Գյուղապետը յուրացրել է համայնքի փողերն ու կեղծել ստորագրություններ 12/09/2013 11:51 | Քրեական խրոնիկոն
Վայոց ձորի մարզի Եղեգիս համայնքի ղեկավար Մելիք Բաբագյուլյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ պաշտոնեական կեղծիք և խոշոր չափերի գույքի յուրացում կատարելու համար:
Գյուղապետը 2012. որոշել է իր համար ծառայողական ավտոմեքենա գնել և դրա համար համայնքային բյուջեից 1 700 000 դրամ էհատկացրել: Սակայն, մեքենան գնել է ընդամենը 330 000-ով, իսկ մնացած գումարը` 1 370 000 դրամը, յուրացրել է:
Եվ որպեսզի կեղծիքը չբացահայտվի, Մելիք Բաբագյուլյանն ամբողջ գումարը փոխանցել է բանկի միջոցով իր ծանոթի անունով, իսկ գործարքը ներկայացրել որպես մեկ անձից կատարված գնում: Ծանոթը գումարն ստացել է և հանձնել գյուղապետին, որից 330 000-ը վերջինը վճարել է ավտոմեքենայի տիրոջը, իսկ 1 370 000-ը` գրպանել:
Բացի այդ, պարզվել է, որ Եղեգիսի գյուղապետը նաև ավագանու նիստերի արձանագրություններն է կեղծել: Այսպես. օգտվելով ավագանու անդամներից մեկի բացակայությունից՝ կազմել է ավագանու նիստերի կեղծ արձանագրություններ և ինքն էլ կեղծել բացակայող անդամի ստորագրությունը: Այս եղանակով Մելիք Բաբագյուլյանն իր հայեցողությամբ օտարել է համայնքի սեփականություն հանդիսացող հողերը:
Եղեգիսի գյուղապետի գործն արդեն դատարանում է, իսկ մեղադրյալ գյուղապետ Մելիք Բաբագյուլյանը շարունակում է պաշտոնավարել:

В Армении сельский староста Ехегиса прикарманил деньги общины и подделал чужие подписи 12/09/2013   12:48  |  Криминальная хроника
Руководителю общины Ехегис Вайоцдзорской области Армении Мелику Бабагуляну предъявлено обвинение в совершении служебного подлога и присвоении имущества в особо крупном размере.
Сельский староста в 2012г. принял решение приобрести служебный автомобиль и с этой целью выделил из бюджета общины 1 700 000 драмов. Однако приобрел машину всего лишь за 330 000 драмов, а остальную сумму в размере1 370 000 драмов присвоил себе.
Для того, чтобы скрыть факт подлога, Мелик Бабагулян всю сумму перечислил через банк от имени своего знакомого, а сделку представил как покупку у частного лица. Знакомый получил сумму и передал сельскому старосты, из коих 330 000 чиновник заплатил владельцу, а 1 370 000 - прикарманил.
Кроме того, выяснилось, что глава сельской общины Ехегис подделал также протоколы заседаний Совета старейшин. Таким образом, воспользовавшись отсутствием одного из членов Совета старейшин, составил подложные протоколы заседаний Совета старейшин и сам же подделал подпись отсутствующего. Подобным способом Мелик Бабагулян отчуждил по своему усмотрению земли, являющиеся собственностью общины.
Дело сельского староста Ехегиса уже передано в суд, а проходящий по делу обвиняемым глава общины все еще на своем посту.