Քաղաքապետն սպառնում է ուղևորափոխադրողներին զրկել լիցենզիայից 12/10/2013   11:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մամուլում հայտնված տեղեկությունները, թե ուղևորափոխադրող ընկերությունները ձյան գալուն պես դիտավորյալ երթուղիներում նվազեցրել են տրանսպորտի քանակը, հաստատել են նաև քաղաքապետարանի պաշտոնյաները:
Քաղաքապետարանի տարածած պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ Տարոն Մարգարյանին զեկուցվել է, որ «ձյան տեղումներով պայմանավորված՝ ուղևորափոխադրումներ իրականացնող որոշ ընկերություններ սպասարկումն իրականացրել են ոչ լիարժեք մեքենաքանակի ապահովմամբ»:
Ի պատասխան՝ քաղաքապետը հանձնարարել է երթուղիները սպասարկող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին հրավիրել խորհրդակցության և խստորեն նախազգուշացնել՝ կատարել ստանձնած պայմանագրային պարտավորությունները:
«Ոչ պատշաճ սպասարկում իրականացնելու որևէ պատճառաբանություն մեր կողմից ընդունելի չի կարող լինել՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ դա պայմանագրային պարտավորություն է, ինչը ենթադրում է նաև շատ որոշակի պատասխանատվություն, ընդհուպ լիցենզիայից զրկում, եթե ընկերությունը պատշաճ սպասարկում չի իրականացնում:
Խստորեն նախազգուշացրեք բոլորին, որ կատարեն ստանձնած պարտավորությունները և չփորձեն ինչ-ինչ հանգամանքներով պայմանավորել իրենց գործունեությունը: Խստորեն հետևեք, որպեսզի ապահովվի անհրաժեշտ մեքենաքանակ և որ երթուղիները սպասարկեն սահմանված ժամանակացույցով»,-ասել է Տարոն Մարգարյանը:
Հիշեցնենք, գործող ուղեվարձից դժգոհ ուղևորափոխադրողները նախապես հայատարարում էին, թե ձմռանը չեն կարողանում պատշաճ նախապատրաստվել, անհրաժեշտ պահեստամասեր ու ձմեռային անվադողեր ձեռք բերել: Դա, ըստ էության, նշանակում է, որ ուղևորները ձմռանը ոչ միայն ավելի երկար են սպասելու բաղձալի տրանսպորտին, այլև վստահ չեն լինելու ապահով տեղ հասնելու հարցում:
Ի դեպ, քաղաքապետարանից նաև տեղեկացանք, որ նոր երթուղիների համար հայտարարված մրցույթի համար դարձյալ ոչ մի ընկերություն հայտ չի ներկայացրել: Ուստի՝ դեկտեմբերի 12-ին հայտարարված մրցույթը դարձյալ չի կայանա:
Հիշեցնենք՝ հայտարարված նախորդ 2 մրցույթներին ևս ոչ մի կազմակերպություն հայտ չէր ներկայացրել: Քաղաքապետարանում դա բացատրում են գործող սակագնի աննպատակահարմարությամբ, թեև մրցույթի պայմանների համաձայն՝ ուղեվորափոխադրող ընկերությունն ինքն է ներկայացնում սակագնի վերաբերյալ իր առաջարկը:

Мэр Еревана пригрозил пассажироперевозчикам, не обеспечивающим должное обслуживание, лишением лицензии 12/10/2013 12:04 | Актуальная тема
В прессу просочилась информация, что компании, осуществляющие пассажирские перевозки, с приходом снега специально сократили количество транспортных средств. Эти сведения подтвердили также чиновники от Мэрии.
Согласно распространенной Мэрией официальной информации, Тарону Маргаряну доложили, что из-за снега некоторые компании, осуществляющие пассажирские перевозчики, не обеспечили должного обслуживания.
Мэр поручил пригласить на совещание представителей организаций, обслуживающих маршрутные линии, и строго-настрого предупредить о последствиях невыполнения договорных обязательств.” Строго проследите за тем, чтобы было обеспечено необходимое количество единиц транспорта и чтобы маршруты работали по утвержденному графику'',- подчеркнул Тарон Маргарян.
“Мы не примем ни одно оправдание, особенно с учетом того, что это договорное обязательство, оно подразумевает определенную ответственность вплоть до аннулирования лицензии, если компания не осуществляет надлежащего обслуживания", - отметил мэр армянской столицы.
Напомним, что пассажироперевозчики, недовольные действующим тарифом на проезд в общественном транспорте, заведомо заявляли о том, что не могут должным образом подготовиться к зиме: приобрести необходимые запчасти и зимнюю резину. Это, по сути дела, означает, что пассажирам зимой не только придется долго дожидаться заветного транспорта, но и с опаской садиться в него, не имея никакой уверенности, что доберутся до назначенного пункта без происшествий.
В Мэрии также сообщают, что для объявленного на новые маршруты тендера ни одна компания вновь не представила заявки. Посему намеченных на 12 декабря тендер вновь не состоится.
Напомним, что предыдущие два тендера также не состоялись , так какне поступило ни одной заявки. В Мэрии это объясняют нецелесообразностью действующего тарифа, хотя в соответствии с условиями тендера компания, осуществляющая пассажирские перевозки, представляет свое предложение по цене за проезд.