Կուտակային կենսաթոշակի դեմ կբողոքեն նաև հեծանիվներով 12/06/2013   10:56  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ընդդեմ կենսաթոշակային պարտադիր վճարների» քաղաքացիական նախաձեռնությունն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում հայտնում է, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքը վիճարկվելու է ՀՀ Սահմանադրական դատարանում:
Քաղաքացիական նախաձեռնությունը, սակայն, կոչ է անում, անկախ այդ հանգամանքից, շարունակել պայքարն անընդունելի օրենքի դեմ:
Նախաձեռնությունը «կոչով դիմում է բոլոր մտահոգ քաղաքացիներին, քաղաքացիական բոլոր նախաձեռնություններին, հասարակական կազմակերպություններին, արհմիություններին, քաղաքական բոլոր ուժերին՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից, միավորվել և պայքարել՝ մեր բոլորի սոցիալական և սեփականության իրավունքների պաշտպանության համար՝ միասնաբար ու համատեղ ուժերով, կիրառելով օրենքով չարգելված բոլոր հնարավորությունները՝ արտահայտելու մեր անհամաձայնությունը հակասահմանադրական օրենքի վերաբերյալ»,- ասված է հայտարարության մեջ:
«2013 թվականի դեկտեմբերի 4-ին կրկին առիթ ունեցանք համոզվելու, որ Ազգային ժողովում քաղաքական մեծամասնություն կազմող կուսակցությունները՝ ի դեմս ՀՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի, հերթական անգամ արտահայտեցին իրենց բացահայտ անտարբերությունն ու արհամարհանքն ավելի քան 250.000 քաղաքացիների հանդեպ, ովքեր սկզբունքային և հիմնավորված անհամաձայնություն էին հայտնել հակասոցիալական և հակասահմանադրական օրենքի վերաբերյալ»,- հայտարարում են նախաձեռնության հեղինակները` կոչ անելով մասնակցել կազմակերպված բողոքի բոլոր ակցիաներին` երթերին, ցույցերին, հանրահավաքներին, զանգվածային գործադուլներին:
Ի դեպ, կենսաթոշակային պարտադիր վճարների դեմ բողոքի հերթական ակցիան, այս անգամ հեծանվաերթի տեսքով, նախանշված է իրականացնել շաբաթ օրը՝ դեկտեմբերի 7-ին՝ ժամը 12:00–ին: Հեծանիվներով երթը կմեկնարկի Ազատության հրապարակից, Երևանի կենտրոնական փողոցներով դեպի Հանրապետության հրապարակ և կվերադառնա ու կավարտվի Ազատության հրապարակում:
Հեծանվաերթի ընթացքում նախատեսվում է հանրությանը բաժանել թեմային առնչվող իրազեկման թռուցիկներ:
Հիշեցնենք, նախաձեռնության անդամները ավտոերթ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Մարզահամերգային համալիրից դեպի Հանրապետության հրապարակ, ինչը երթևեկության խաթարում էր առաջացրել քաղաքի կենտրոնում: Ոստիկանությունը խոստացել է ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ երթևեկության կանոնները խախտելու համար տուգանքներ կիրառել:

Противники пенсионной реформы планируют также провести велосипедное шествие 12/06/2013 11:58 | Актуальная тема
Гражданская инициатива”Мы против обязательного компонента накопительной пенсии” сегодня выступила с заявлением, в котором отмечает, что собирается оспорить закон “О накопительной пенсии” в Конституционном суде.
Гражданская инициатива, однако, призывает вне зависимости от этого обстоятельства, продолжать борьбу против неприемлемого закона.
Инициатива “обращается с призывом ко всем обеспокоенным этой проблемой гражданам, ко всем гражданским инициативам, общественным организациям, политическим силам вне зависимости от их партийной принадлежности, консолидировать усилия и встать на защиту своих социальных прав и права собственности, прибегая ко всем не запрещенным законом средствам выражения несогласия с антиконституционным законом”, - говорится, в частности, в заявлении.
4 декабря 2013г. у нас был повод вновь убедиться в том, что партии, составляющие парламентское большинство Национального Собрания, в лице РПА и “Оринц Еркир”, в очередной раз выразили свое явное безразличие и пренебрежение в отношении свыше 250 тысяч граждан, которые высказали принципиальное и обоснованное несогласие с антисоциальным и антиконсктитуционным законом”, - утверждают авторы инициативы, призывая граждан принять участие в акциях протеста: в шествиях, демонстрациях, митингах, массовых забастовках.
Очередная акция протеста против обязательных выплат по накопительной части пенсионной системы на сей раз в виде велосипедного шествия планируется провести в субботу, 7 декабря, в 12.00. Велошествие начнет свой старт с Площади Свободы и направится через центральные улицы Еревана на Площадь Республики. Велосипедное шествие завершится на Площади Свободы.
В ходе велошествия с целью информирования общественности планируется раздача листовок по теме.
Напомним, члены гражданской инициативы организовали накануне автомобильное шествие, что привело к заторам на дорогах в центре столицы. Полиция пообещала оштрафовать участников акции за нарушение правил дорожного движения.