Ակցիան ավարտվում է, բողոքը` մնում 12/05/2013 14:47 | ԼՐԱՀՈՍ
«Դեմ եմ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակին» նախաձեռնող խմբի կազմակերպած ավտոմեքենաներով բողոքի երթ-ակցիան մոտենում է ավարտին:
Դրա մասնակիցներն այս պահին Հանրապետության հրապարակից վերադառնում են Մարզահամերգային համալիրի տարածք, որտեղից, հիշեցնենք, այսօր կեսօրին մոտ մեկնարկել էր բողոքի ավտո-երթը:
Ի դեպ, թեև որոշված էր, որ երթի մասնակիցները հրապարակում 3 շրջան են կատարելու, սակայն, նրանց հաջողվել է ընդամենը 1 պտույտ անել, քանի որ մասնակից ավտոմեքենաների քանակը նախատեսվածից շատ է եղել, և դա հրապարակում առաջացրել է երթևեկության խաթարումներ:
Ի դեպ, բողոքի ակցիաներից բացի՝ նախաձեռնող խմբի անդամներն այսօր հայտարարեցին նաև Սահմանադրական Դատարան դիմելու իրենց որոշման մասին` հավելելով, որ այս հարցում իրենց աջակցում են նաև խորհրդարանական ընդդիմադիր պատգամավորները:
Բացի այդ, ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ՏՏ ոլորտը ներկայացնող ավելի քան 4000 աշխատողներ այսօր նամակով դիմել են ՀՀ նախագահին` ակնկալելով նրա միջամտությունը դժգոհությունների առիթ դարձած օրենքի փոփոխության հարցում:
Նշենք, որ կուտակային կենսաթոշակային նոր համակարգը նախանշված է ներդնել արդեն 2014թ. հունվարի 1-ից: Դա նշանակում է, որ մինչև 40 տարեկան աշխատող քաղաքացիները հաջորդ տարվանից սկսած իրենց ամսական աշխատավարձի մի մասը` նվազագույնը 5 տոկոսը, ստիպված կլինեն վճարել կուտակային ֆոնդերին:
«Դեմ եմ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակին» նախաձեռնող խումբը վստահեցնում է, որ բողոքները չեն դադարեցնլու մինչև ցանկալի արդյունքին հասնելը:

Противники обязательного компонента накопительной пенсионной системы намерены протестовать “до победного конца” 12/05/2013   16:01  |  Лента новостей
Подходит к концу организованное инициативной группой “Мы против обязательного накопительного компонента” автошествие.
Участники акции протеста в данный момент возвращаются с Площади Республики на территорию, прилегающую к спортивно-концертному комплексу имени Карена Демирчяна , откуда, напомним, сегодня в полдень стартовало автошествие.
Члены инициативной группы заявили также о своем намерении обратиться в Конституционный суд, добавив, что в этом вопросе их поддерживают также оппозиционные депутаты.
Кроме того, как уже ранее сообщало информагентство, более 4000 тысяч работников ИТ-сферы сегодня обратились с открытым письмом президенту Армении, надеясь на его вмешательство в вопрос о внесении изменений в закон, ставший поводом для массового недовольства.
Отметим, что новую накопительную пенсионную систему планируется внедрить уже с 1 января 2014г.Это означает, что работающие граждане в возрасте до 40 лет с января следующего года 5% от своей заработной платы будут перечислять в накопительный фонд.
Инициативная группа “Мы против обязательной накопительной пенсии” заверяет, что будут проводить акции протеста до тех пор, пока не достигнут желаемого результата.