Կառավարությանն առաջարկվում է հանրաքվե նախաձեռնել 12/02/2013   14:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօրվա առաջին նիստում սկսեց քննարկել ՀՀ վերահսկիչ պալատի՝ 2014 թվականի գործունեության տարեկան ծրագիրը: Այն ներկայացրեց ՎՊ խորհրդի անդամ Լիլիթ Գևորգյանը: ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:
Հարցի քննարկման ավարտից հետո ԱԺ-ն կքննարկի «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը գործադրելու հարցի վերաբերյալ» հայտարարության նախագիծը: Այն,  որպես արտահերթ հարց, քննարկելու նախաձեռնությամբ հանդես են եկել ոչ իշխանական 4 խմբակցությունների  49 պատգամավորներ:
Հայտարարության նախագծով, մասնավորապես, նախատեսվում է, որ ԱԺ-ն առաջարկի ՀՀ կառավարությանը՝ «Հանրաքվեի մասին» օրենքով նախատեսված կարգով նախաձեռնել կենսաթոշակային բարեփոխումների նոր համակարգի՝ պետական կյանքի կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքի բացահայտմանն ուղղված հանրաքվե:
Բացի այդ, առաջարկի ՀՀ կառավարությանը և Կենտրոնական բանկին՝ Ազգային ժողովի համապատասխան մշտական հանձնաժողովների հետ քննարկել պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մուտքը մինչև անհրաժեշտ պայմանների բավարարումը կամ առնվազը մինչև 2015 թվականը հետաձգելու, կամավոր կուտակային համակարգը նոր գործիքներով խրախուսելու հարցերը և ներկայացնել օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկություներ:
Նաև՝ առաջարկի շահագրգիռ հասարակական, փորձագիտական միավորումների ներգրավմամբ իրականացնել կենսաթոշակային բարեփոխումների նոր սցենարների,այդ թվում՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչը հանելու դեպքում նոր համակարգի, մշակման, կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումներից բխող ռիսկերի նվազեցման կամ չեզոքացման, ինչպես նաև նոր համակարգի վերաբերյալ օրենսդրության՝ Սահմանադրության հետ համապատասխանեցնելու աշխատանքներ:
Այս առաջարկությունները, ըստ նախագծի, պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ կառավարության կողմից հաստատված կենսաթոշակային բարեփոխումների ծրագրով և ժամանակացույցով նախատեսված մի շարք գործողություններ չեն ձեռնարկվել ժամանակին, իսկ, «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի համաձայն, պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մասնակիցները մինչև 2014 թ.-ի հունվարի 1-ը պետք է կատարեն կենսաթոշակային ֆոնդի և կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարիչի ընտրությունը:

Фракции НС Армении, ратующие за отсрочку внедрения обязательного компонента пенсионной системы, предлагают Правительству инициировать референдум 12/02/2013   16:05  |  Лента новостей
Национальное Собрание на проходящем сегодня первом заседании приступило к обсуждению годовой программы деятельности Контрольной палаты РА на 2014г. Ее представила член Совета КП Лилит Геворкян. Председатель КП Ишхан Закарян находится в настоящее время в Нагорном Карабахе.
По завершении обсуждения данного вопроса, парламент страны рассмотрит проект заявления “касательно вопроса о применении обязательной составляющей накопительной пенсионной системы. С инициативой о проведении во внеочередном порядке обсуждения по данному вопросу выступили 49 депутатов от 4 фракций неправящих политических сил Национального собрания Армении(НС РА).
Согласно проекту заявления, в частности, планируется, что НС предложит Правительству РА инициировать в порядке, предусмотренном законом РА “О референдуме” всенародное голосование с целью выявления общественного мнения касательно новой системы пенсионных реформ.
Кроме того, будет предложено Правительству РА и Центробанку Армении обсудить с соответствующими постоянными комиссиями НС вопросы об отсрочке внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы до обеспечения необходимых условий или до 2015г., как минимум, а также поощрения при помощи новых методов новой добровольной накопительной системы, и представить предложения по изменению законодательства.
Будет также предложено с привлечением общественных, экспертных сообществ осуществить в случае отмены обязательного накопительного компонента работы по разработке нового сценария пенсионных реформ, снижению или нейтрализации рисков, проистекающих из реформ пенсионной системы, а также по приведению законодательства, касающегося новой системы, в соответствие с Конституцией страны.
Эти предложения, согласно проекту, обусловлены тем обстоятельством, что ряд действий, предусмотренных по утвержденной Правительством РА программе пенсионных реформ и ее графику, не были своевременно предприняты, а в соответствии с законом РА “О накопительной пенсии”, участники обязательной накопительной составляющей до 1 января 2014г. должны выбрать накопительный пенсионный фонд и управляющего накопительным пенсионным фондом.