Դատական ատյաններում կաշառքի չափերը տատանվում են 500-50.000 դոլարի շրջանակներում. ՄԻՊ 12/09/2013   13:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա նախաշեմին՝ այսօր ՄԻՊ-ը ներկայացրել է   արտահերթ զեկույց՝ դատական համակարգում գործող կոռուպցիոն մեխանիզմների, ապօրինությունների և երկակի ստանդարտների կիրառման փաստերը թեմայով:
Նախաբանի փոխարեն ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը գրառել է.
«Եթե Վճռաբեկ դատարանը լիներ վստահելի, ապա Վարդան Պետրոսյանի վթարի, Ավետիք Բուդաղյանի սպանության, Հարսնաքարում Վահե Ավետյանի սպանության դեպքերում ամեն քաղաքացի չէր փորձի դառնալ դատավոր, փոխարենը կսպասեր Հայաստանի դատարանի արդար վճռին: Եթե Վճռաբեկ դատարանը արդար գործեր, ապա Երևանում տրասնպորտի գնի թանկացման, Կոմիտաս 5-ի խնդիրների, Փակ շուկայի ապօրինի շինարարության դադարեցման, Մարցի, Թռչկանի ու այլ վիճելի ՀԵԿ-երի կառուցումը դադարեցնելու, Տիգրան Առաքելյանի պաշտպանության, Լյուքս Ստեփանյանի և այլ զորակոչիկների սպանության բացահայտման, Թեղուտի բնապահպանական խնդրի լուծման համար մարդիկ արդարադատություն չէին փնտրի փողոցներում: Եթե Վճռաբեկ դատարանի և նրա երկու պալատների նախագահներ Արման Մկրտումյանը, Դավիթ Ավետիսյանն ու Երվանդ Խունդկարյանը պատշաճ գործեին, ապա դատական անօրեն վճիռներով հազարավոր սովորական մարդկանցից չէին խլի տունը, փողը, աշխատավարձը, սեփական երեխային, բանտերում չէին հայտնվի անմեղ մարդիկ, իսկ հանցագործները չէին մնա ազատության մեջ:
Վերջապես, եթե այդ երեք նախագահները արդարություն ապահովեին, ապա Հայաստանից չէին հեռանա օտարերկրյա տասնյակ ներդրողներ, ում թալանել են հենց դատարաններում, իսկ հայ գործարարները չէին համակերպվի մաքսակետերում ապօրինի ու երկակի ստանդարտներով կիրառվող հսկիչ գների, ինչպես նաև օլիգարխներ ստեղծելու և պահելու այլ եղանակների հետ:»
Կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում բացահայտվել են թե՛ Վճռաբեկ դատարանի և թե՛ Արդարադատության խորհրդի կողմից կիրառված երկակի ստանդարտները, որոշ դեպքերում նաև դրանք զուգորդված են եղել օրենքի խախտումներով,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների տեղակալ Գենյա Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ  զեկույցը կազմել է ավելի քանի 120 փաստաբանների, դատախազների, դատավորների և այլ փորձագետների հետ կայացված հարցազրույցների հիման վրա:
Ուսումնասիրվել են 2012-2013թթ. Վճռաբեկ դատարանի կողմից  վարույթ ընդունված բոլոր վճռաբեկ բողոքները, արդարադատության խորհրդի՝ 2006-2013թթ. բոլոր որոշումները:
Ըստ Գենյա Պետրոսյանի՝ հայտնաբերվել են բազմաթիվ խախտումներ: Կոնկրետ դեպքերով բանախոսը նշեց, որ մի դատավորին ենթարկում են պատասխանատվության, իսկ   մեկ այլ դատավորի նկատմամբ ընդհանրապես վարույթ չի հարուցվում, մեկ այլ գործով դատավորը խախտել է գործի քննության ողջամիտ ժամկետը և նախազգուշացում ստացել, մեկ այլ դատավոր էլ թվով 15 գործերով շատ ավելի կոպիտ և ակնհայտ կերպով խախտել է գործի քննության ժամկետները, սակայն նա ևս ընդամենը  նախազգուշացվում է:
Ինչ վերաբերում է դատական համակարգում կոռուպցիոն մեխանիզմներին, ապա զեկույցում նշվում է, որ կաշառքի չափը որոշվում է հայցագնի 10 տոկոսից ելնելով: Գենյա Պետրոսյանը ընդգծեց, որ հարցվածների մեծ մասը պնդել են, որ կաշառքի սակագները տատանվում են հետևյալ միջակայքերում. առաջին ատյանի դատարանում՝500-1000 ԱՄՆ դոլար, վերաքննիչ դատարանում 2000-15 000, իսկ Վճռաբեկ դատարանում՝ 10 000-50 000 ԱՄՆ դոլար:
«Կաշառք տրվում է առաջին ատյանի դատավորին, ով պատասխանատվություն է  ստանձնում միայն իր կայացրած վճռի համար: Այս դեպքում հաջորդ ատյաններում «կաշառատուն» ինքն է պարտավոր «համաձայնեցնել գործի ելքը՝ նոր գործարք կնքելով այդ ատյանի դատավորի կամ դատավորների հետ:
Դատավորը ավելի մեծ գումար է պահանջում իր վճիռը «պահելու» համար, այսինքն երաշխավորում է, որ իր կողմից կայացված վճիռը չի բեկանվի վերադաս դատական ատյաններում: Այս տարբերակը ենթադրում է գումարի բաշխում  վերադաս դատական ատյանների դատավորների միջև»,- նշվում է զեկույցում:

Размер взяток варьируется от 500 до 50 тыс долларов. Омбудсмен Армении опубликовал внеочередной доклад о коррупции в судебной системе 12/09/2013 16:10 | Актуальная тема
В преддверии Дня прав человека офис Омбудсмена Армении опубликовал внеочередной доклад на тему коррупционных механизмов в судебной системе, царящего там беззакония и применения двойных стандартов.
