Ըստ ընդդիմախոսների՝ բարեփոխումների կարող է գնալ հանրության վստահությունը վայելող կառավարությունը 12/03/2013 15:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Նման ռեֆորմները պատկանում են «շոկային թերապիայի» ռեֆորմների դասին, իսկ այդպիսի ռեֆորմներ կարող են անցկացնել միայն այնպիսի կառավարությունները, որոնք ունեն ժողովրդի անվերապահ վստահությունը: Իսկ, եթե այս կառավարությանը թույլ տրվի իրականացնել ռեֆորմը, ապա միակ արդյունքը լինելու է դրա հիմքում ընկած լավ գաղափարների վարկաբեկումը, համատարած հիասթափությունը և արտագաղթի խորացումը:
Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում, մասնավորապես, հայտարարեց «Հայ ազգային կոնգրես» ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը՝ խմբակցության անունից ներկայացնելով «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը գործադրելու հարցի վերաբերյալ» հայտարարության նախագծի վերաբերյալ դրական դիրքորոշումը: Նա նաև կոչ արեց ժողովրդին պայքարել իր իրավունքների համար. «Իշխանությունը չի նահանջի, մինչև տասնյակ հազարավոր մարդկանց չտեսնի փողոցում: Հաջողության բանալին՝ ԱԺ չորս խմբակցության և հրապարակում կանգնած ժողովրդի համակարգված և համախմբված պայքարն է»:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ ընդգծեց, որ բոլորն էլ հասկանում են, որ Հայաստանում կենսաթոշակային համակարգն ունի բարեփոխումների անհրաժեշտություն: Ըստ նրա, սակայն, լրջագույն բարեփոխումների կարող է գնալ այն կառավարությունը, որն ունի հանրության վստահությունը: Պատգամավորի համոզմամբ, միանշանակ է, որ այս կառավարությունն այն չունի, և պատահական չէ, որ անգամ կամավոր սկզբունքով առ այսօր Հայաստանի որևէ քաղաքացի չի օգտվել առաջարկվող բարեփոխումներից:
«Այս կառավարության հանդեպ զրոյական վստահության պայմաններում նման օրենքի կիրարկումը հղի է լինելու լրջագույն կործանարար հետևանքներով»,-հայտարարեց Ն.Զոհրաբյանը՝ հորդորելով քաղաքական մեծամասնությանը հաշվարկել «այդ հետևանքները, ինչքան էլ որ կա կառավարության տոտալ ճնշումը խորհրդարանական մեծամասնության վրա»:
ԲՀԿ ներկայացուցչի հորդորին անմիջապես արձագանքեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը. «Մեր խմբակցությունից ոչ ոք նման արտահայտություն չի արել, որ մեր վրա տոտալ ճնշումներ կան: Եթե ձեր վրա կա, դա ուրիշ բան է: Դուք մեր փոխարեն մի խոսեք, խնդրում եմ: Մեր վրա կառավարությունը որևէ լիազորություն չունի ճնշում գործադրելու»:
ԱԺ-ն այսօր ավարտեց հարցի քննարկումը: Հայտարարության նախագիծը, որով առաջարկվում է առնվազն մեկ տարով՝ մինչև 2015թ.-ի հունվարի 1-ը, հետաձգել կամավոր կուտակային համակարգի կիրարկումը, քվեարկության կդրվի վաղը:

Оппозиционные депутаты НС Армении усмотрели "пагубные последствия" в пенсионной реформе Правительства, "не пользующегося доверием общества" 12/03/2013 15:50 | Лента новостей
Подобные реформы принадлежат к категории реформ “шоковой терапии”.Такого рода реформы могут проводить только Правительства, которые пользуются абсолютным доверием народа.Если этому Правительству позволить реализацию реформ, то единственным результатом будет лишь дискредитация лежащих в ее основе хороших идей, повсеместное разочарование и увеличение темпов миграции.
Об этом на сегодняшнем заседании Национального собрания заявил, в частности, руководитель оппозиционного“Армянского национального конгресса” Левон Зурабян, представляя от имени фракции позицию по поводу проекта заявления касательно вопроса о внедрении обязательного компонента накопительной пенсионной системы, Он также призвал народ встать на защиту своих интересов. “Власти не отступят, пока не увидят десятки тысяч людей на улицах. Ключ к успеху - консолидированная и скоординированная борьба 4 фракций парламента и собравшихся на Площади людей”.
Секретарь фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян подчеркнула, что все понимают, что пенсионная система Армении нуждается в реформировании. По ее словам, на серьезнейшие реформы может идти то Правительство, которое заслужило доверие общества. По убеждению парламентария, однозначно, что это Правительство доверием не пользуется, и не случайно, что даже на добровольной основе до сих пор никто из граждан Армении не воспользовался предлагаемыми реформами.
В условиях нулевого доверия к этому Правительству применение подобного закона чревато серьезными пагубными последствиями”, - заявила Н. Зограбян, призывая парламентское большинство не сбрасывать со счетов “эти последствия”, несмотря на существующее тотальное давление со стороны Правительства на парламентское большинство.
На призыв депутата от ППА тотчас откликнулся спикер НС РА Овик Абраамян. “Никто из нашей фракции не делал подобных заявлений об оказываемом на нас тотальном давлении, другое дело - если на вас оказывают давление. Прошу Вас, не говорить за нас. Правительство не обладает какими-либо полномочиями для оказания на нас давления”, - отметил О. Абраамян.
Национальное Собрание сегодня завершило обсуждение по данному вопросу. Голосование по вопросу отсрочки внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы на год, до 2015г.,в парламенте Армении состоится завтра, 4 декабря, в начале заседания.