Պան Գի Մուն. Պետություններն են պարտավոր պաշտպանել մարդու իրավունքները 12/10/2013 13:10 | Միջազգային լրահոս
Մարդու իրավունքների օրվա կապակցությամբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում պետություններին կատարել Վիեննայի խորհրդաժողովի ժամանակ իրենց տված խոստումները:
«Ես վերահաստատում եմ, որ ՄԱԿ-ի Քարտուղարությունը, Հիմնադրամներն ու Ծրագրերը պարտավոր են զգոնություն ու քաջություն ցուցաբերել մարդու իրավունքների խախտումների նկատմամբ: Վերջապես, խոնարհվում եմ մարդու իրավունքների մերօրյա կարկառուն խորհրդանիշներից մեկի՝ Նելսոն Մանդելայի առջև, ում մահը սգի մատնեց ողջ աշխարհը: Նրա ցմահ հանձնառությունը մարդկային արժանապատվության, հավասարության, արդարության և կարեկցանքի նկատմամբ հավերժ կոգեշնչի մեզ այնպիսի աշխարհ կառուցելու ճանապարհին, որտեղ բոլոր մարդու իրավունքները բոլորի համար են»,- դեկտեմբերի 10-ին նշվող Մարդու իրավունքների օրվա առթիվ իր ուղերձում մասնավորապես նշել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը:
«Մարդու իրավունքների օրով նշվում է Ընդհանուր վեհաժողովի կողմից Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի ընդունման տարելիցը: Այս տարի լրանում է նաև 20 տարին, ինչ շրջադարձային քայլ է ձեռնարկվել մարդու իրավունքները բոլորին հասանելի դարձնելու համար. դա Մարդու իրավունքների համաշխարհային խորհրդաժողովի կողմից Վիեննայի հռչակագրի և գործողությունների ծրագրի ընդունումն էր: Հիմնվելով ավելի քան 800 հասարակական կազմակերպությունների, ազգային ինստիտուտների, պայմանագրային մարմինների և գիտնականների մասնակցության վրա՝ անդամ երկրներն ընդունեցին հեռանկարային մի տեսլական և ստեղծեցին Մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը (ՄԻԳՀԳ)՝ դրանով իսկ իրականացնելով միջազգային հանրության վաղեմի երազանքը:
ՄԻԳՀԳ-ի 20-ամյա գործունեության ընթացքում հինգ նվիրյալ Գերագույն հանձնակատարներ գլխավորել են Միավորված ազգերի կազմակերպության աշխատանքը՝ մարդու իրավունքները գործն առաջ տանելով ողջ աշխարհում: Օգտագործելով մի շարք չափորոշիչներ և մեխանիզմներ՝ ՄԻԳՀԳ-ն պաշտպանում է զոհերին, ստիպում պետություններին կատարել իրենց խոստումները, աջակցում մարդու իրավունքների փորձագետներին և կառույցներին, և, աշխատելով 61 երկրներում, օգնում է պետություններին զարգացնել իրենց մարդու իրավունքների կարողությունները:
Մարդու իրավունքներին աջակցելը Միավորված ազգերի կազմակերպության հիմնական նպատակներից մեկն է, որին այն հետամուտ է լինում իր ստեղծման օրվանից իսկ: Այդժամ, ինչպես և հիմա, հաջողության գաղտնիքը անդամ երկրների քաղաքական կամքի մեջ է: Նախևառաջ, պետություններն են, որ պարտավոր են պաշտպանել մարդու իրավունքները և կանխել խախտումներն ազգային մակարդակով, ինչպես նաև ոտքի կանգնել, երբ որևէ այլ պետություն ձախողում է կատարել իր հանձնառությունները: Միշտ չէ, որ սա հեշտ է, և անցած 20 տարիների ընթացքում մենք տեսել ենք ցեղասպանություն և միջազգային մարդու իրավունքների ու մարդասիրական իրավունքի սարսափելի և մեծամասշտաբ խախտումներ:
Նոր նախաձեռնության՝ «Իրավունքներն առաջնային ճակատում» գործողությունների ծրագրի կիզակետում է ՄԱԿ-ի համակարգի՝ վերահաս աղետների նկատմամբ կանխարգելման և արձագանքման բարելավումը: Ծրագրի նպատակն է նպաստել, որպեսզի ՄԱԿ-ի համակարգը և ողջ անձնակազմը ճանաչեն մարդու իրավունքների կենտրոնական դերը կազմակերպության ընդհանուր պատասխանատվության մեջ: Նախ և առաջ, դրա նպատակն է ուժեղացնել մեր արձագանքներն այնպիսի համատարած ոտնահարումների նկատմամբ և ավելին՝ հենվելով իրավունքահեն նախազգուշացումների և գործողությունների վրա կանխել նմանատիպ իրավիճակների ի հայտ գալն ընդհանրապես»,-ասված է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի ուղերձում:

