Հանրային քննարկումներ՝ ԶԼՄ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ 12/07/2013 10:16 | Ընտրական իրավունք
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը և միջազգային ու տեղական դիտորդների կողմից ՀՀ ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ ներկայացված առաջարկություններն ուսումնասիրող աշխատանքային խումբն այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, հանդիպում են ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ:
Նպատակը ՀՀ ընտրական օրենսգրքի՝ նախընտրական քարոզչության և քարոզչության ֆինանսավորման և լրատվամիջոցների հիմնախնդիրների վերաբերյալ ներկայացված առաջարկությունների համատեղ քննարկումն է:
Մասնավորապես, քննարկվելու են ընտրությունների լուսաբանման գործընթացին և խախտումների համար նախատեսվող սանկցիաների համակարգին, լրատվամիջոցների ամբողջական և անկախ դիտարկմանը և ՀՌԱՀ-ի դերակատարմանը վերաբերող հարցեր:
Հիշեցնենք, որ ԿԸՀ-ի և աշխատանքային խմբի դեկտեմբերի 5-ից 7-ը կազմակերպած հանրային քննարկումներն անց են կացվում «Աջակցություն Հայաստանում երկու ընտրական փուլերին» ԵԱՀԿ ծրագրի շրջանակներում` ԵՄ ֆինանսավորմամբ:
Նախորդ երկու օրերի քննարկումներին մասնակցել են քաղաքական կուսակցությունների և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:

В Армении с участием представителей СМИ пройдут общественные обсуждения вокруг реформ избирательного законодательства 12/07/2013 10:46 | Избирательное право
Рабочая группа, изучающая представленные Центральной избирательной комиссии и международными и местными наблюдателями предложения касательно Избирательного кодекса РА сегодня, 7 декабря, проведет встречу с представителями СМИ.
В частности на встрече будут обсуждаться вопросы, касающиеся процесс освещения выборов и системы санкций, предусмотренных за нарушения, а также полного и независимого наблюдения СМИ и роли НКТР.
Напомним, что общественные обсуждения, организованные ЦИК и рабочей группой с 5 по 7 декабря проходят при финансировании ЕС в рамках программы ОБСЕ “ "Содействуем двум избирательным этапам в Армении”.
В состоявшихся в предыдущие два дня дискуссиях приняли участие представители политических партий и организаций гражданского общества.