Հակոբ Հակոբյան. Քաղաքացիների հետ խոսելու միակ ձևը կառավարությանը քննադատելն է 12/03/2013   10:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 3-ին կավարտի «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը գործադրելու հարցի վերաբերյալ» հայտարարության նախագծի քննարկումը: Իրենց դիրքորոշումները կշարունակեն ներկայացնել խմբակցությունները:
Ակնհայտ է, որ հայտարարության նախագիծն ընդունելու նախաձեռնությամբ հանդես եկած ոչ իշխանական 4 խմբակցությունների  ձայները դրա  ընդունման համար չեն բավարարի:
Հայտարարության կողմնակիցները նախօրեին քաղաքական մեծամասնությանը հորդորում էին համաձայնել պարտադիր կուտակային բաղադրիչի՝ 2014թ. հունվարի 1-ից նախատեսվող կիրարկումն առնվազն մեկ տարով հետաձգելու առաջարկին:
Մասնավորապես, ՀՅԴ խմբակցության անունից վերջինիս քարտուղար Աղվան Վարդանյանը համոզմունք հայտնեց, որ սա սոցիալական համակարգի բարեփոխում չէ, և ապագա արժանապատիվ ծերության մասին խոսողների «նպատակը ֆինանսական շուկաներն ակտիվացնելու ծրագիրն է»: «Մի երկրում, որտեղ եկամուտներն այսքան ցածր են, աղքատությունը՝ այսքան մեծ, նման համակարգը չի կարող աշխատել»,-հայտարարեց նա: Ըստ նրա՝ կուտակվելու են «երկար» փողեր, որոնք տնօրինվելու են կառավարիչների կողմից, և 30 տարի հետո պատասխան տվողներ չեն լինելու:
Նա հայտարարեց նաև, որ համաձայն չէ հարակից զեկուցող՝ ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Հակոբ Հակոբյանի այն արտահայտության հետ, թե համակարգի մասին խոսելիս պետք չէ խոսել վարչապետի մասին, «վարչապետն այսօր կա, վաղը՝ չկա»: «Ես համաձայն կլինեմ, որ 30 տարի հետո այստեղ լինեն և պատասխան տան այս համակարգի կայացման աստիճանի համար»,-ասաց դաշնակցական պատգամավորը:
Ի դեպ՝ Հ.Հակոբյանը մեկ ավելի ուշագրավ հայտարարություն էր արել, խոսելով այն մասին, թե ամենակարևոր խնդիրն այն է, որ կարողանան քաղաքացիներին ճիշտ բացատրել կենսաթոշակային բարեփոխումների էությունը: «Բայց, ցավոք, չենք կարողանում բացատրել, խոսել, որովհետև, առաջին՝ մեզ չեն ուզում լսել, երկրորդ՝ իրենք չեն հասկանում, երրորդ՝ քաղաքացիների հետ խոսելու միակ ձևը կառավարությանը քննադատելն է: Երբ կառավարությանը քննադատում ես՝ քաղաքացին քեզ լսում է, երբ չես քննադատում՝ չեն լսում քեզ: Մեր հանրությունը ոչ թե կուտակային բաղադրիչին է դեմ, ո՛չ, մեր հանրությունը մեզ է դեմ»,-հայտարարել էր նա և, նկատելով դահլիճում հատկապես ընդդիմախոսների շարքերում առաջացած աշխուժությունը, հավելել.  «Շատ մի ուրախացեք՝ ձեզ է դեմ»:

Депутаты от фракции “Дашнакцутюн” убеждены в неэффективности обязательного накопительного компонента армянской пенсионной системы 12/03/2013   11:20  |  Актуальная тема
Национальное Собрание 3 декабря завершит обсуждение проекта заявления касательно вопроса о задействовании  обязательного компонента  накопительной пенсионной системы.
Очевидно, что голосов депутатов от  выступивших с инициативой о принятии проекта заявления 4 фракций неправящих политических сил парламента Армении не хватит для его принятия.
Сторонники заявления накануне призывали парламентское большинство дать свое согласие об отсрочке предстоящего  с 1 января 2014г. внедрения обязательной накопительной составляющей, как минимум, на год.
В частности,  секретарь АРФД Агван Варданян от имени фракции выразил убеждение, что это не реформа социальной системы, и поборники благоустроенной и достойной старости имеют своей целью “ активизировать финансовые рынки”. “В стране, где столь низкие доходы и столь высокий уровень бедности, подобная система не может работать”, - заявил он. По мнению депутата, будут накапливаться “длинные деньги”, которыми будут распоряжаться управляющие, и спустя 30 лет не будет отвечающих за это.
Он заявил, что не согласен с заявлением председателя постоянной комиссии НС по социальным вопросам, “республиканца” Акопа Акопяна, утверждавшего, что не надо упоминать имя премьер-министра, говоря о системе – “ сегодня премьер есть, а завтра его нет. Я бы согласился с тем, чтобы они были здесь и ответили бы за уровень становления системы”, - заявил депутат от “Дашнакцутюн”.
А. Акопян сделал гораздо более примечательное заявление, отметив, что важнейшая задача заключается в том, чтобы суметь правильно объяснить гражданам суть пенсионной реформы. “Однако, к сожалению, нам не удается сделать это, поскольку, во –первых,  нас не хотят слушать, во-вторых, они не понимают, в-третьих – единственный способ говорить с гражданами – это критиковать Правительство. Когда ты критикуешь Правительство, гражданин тебя слушает, а когда этого не делаешь, они не внимают тебе. Наше общество не столько против накопительной составляющей, сколь против нас ”, - заявил он и, заметив оживление, особенно, в рядах оппозиционеров, добавил:”Сильно не радуйтесь, они против Вас”.