Քաղաքական մեծամասնությունն անդրդվելի էր 12/04/2013   13:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը, ինչպես և ակնկալվում էր, մերժեց «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը գործադրելու հարցի վերաբերյալ» հայտարարության նախագծի ընդունումը:
Նախագիծն ստացավ 46 «կողմ», 54 «դեմ» ձայներ: Դեմ քվեարկեց քաղաքական մեծամասնությունը՝ «Օրինաց երկիր» և Հանրապետական խմբակցությունները:
Հիշեցնենք, որ նախագիծը, որպես արտահերթ հարց, քննարկելու նախաձեռնությամբ հանդես էին եկել ոչ իշխանական 4 խմբակցությունները:
Հայտարարության նախագծով, մասնավորապես, նախատեսվում էր, որ ԱԺ-ն առաջարկի ՀՀ կառավարությանը՝ «Հանրաքվեի մասին» օրենքով նախատեսված կարգով նախաձեռնել կենսաթոշակային բարեփոխումների նոր համակարգի՝ պետական կյանքի կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքի բացահայտմանն ուղղված հանրաքվե:
Բացի այդ՝ առաջարկի ՀՀ կառավարությանը և Կենտրոնական բանկին՝ Ազգային ժողովի համապատասխան մշտական հանձնաժողովների հետ քննարկել պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մուտքը մինչև անհրաժեշտ պայմանների բավարարումը կամ առնվազը մինչև 2015 թվականը հետաձգելու, կամավոր կուտակային համակարգը նոր գործիքներով խրախուսելու հարցերը և ներկայացնել օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկություներ:
Նաև՝ առաջարկի շահագրգիռ հասարակական, փորձագիտական միավորումների ներգրավմամբ իրականացնել կենսաթոշակային բարեփոխումների նոր սցենարների,այդ թվում՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչը հանելու դեպքում նոր համակարգի, մշակման, կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումներից բխող ռիսկերի նվազեցման կամ չեզոքացման, ինպես նաև նոր համակարգի վերաբերյալ օրենսդրության՝ Սահմանադրության հետ համապատասխանեցնելու աշխատանքներ:
Այս առաջարկությունները, ըստ նախագծի, պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ կառավարության կողմից հաստատված կենսաթոշակային բարեփոխումների ծրագրով և ժամանակացույցով նախատեսված մի շարք գործողություններ չեն ձեռնարկվել ժամանակին, իսկ, «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի համաձայն, պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մասնակիցները մինչև 2014 թ.-ի հունվարի 1-ը պետք է կատարեն կենսաթոշակային ֆոնդի և կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարիչի ընտրությունը:
Նշենք նաև, որ ինչպե և ԱԺ-ում երկօրյա քննարկումներին,  այնպես էլ այժմ նիստին զուգահեռ պարտադիր բաղադրիչի կիրարկման դեմ խորհրդարանի դարպասների մոտ բողոքի բազմամարդ ցույց է ընթանում:
14:52 13/11/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու համար անհրաժեշտ թվով ստորագրություններ հավաքված են

Парламентское большинство оказалось непреклонным: отсрочки внедрения обязательного накопительного компонента не будет 12/04/2013   13:27  |  Лента новостей
Национальное Собрание, как и ожидалось, отклонило принятие проекта заявления ”касательно вопроса о задействовании обязательного компонента накопительной пенсионной системы”.
За проект  проголосовали 46 депутатов, против высказались – 54. Против проголосовало парламентское большинство в лице “Оринац Еркир” и РПА.
Напомним, что с инициативой об обсуждении во внеочередном порядке проекта выступили 4 фракции неправящих политических сил Армении.
Согласно проекту заявления, в частности, планировалось, что НС предложит Правительству РА инициировать в порядке, предусмотренном законом РА “О референдуме” всенародное голосование с целью выявления общественного мнения касательно новой системы пенсионных реформ.
Кроме того, планировалось предложить Правительству РА и Центробанку Армении обсудить с соответствующими постоянными комиссиями НС вопросы об отсрочке внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы до обеспечения необходимых условий или до 2015г., как минимум, а также поощрения при помощи новых методов новой добровольной накопительной системы, и представить предложения по изменению законодательства.
Планировалось также предложить с привлечением заинтересованных общественных и экспертных сообществ осуществить в случае отмены обязательного накопительного компонента работы по разработке нового сценария пенсионных реформ, снижению или нейтрализации рисков, проистекающих из реформ пенсионной системы, а также по приведению законодательства, касающегося новой системы, в соответствие с Конституцией страны.    -
Эти предложения, согласно проекту, обусловлены тем обстоятельством, что ряд действий, предусмотренных по утвержденной Правительством РА программе пенсионных реформ и ее графику, не были своевременно предприняты, а в соответствии с законом РА “О накопительной пенсии”, участники обязательной накопительной составляющей до 1 января 2014г. должны выбрать накопительный пенсионный фонд и управляющего накопительным пенсионным фондом.
Отметим, что в данный момент, как и в предыдущие дни заседания НС, у ворот парламента идет многолюдная акция протеста против внедрения с 1 января обязательной накопительной составляющей.