Բյուջեի նախագծի նկատմամբ դիրքորոշումներն անփոփոխ են 12/11/2013 18:16 | ԼՐԱՀՈՍ
2014թ.-ի պետական բյուջեի նախագծի նկատմամբ Ազգային ժողովի խմբակցությունների դիրքորոշումներն անփոփոխ են: Վաղն առավոտյան եզրափակիչ ելույթով խորհրդարանում հանդես կգա վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, որից հետո նախագիծը կդրվի քվեարկության:
Ինչպես և նախագծի նախնական տարբերակի քննարկման ժամանակ, այսօր, երբ կառավարությունը ներկայացրեց նախագծի վերջնական տարբերակը,
այն պաշտպանեցին միայն կոալիցիոն «Օրինաց երկիր» և ՀՀԿ խմբակցությունները:
2014թ.-ի պետական բյուջեի նախագծին դեմ քվեարկելու որոշման մասին հայտարարեցին ոչ իշխանական չորս խմբակցությունները՝ «Ժառանգություն»-ը, ՀՅԴ-ն, «Հայ ազգային կոնգրես»-ը և «Բարգավաճ Հայաստան»-ը:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ի հաստատմանն ներկայացված բյուջեի լրամշակված նախագծի եկամտային մասը կազմում է 1 տրիլիոն 135 մլրդ 900 մլն դրամ, ծախսայինը՝ 1 տրիլիոն 246 մլրդ 400 մլն դրամ, դեֆիցիտը՝ 110 մլրդ 500 մլն դրամ:

Фракции парламента Армении не изменили своих позиций относительно проекта госбюджета на 2014г 12/11/2013 18:32 | Лента новостей
Фракции парламента Армении не изменили своих позиций относительно проекта госбюджета на 2014г. Завтра утром с заключительной речью выступит премьер-министр Тигран Саркисян, после чего проект будет выставлен на голосование.
Как и во время обсуждения предварительного варианта проекта госбюджета, так и сегодня, когда Правительство представило окончательный вариант проекта, его поддержали только коалиционные фракции: “Оринац Еркир” и РПА.
О своем намерении проголосовать против проекта госбюджета на 2014г объявили 4 фракции неправящих политических сил парламента:”Наследие”, АРФД, “Армянский национальный конгресс” и “Процветающая Армения”.
Напомним, что доходная часть представленного на утверждение НС доработанного проекта госбюджета на 2014г. РА, предусмотрена в размере 1 трлн. 135 млрд.900 млн. драмов, расходная – 1трлн.246 млрд. 400 млн. драмов, а дефицит составил 110 млрд. 500 млн. драмов.