Արգիշտի Կիվիրյանի պաշտպանները միջնորդում են քրեական գործ հարուցել իսկական մեղավորների դեմ 12/10/2013 18:07 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Արմենիա Թըդեյ» լրատվական կայքի համակարգող, վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանն ու նրա պաշտպաններն այսօր միջնորդություն են ներկայացրել Հատուկ քննչական ծառայությանը՝ պահանջելով կարճել նրա դեմ հարուցված քրեական գործը և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել:
Այս մասին քիչ առաջ «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ա.Կիվիրյանի պաշտպան, փաստաբան Լուսինե Սահակյանը: Փոխարենը պաշտպանական կողմը միջնորդել է քրեական գործ հարուցել ու քրեական պատասխանատվության ենթարկել այն անձանց, ովքեր Ա.Կիվիրյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելով՝ ապօրինի բերման են ենթարկել նրան ոստիկանություն: Միջնորդությունը ներկայացվել է մեկ հատոր կազմող գործի նյութերին ծանոթանալուց հետո:
Հիշեցնենք, որ Ա.Կիվիրյանին օգոստոսի 24-ին Երևանի Կոմիտաս 5 հասցեում տեղի ունեցած միջադեպի գործով մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին և 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասերով՝ ոստիկանի նկատմամբ ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը և հանցագործության մասին սուտ մատնություն անելը:
Մեղադրանք առաջադրելուց հետո Արգիշտի Կիվիրյանն ընդգծել էր, որ ՀՔԾ-ն սուտ մատնություն է դիտել իր հայտարարությունն այն մասին, որ Արաբկիրի ոստիկանության բաժին բերման ենթարկվելիս ինքը բռնության է ենթարկվել ոստիկանական ավտոմեքենայում: Ըստ ՀՔԾ-ի տրամաբանության` ստացվում է, որ Ա. Կիվիրյանը հարվածել և կծել է ոստիկանին, հետո գլխով հարվածել է ավտոմեքենայի դռանը և ինքն իրեն պատճառել բազմաթիվ վնասվածքներ: Ա.Կիվիրյանի գնահատմամբ` մեղադրանքի առաջադրումը քաղաքական հետապնդում ու հալածանք է իր հասարակական, լրագրողական ու իրավապաշտպան գործունեության համար: Այդ գործելաոճով փորձ է արվում նաև հասնել նրան, որ քաղաքացին չբարձրաձայնի իր իրավունքների ոտնահարման և ապօրինությունների մասին:
Լուսինե Սահակյանն էլ իր հերթին նշել էր, որ իրենք բազմաթիվ ապացույցներ ունեն, այդ թվում՝ տեսագրություններ, որոնք վկայում են, որ Կիվիրյանի նկատմամբ ոստիկանները բռնություն են գործադրել:

Адвокаты координатора Armenia Today Аргишти Кивиряна ходатайствуют о возбуждении уголовного дела против "настоящих виновников" 12/10/2013 18:31 | Актуальная тема
Координатор информационного агентства Armenia Today, аналитик Аргишти Кивирян и его адвокаты сегодня подали в Специальную следственную службу ходатайство с требованием прекратить уголовное дело против него и приостановить в отношении него уголовное преследование.
Об этом немногим ранее ИА “ФактИнфо” сообщила адвокат Кивиряна Лусине Саакян. Вместо этого сторона защиты ходатайствовала о возбуждении уголовного дела и привлечении к ответственности тех лиц, которые, применив насилие в отношении А. Кивиряна, незаконно подвергли его приводу в Полицию.
Напомним, что А. Кивиряну по делу об инциденте, имевшем место на пр. Комитаса 5, 24 августа с.г., было предъявлено обвинение по ч. 1ст. 316 УК РА и п. 1ч .2 ст. 333 УК РА – “применение в отношении полицейского неопасного для здоровья и жизни насилия и ложный донос”.
Аргишти Кивирян отметил, что ССС РА расценивает как ложный донос его заявление о том, что во время привода его в Арабкирский отдел полиции над ним учинили насилие в полицейской машине. По логике ССС РА, получается, что А. Кивирян ударил и укусил полицейского, а затем головой бился о дверь автомобиля и сам себе нанес травмы. А. Кивирян расценивает выдвинутое против него обвинение как политическое преследование и гонение за свою общественную, журналистскую и правозащитную деятельность. По его мнению, подобными методами пытаются добиться того, чтобы граждане не заявляли об ущемлении своих прав и беззакониях.
Лусине Саакян, в свою очередь, сообщила, что у них есть множество доказательств, в том числе и видеозаписи, свидетельствующие о применении полицейскими насилия в отношении А.Кивиряна.