Վերաքննիչ դատարանը մերժեց դատապարտյալ Արտակ Հակոբյանի բողոքը 12/10/2013   16:00  |  Քրեական խրոնիկոն
Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ Մելիք Սարգսյանի, մերժեց դատապարտյալ Արտակ Հակոբյանի դիմումը՝ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ:
Դատապարտյալ Արտակ Հակոբյանը դիմել էր դատարան՝ բողոքարկելով պատժից վաղակետ ազատելու կամ ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու մասին դիմումը «Արթիկ» ՔԿՀ-ի հիմնարկի հանձնաժողովի կողմից մերժելու մասին որոշումը:
Դատապարտյալն իր դիմումում նշել էր, որ ՔԿՀ-ի վարչակազմը մերժել է և միջնորդագիր չի ներկայացրել՝ իրեն պատժից վաղակետ ազատելու կամ պատժի չկրած մասը ավելի մեղմ պատժով փոխարինելու մասին: Ըստ դատապարտյալի՝ պատճառը քրեակատարողական հիմնարկներում առկա կոռուպցիոն դրսեւորումների մասին իր կողմից բարձրաձայնելն է։
«Արթիկ» ՔԿՀ-ի պետի տեղակալները, նրա ներկայացմամբ, թշնամաբար են տրամադրված իր նկատմամբ և իրենց «կաշառակեր կոլեգաների» փոխարեն վրեժխնդիր են լինում՝  մերժելով պայմանական վաղակետ ազատ արձակումը:
Նա չհերքեց իր կողմից ինքնավնասում կատարելու փաստը՝ հայտարարելով, որ ՔԿՀ-ի վարչակազմն իրեն դրդել է հացադուլի և ջրադուլի: Ըստ դատապարտյալի՝ «սա վրեժ է՝ ուղղված իր դեմ, և այս հանցավոր խմբի հետ համագործակցում է նաև Շիրակի մարզի դատավոր Աշոտ Մանուկյանը»:
«Արթիկ» ՔԿՀ-ի սոցիալ-հոգեբանական և իրավական աշխատանքների բաժնի պետ Սարիբեկ Նահապետյանի խոսքով՝ դատապարտյալը բնութագրվում է  բացասական, պատժի կրման ողջ ընթացքում 27 կարգապահական խախտումներ է ունեցել, 15 ինքնավնասում, ևս 10 անգամ գտնվել  է հացադուլի և ջրադուլի մեջ, իսկ նման պայմաններում՝ գնահատման բացասական արդյունքներով միջնորդություն չի ներկայացվում, և  հանձնաժողովի անդամները միաձայն որոշել են մերժել դատապարտյալի պայմանական վաղակետ ազատ արձակումը:
Ինչ վերաբերում է ՔԿՀ-ի վարչակազմի կողմից դատապարտյալի նկատմամբ վրեժին, ապա Սարիբեկ Նահապետյանն անիմաստ և զրպարտություն որակեց այն՝ պնդելով, որ դատապարտյալի պայմանական վաղակետ ազատումը մերժելու մասին որոշումները հիմնավոր են:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ դատապարտյալը վերջին անգամ ինքնավնասման փորձ է կատարել 5 ամիս առաջ եւ  գտնվում է  հսկողության տակ, նրա հետ հոգեբանական աշխատանքներ են տարվում:
Դատախազը ևս համակարծիք էր «Արթիկ» ՔԿՀ-ի ներկայացուցչի հետ եւ նշեց, որ դատապարտյալի բողոքը ենթակա է մերժման։
Նշենք, որ Արտակ Հակոբյանը դատական նիստին չէր մասնակցում, նա դատարան չէր բերվել եւ նիստին չուներ նաև ներկայացուցիչ, իսկ առաջին ատյանի դատարանում հենց ինքն է իր շահերը ներկայացրել:
Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ թողեց Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը՝ գտնելով, որ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը հիմնավորված և պատճառաբանված է, իսկ բողոքը բավարարելու հիմքեր չկան:

Апелляционный суд Армении отклонил жалобу осужденного Артака Акопяна против решения нижестоящей инстанции, отказавшей ему в УДО 12/10/2013   16:48  |  Криминальная хроника
Сегодня Уголовный апелляционный суд Армении под председательством Мелика Саргсяна отклонил заявление заключенного Артака Акопяна против решения суда общей юрисдикции Ширакской области.
Заключенный обратился в суд с намерением обжаловать решение Комиссии уголовно-исполнительного учреждения “Артик” об отклонении заявления о досрочном освобождении из-под стражи или замене неотбытой части более мягким видом наказания.
Осужденный отметил в своем заявлении, что администрация УИУ отклонила и не представила письменного ходатайства о досрочном освобождении его от отбывания наказания или замене неотбытой части более мягким видом наказания. По словам осужденного, причина в том, что он не умолчал о существующих в УИУ коррупционных проявлениях.
Он опроверг информацию о учиненных им актах членовредительства, заявив, что аминистрация УИУ толкнула его на отказ от пищи и воды. По словам осужденного, “это месть, направленая против него, и с этой преступной группой сотрудничает судья суда Ширакской области Ашот Манукян”.
По словам начальника социально-психологического и юридического отдела УИУ “Артик” Сарибека Нагапетяна, заключенный характеризуется отрицательно: за все время отбывания наказания он схлопотал 27 дисциплинарных взысканий, совершил 15 актов членовредительства, еще 10 раз находился в голодовке и отказывался от приема воды. А в подобных условиях по итогам негативной оценки ходатайства не представляют, и члены комиссии единогласно решили отклонить в условно-досрочном осбождении.
Что касается разговоров о мести, якобы учиненной администрацией УИУ, то Сарибек Нагапетян назвал их бессмысленными и квалифицировал как клевету, утверждая, что решение об отказе в досрочном освобождении имеют под собой основание.
Отметим, что Артак Акопян не участвовал в судебном заседании. Его не доставили в суд. У него даже не было представителя в суде, а в суде первой инстанции он лично защищал свои интересы.
Апелляционный суд оставил без изменения решение суда общей юрисдикции Ширакской области, посчитав, что решение суд первой инстанции вынес обоснованное и мотивированное решение, а оснований для удовлетворения жалобы нет.