Աղվան Հովսեփյան. Իրավապահ համակարգը պատրաստ է միասնական քննչական կառույցի ձևավորմանն ու հետագա զարգացմանը 12/04/2013   17:20  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից  «Քննչական կոմիտեի մասին»  օրենքի ընդունվելուց ու ուժի մեջ մտնելուց հետո  Միասնական քննչական մարմինն  սկզբնապես կստեղծվի  ՀՀ ոստիկանության և պաշտպանության նախարարության համակարգերում գործող քննչական մարմինների  հիմքի վրա:
Ապագա քննչական կառույցի ստեղծմանն ուղղված օրենսդրական դաշտի մշակման աշխատանքների վերաբերյալ առաջին պաշտոնական հանրային իրազեկումից հետո այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, օրենսդրական դաշտը մշակող հանձնաժողովի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը:
ՀՀ նախագահի կարգադրությամբ ստեղծված հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ Միասնական քննչական մարմինը ձևավորվելու է փուլ առ փուլ:
«Այսօր նպատակահարմարությունից ելնելով՝ որոշում է կայացվել երկու կառույցի հիմքի վրա ձևավորել, թե որքանով այս կառույցը անդյունավետ կաշխատի, կիրականացնի իր առջև դրված խնդիրները, ապագայում,  ըստ դրա, կլուծվեն այլ հարցեր ևս»,- ասաց Ա.Հովսեփյանը:
Ըստ հանձնաժողովի ղեկավարի՝ կշարունակեն գործել ոստիկանության ու պաշտպանության նախարարության համակարգերի տարածքային քննչական մարմինները, բայց տարածքային մարմիններ կձևավորվեն՝ հաշվի առնելով այս կամ այն մարմնի աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունն ու քրեական գործերի քանակը:
Ա.Հովսեփյանը չպայմանավորեց միասնական քննչական մարմնի ստեղծման գործընթացը Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը անդամակցելու գործընթացի հետ՝ հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանում արդեն իսկ գործում է նմանատիպ քննչական կառույց:
«Այնպես չէ, որ հանկարծ այսօր կամ երեկ մտածեցինք, որ մեզ հարկավոր է անկախ մի քննչական մարմին: Այս մտահոգությունը կար շուրջ վեց-յոթ տարի առաջ, անընդհատ մտածում էինք, թե ինչ ձևաչափով ստեղծել անկախ քննչական մարմին Հայաստանում»,- ասաց Աղվան  Հովսեփյանը՝ նկատելով, որ  նման կառույց Ռուսաստանից էլ առաջ ստեղծվել էր Ղազախստանում:
Շատ կարճ ժամանակ աշխատելուց հետո Ղազախստանում հրաժարվեցին կառույցի գաղափարից, որովհետև այն չլուծեց շատ խնդիրներ, իսկ Հայաստանը չշտապեց, ուսումնասիրեց նման կառույցներ ստեղծած բոլոր երկրների փորձը և «այսօր Հայաստանի իրավապահ համակարգը պատրաստ է միասնական քննչական կառույցի ձևավորմանն ու հետագա զարգացմանը»:
Ապագա կառույցի անկախության վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝  Աղվան Հովսեփյանը նշեց, որ կառույցի օրենսդրական երաշխիքն օրենքի նախագծով նախատեսված է, մնացածը ցույց կտա արդեն հետագա պրակտիկան:  Ըստ Ա.Հովսեփյանի՝ իրենք նպատակ ունեն ստեղծել քաղաքական, իշխանության մյուս ճյուղերի, բոլոր ենթադրյալ ազդեցություններից անկախ մարմին, որովհետև արդարադատության երաշխիքը հենց մինչդատական վարույթի անկախ, օբյեկտիվ, բազմակողմանի և լրիվ քննությունն է:
ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Գրիգոր Մուրադյանը հավելեց. «Մարմնի համար ստեղծված են բոլոր օրենսդրական նախադրյալները, որպեսզի ինքն աշխատի անկախ և արդյունավետ: Պրակտիկայից արդեն պարզ կլինի կառույցի անկախության աստիճանը և մակարդակը, այդուհանդերձ, օրենքը բավարար և լիարժեք հնարավորություն է տալիս, որպեսզի  ֆունկցիոնալ և ինստիտուցիոնալ առումով այդ կառույցը գործի անկախ և ինքնավար»:

Агван Овсепян: Правоохранительная система Армении готова к формированию единой следственной структуры и ее дальнейшему развитию 12/04/2013 18:11 | Актуальная тема
После принятия Национальным Собранием закона РА “О следственном комитете” и по вступлении закона в силу Единый следственный орган первоначально будет создан на основе следственных органов, действующих в Полиции РА и системе Минобороны Армении.
Об этом журналистам после первых официальных общественных обсуждений касательно работ по разработке законодательного поля, направленного на создание будущей следственной структуры, сообщил бывший генпрокурор Армении, председатель Комиссии по разработке законодательного поля Агван Овсепян.
Глава созданной по распоряжению президента Армении Комиссии отметил, что формирование Единого следственного органа будет проходить поэтапно.
“Исходя из соображений целесообразности, я принял решение сформировать на основе двух структур. Насколько эффективной будет работа данной структуры, в какой мере она справится с поставленными перед ней задачами, в будущем, исходя из этого, будут решены и другие вопросы”, - заявил А. Овсепян.
По словам главы Комиссии, свою деятельность продолжат территориальные следственные органы Полиции и Минобороны, однако территориальные органы будут сформированы с учетом рабочей нагрузки того или иного органа и количества уголовных дел.
А. Овсепян не связывает процесс создания Единого следственного органа с процессом вступления Армении в Таможенный союз с учетом того, что в России уже действует подобный орган.
“Конечно, мы не сегодня и не вчера задумались над тем, что нам необходим независимый следственный орган. Эта обеспокоенность была и 6-7 лет назад: мы постоянно думали над тем, в каком формате создавать в Армении независимый следственный орган”, - сказал Агван Овсепян, заметив, что аналогичная структура еще до ее появления в России была создана в Казахстане.
Проработав очень короткое время в Казахстане, я отказался от идеи создания структуры, поскольку она не решала многих проблем, а Армения не стала спешить с его созданием: принялась изучать опыт всех стран, создавших подобные структуры, и сегодня правоохранительная система Армении готова к формированию единой следственной структуры и ее дальнейшему развитию.
В ответ на вопрос относительно независимости будущей структуры, Агван Овсепян отметил, что законодательные гарантии структуры предусмотрены законом, а остальное покажет практика. По словам А. Овсепян, они намерены создать орган, независящий от политических и других ветвей власти, от всех предполагаемых воздействий, поскольку гарантией правосудия является именно независимое, объективное, всесторонне и полное производство досудебного следствия.
Первый заместитель министра юстиции РА Григор Мурадян добавил: “Созданы все законодательные предпосылки для независимой и эффективной работы органа. На практике прояснится степень и уровень независимости структуры, тем не менее, закон дает полноценную возможность для того, чтобы данная структура в функциональном и институциональном плане действовала независимо и автономно”.