении Совета Союза судей РА.
В преддверии Дня прав человека офис Омбудсмена Армении опубликовал внеочередной доклад на тему коррупционных механизмов в судебной системе, царящего там беззакония и применения двойных стандартов. – В докладе отмечалось, что в результате проведенных исследований были выявлены факты применения как Кассационным судом, так и Советом правосудия двойных стандартов, в некоторых случаях они были сопряжены с нарушениями закона” . Согласно омбудсмену, размер взяток в судебных инстанциях варьируется следующим образом: в суде первой инстанции – от 500-1000 долларов, в Апелляционном суде- 2000 – 15 000 долларов, а в Кассационном суде – от 10 000-50 000 долларов.