Կվերսկսվի 2014 թվականի պետբյուջեի քննարկումը 12/09/2013   16:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օրակարգում 20 հարց է, այդ թվում «Հայաստանի Հանրապետության 2014 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրինագծի քննարկման շարունակությունն ու ընդունումը: Բյուջեի նախնական տարբերակի քննարկումն ընդմիջվել էր նոյեմբերի 14-ին: Վերսկսվելիք քննարկմանը կառավարությունը կներկայացնի իր համար ընդունելի առաջարկների հիման վրա լրամշակված բյուջեի նախագծի վերջնական տարբերակը:
Հիշեցնենք, որ նախագծի նախնական տարբերակը պաշտպանել էին միայն կոալիցիոն՝ «Օրինաց երկիր» և ՀՀԿ խմբակցությունները:
Մինչ բյուջեի նախագծի քննարկումը, սակայն, ԱԺ-ն պետք է քննարկի և ընդունի բյուջեի կատարումն ապահովող մի շարք օրինագծեր և օրենսդրական փաթեթներ, նաև վավերացնի 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին Երևանում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջև ֆինանսական համագործակցության մասիս» համաձայնագիրը:
Հիշյալ օրակարգային հարցերի թվում են, մասնավորապես, «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» և «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենսդրական փաթեթները, «Պետական կենսաթոշակների մասին», «Պետական նպաստների մասին», «Զբաղվածության մասին» և ևս մի  շարք օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ նախատեսող օրինագծերը:

Парламент Армении на внеочередной сессии возобновит обсуждение проекта госбюджета на 2014 год 12/09/2013 16:37 | Лента новостей
По инициативе Правительства РА, 10 декабря, Национальное Собрание Армении созовет внеочередную сессию.
В повестке внеочередной сессии парламента 20 вопросов, в том числе и продолжение обсуждения законопроекта “О госбюджете на 2014г.” и его утверждение .Обсуждение по предварительному варианту госбюджета было прервано 14 ноября. Правительство представит на обсуждение окончательный вариант доработанного на основании приемлемых для него предложений проекта госбюджета.
Напомним, предварительный вариант этого проекта поддержали только коалиционные политические силы: “Оринац Еркир” и РПА.
В числе вышеупомянутых вопросов повестки, в частности, законопроекты“О внесении изменений в закон РА „ “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности’, “О социальных гарантиях, занимающих государственные должности”, “О государственных пенсиях”, “”О государственных пособиях”, “О занятости” ив ряд других законов.