Արդյո՞ք հայցվորը պարտավոր է ներկայացնել հայցադիմումը գործին մասնակցող անձանց ստանալը հավաստող փաստաթղթերը 12/09/2013 11:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 10-ին Սահմանադրական դատարանը քննության կառնի քաղաքացի Էդուարդ Խաչիկյանի դիմումի հիման վրա գործը:
Դիմողը վիճարկում է ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ և 7-րդ կետերի սահմանադրականությունը:
Վերոհիշյալ հոդվածով սահմանված են հայցադիմումին կցվող փաստաթղթերը, որոնց թվում են նաև հայցադիմումը և կից փաստաթղթերի պատճենները պատասխանողի և գործին մասնակցող այլ անձանց ստանալը հավաստող փաստաթղթերը և նախատեսված դեպքում հայցադիմումը պետական ֆինանսների կառավարման մարմնին ուղարկելը հավաստող փաստաթղթերը:
Դիմողը խնդրել է որոշել «ստանալը հավաստող փաստաթղթերը» դրույթի համապատասխանությունը Սահմանադրության 18-րդ հոդվածի պահանջներին: Նա գտնում է, որ վիճարկվող դրույթը սահմանափակում է անձի դատական, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունքը, և անձը լիովին զրկվում է իր դատական պաշտպանության իրավունքն իրացնելուց:
Ըստ նրա՝ ստեղծվում է մի իրավիճակ, որի պայմաններում անձը զրկվում է արդար դատաքննության, արդարադատության մատչելիության սահմանադրական իրավունքի իրականացումից, եթե ինչ-ինչ պատճառներով չի կցել հայցադիմումին ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 73-րդ հոդվածով նախատեսված փաստաթղթերից որևէ մեկը:

Обязан ли истец предъявить документы, подтверждающие прием участниками дела искового заявления? Спорный вопрос разрешит КС Армении 12/09/2013 13:16 | Лента новостей
10 декабря Конституционный суд возьмет на рассмотрение дело на основании заявления гражданина Эдуарда Хачикяна.
Заявитель оспаривает конституционность пп. 6 и 7 ч. 1ст. 73 Кодекс административного судопроизводства РА.
По вышеупомянутой статье установлены прилагающиеся к исковому заявлению документы, в числе которых и исковое заявление и копии документов ответчика, а также документы, подтверждающие прием участвующими в деле другими лицами документов и в предусмотренном законом случае документов, подтверждающих отправку искового заявления государственным органам финансового управления.
Заявитель просит определить соответствие положения “прием подтверждающих документов” требованиям ст. 18 Конституции РА. Он считает, что оспариваемое положение ограничивает право лица на эффективные средства судебной и правовой защиты, и человек полностью лишается реализации своего права на судебную защиту.
По его мнению, создается такая ситуация, в условиях которой человек лишается реализации конституционного права на справедливое судебное разбирательство и доступное правосудие, если по каким-то причинам не приложил к исковому заявлению какой-либо из предусмотренных ст. 73 Кодекса административного судопроизводства РА документов.