Մուտքը Ռուսաստան կթույլատրվի միայն արտասահմանյան անձնագրերով և պարտադիր առողջապահական ապահովագրությամբ 12/07/2013 10:35 | Մամուլ
«Ժողովուրդ»-ը գրում է, որ ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը երեկ հայտարարել է, որ ԱՊՀ երկրների քաղաքացիների հմար վիզային ռեժիմ չի սահմանվելու, սակայն մուտքը Ռուսաստան կթույլատրվի միայ նարտասահմանյան անձնագրերով և պարտադիր առողջապահական ապահովագրությամբ:
ՌԴ Վարչապետը նաև կարևորել է ներգաղթողների՝ ռուսերենին տիրապետելը: Միաժամանակ Մեդվեդևը նշել է, որ օրինախախտները կամ կվտարվեն, կամ կենթարկվեն քրեական պատասխանատվության:
Բացի այդ, պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն նաև նրանք, ովքեր անօրինական միգրանտներին աշխատանք կտան և բնակարաններ կհատկացնեն:
ՌԴ միգրացիոն ծառայության ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանին տարեկան երեք հարյուր հազար միգրանտ է անհրաժեշտ, քանի որ երկրում բնական աճի խնդիր կա:

Дмитрий Медведев: Въезд в Россию из стран СНГ будет только по загранпаспортам и с медстраховкой 12/07/2013   11:50  |  Пресса
Газета “Жоговурд” пишет, что премьер-министр РФ Дмитрий Медведев накануне заявил, что Россия не будет вводить визового режима для граждан стран СНГ, однако въезд в Россию будет разрешен только по загранпаспортам и с медицинской страховкой.
Премьер-министр России придал важное значение проверки проверки трудовых мигрантов на знание русского языка. При этом Медведев отметил, что правонарушителей будут депортировать или привлекать к уголовной ответственности
Кроме того, к ответственности должны привлекаться те, кто предоставляет работу жилье нелегалам.
Глава миграционной службы РФ Константин Ромодановский заявил, что Россия в год нуждается до 3 тыс. мигрантов, так как в стране есть проблема естественного прироста населения