Генсек ООН направил послание по случаю Дня прав человека 12/10/2013   14:48  |  Международные новости
В День прав человека генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун призывает государства выполнить обязательства, которые они приняли на Венской конференции.
“Я вновь подтверждаю приверженность Секретариата, фондов и программ ООН проявлению бдительности и мужества перед лицом нарушений прав человека. В заключение я воздаю должное памяти одного из величайших символов прав человека нашего времени — Нельсону Манделе, чья кончина повергла мир в море скорби, но чья пронесенная через всю жизнь приверженность человеческому достоинству, равенству, справедливости и состраданию будет всегда воодушевлять нас на этапе, когда мы продолжаем строить мир, где каждый будет наделен правами человека’, - отметил в своем послании по случаю Дня прав человека, генсек ООН.
В послании также отмечается:
“День прав человека знаменует собой годовщину принятия Генеральной Ассамблеей эпохальной Всеобщей декларации прав человека. В этом году он отмечается в 20-летнюю годовщину смелого шага вперед в борьбе за то, чтобы права воплотились в реальность для всех, — принятия Всемирной конференцией по правам человека Венской декларации и Программы действий. При участии более 800 неправительственных организаций, национальных учреждений, договорных органов и представителей академического сообщества государства-члены приняли далеко идущее видение и создали Управление Верховного комиссара по правам человека (УВКПЧ), реализовав тем самым одно из давних мечтаний международного сообщества.
За два десятилетия существования УВКПЧ деятельность Организации Объединенных Наций по продвижению дела прав человека во всем мире возглавляли пять специальных Верховных комиссаров. Приводя в действие целый ряд норм и механизмов, УВКПЧ выступает в защиту пострадавших, оказывает давление на государства, с тем чтобы они выполняли свои обязательства, действует в поддержку экспертов и органов по правам человека и благодаря своему присутствию в 61 стране помогает государствам наращивать свой правозащитный потенциал.
Поощрение прав человека является одной из основных целей Организации Объединенных Наций, и Организация выполняет эту миссию с момента своего основания. Тогда, как и сейчас, главный фактор успеха — политическая воля государств-членов. Прежде всего государства обязаны защищать права человека и предотвращать нарушения на национальном уровне и действовать, когда другие государства не выполняют своих обязательств. А это не всегда просто, и в последние 20 лет происходили и геноцид, и многие другие ужасающие массовые нарушения международных стандартов в области прав человека и норм международного гуманитарного права.
Улучшение деятельности системы ООН по предотвращению надвигающихся катастроф и реагированию на них является ключевым элементом новой инициативы «План превентивных правозащитных действий». План направлен на обеспечение того, чтобы система ООН и весь ее персонал признавали центральное место прав человека в коллективных обязанностях Организации. Прежде всего, он преследует цель укрепления нашего реагирования на нарушения и мер по предотвращению подобных ситуаций, поскольку акцент в нем сделан на правозащитной системе раннего предупреждения и принятия мер”.