Աբովյան քաղաքի առևտրականները գրոհել են հարկային տեսչության պետի աշխատասենյակը. Shamshyan 11/30/2013   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Shamshyan.com-ի տեղեկացմամբ` այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին, արտակարգ իրավիճակ է ստեղծվել Կոտայքի մարզում:
Ինչպես Աբովյան քաղաքից հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, մոտ 200-ից ավելի մանր և միջին բիզնեսով զբաղվող առևտրականներ բողոքի ակցիա են անցկացրել Աբովյանում: Նրանք Աբովյան քաղաքի հարկային տեսչության պետից պահանջում էին պարզաբանել, թե ինչու է տեսչությունն առևտրականներին հարկային տեռորի ենթարկում:
Ֆոտոլրագրողի հետ զրույցում առևտրականները բարձրաձայնում էին, որ հարկայինի աշխատակիցները արհեստական խնդիրներ են ստեղծում իրենց համար. փորձում են «գործ սարքել» իրենց գլխին, ստիպում, որ ավել գումարներ վճարեն, իսկ ովքեր հրաժարվում են, սպառնում են հաշվեհարդար տեսնել՝ առևտրականներին սնանկացնելով:
Ֆոտոլրագրողը հայտնում է, որ հարկային տեսչության պետ Վարդան Սահակյանը հրաժարվել է ընդունել բողոքի մասնակիցներին, ում վերաբերմունքից նյարդայնացած կանայք ճեղքեցին հարկային տեսուչների պատնեշը և մտան պետի աշխատասենյակ:
Տեսնելով, որ իրավիճակը դուրս է գալիս վերահսկողությունից, Վ. Սահակյանն ահազանգեց ոստիկանություն, և կարճ ժամանակ անց այնտեղ ժամանեցին մեծ թվով ոստիկաններ: Ցուցարարները հայտարարեցին, որ չեն լքի շենքը, մինչև պետը չընդունի իրենց:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները ֆոտոլրագրողի հետ զրույցում հայտնեցին նաև, որ եթե հարցը չլուծվի, իրենք դիմելու են ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, քանի որ պատգամավորը նախկինում էլ հարկային տեսչության նման աշխատաոճի դեպքում ձեռք է մեկնել առևտրականներին, և իրենք հուսով են, որ այս անգամ էլ նա կկանգնի աբովյանցիների թիկունքին:

Абовянские торговцы захватили кабинет начальника налоговой службы, требуя положить конец “фискальному террору” - Shamshyan 11/30/2013   14:27  |  Лента новостей
Как сообщает Shamshyan.com, сегодня 30 ноября в Котайкской области случилось ЧП.
Более 200 представителей малого и среднего бизнеса провели акцию протеста в Абовяне, передает с места событий фоторепортер Гагик Шамшян. Согласно информации, они требуют от начальника налоговой инспекции пояснить, почему инспекция подвергает коммерсант налоговому террору.
В беседе с корреспондентом торговцы рассказали, что сотрудники налоговой инспекции искусственно чинят им препятствия, пытаются против них “сфабриковать дело”, заставляют платить лишние деньги, а тем, кто отказывается делать это, угрожают банкротством.
Фотожурналист сообщает, что начальник налоговой инспекции Вардан Саакян отказался принять участников акции протеста. Возмущенные подобным отношением к себе, женщины прорвали кордон из сотрудников налоговой инспекции и ворвались в кабинет к начальнику.
Увидев, что ситуация выходит из-под контроля, В. Саакян позвонил в Полицию, и спустя короткое время туда прибыли многочисленные стражи порядка. Демонстранты заявили, что не покинут здание до тех пор, пока начальник их не примет.
Участники акции протеста в беседе с фотожурналистом заявили, что, если вопрос не будет урегулирован, то они обратятся к депутату Национального Собрания РА, лидеру партии “Процветающая Армения” Гагику Царукяну, поскольку парламентарий и раньше из-за аналогичного поведения налоговой инспекции протягивал руку помощи торговцам, и они надеются, что и на сей раз он встанет на защиту абовянцев.