Вместо предисловия омбудсмен Карен Андреасян написал:
"Если бы Кассационный суд внушал людям доверия, то в таких случаях, как ДТП с участием Вардана Петросяна, убийство Аветика Будагяна, убийство Ваге Аветяна в “Арснакаре”, а также в вопросе подорожания общественного транспорта, проблемы Комитаса 5, приостановления незаконного строительства на территории Крытого рынка, приостановления строительства ГЭС Марца, Трчкана и других спорных ГЭС, раскрытия убийства Люкса Степаняна и других призывников, решения экологических проблем Трчкана, люди не искали бы справедливости на улицах.
Если председатели Кассационного суда и двух его палат Арман Мкртумян, Давит Аветисян и Ерванд Хундкарян действовали должным образом, то путем вынесения незаконных судебных решений у людей не отбирали бы дома, деньги, зарплаты, собственное дитя, в тюрьмах не оказывались бы невинные люди, а преступники не оставались бы на свободе.
В конце концов, если эти три председателя обеспечивали справедливость, то Армению не покидали бы десятки иностранных инвесторов, которых грабили прямо в судах, а армянские предприниматели не смирились бы с контрольными ценами, применяемыми на таможенных пунктах незаконным образом и с использованием двойных стандартов, а также при помощи иных методов создания и оберегания олигархов”, -отмечается в предисловии доклада.
“В результате проведенных исследований были выявлены факты применения как Кассационным судом, так и Советом правосудия двойных стандартов, в некоторых случаях они были сопряжены с нарушениями закона”, - заявила сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель омбудсмена РА Геня Петросян, добавив, что доклад был составлен на основании проведенных с более 120 адвокатами прокурорами, судьями и другими экспертами интервью.
Изучались все жалобы, принятые Кассационным судом в 2012-2013 к своему производству, все решения Совета правосудия за 2006-2013гг.
По словам Г. Петросян, выявлено множество фактов нарушения. В частности, она отметила, что одного судью привлекают к ответственности, а в отношении другого вообще не возбуждается производства. По одному из дел судья нарушил разумные сроки рассмотрения дела и получил за это предупреждение. Еще один судья допустил по 15 делам гораздо более грубые и очевидные нарушения сроков судебного следствия, однако и он отделался предупреждением.
Что касается коррупционных механизмов в судебной системе, то в докладе отмечается, что размер взятки определяется, исходя из 10% от цены иска. Геня Петросян подчеркнула, что большинство респондентов утверждает, что размер взяток варьируется следующим образом: в суде первой инстанции – от 500-1000 долларов, в Апелляционном суде- 2000 – 15 000 долларов, а в Кассационном суде – от 10 000-50 000 долларов.Взятку выдают судье первой инстанции, который берет на себя ответственность только за вынесенное им решение. В этом случае на этапе рассмотрения дела в следующей инстанции “взяткодатель” сам обязуется “согласовать исход дела” , заключив новую сделку с судьей или судьями суда данной инстанции.
Судья требует более крупную сумму за “сохранение” своего решения, то есть гарантирует, что вынесенное им решение не отменят в вышестоящих судебных инстанциях. Этот вариант подразумевает распределение суммы между судьями вышестоящих судебных инстанций”, - говорится в докладе.