Էդմոն Մարուքյան. Միասնական քննչական մարմնի ղեկավարի նշանակման հարցը պետք է լուծվի սահմանադրական մակարդակով 11/30/2013   15:52  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Միասնական քննչական մարմինը, ինչպես և այդ կարգի բոլոր մարմինները, պետք է նախատեսված լինի Սահմանադրությամբ, և նրանց ղեկավարների նշանակման հարցը ևս պետք է սահմանադրական մակարդակով լուծվի:
Նման կարծիք հայտնեց Ազգային ժողովի անկախ պատգամավոր, նախկին փաստաբան Էդմոն Մարուքյանը՝ ի պատասխան  «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցի, թե  ինչ մեխանիզմներ են անհրաժեշտ, որպեսզի իրոք ապահովվի ստեղծվելիք Միասնական քննչական մարմնի անկախությունն ու պրոֆեսիոնալիզմը:
Պատգամավորը հույս հայտնեց, որ առաջիկայում կատարվելիք սահմանադրական բարեփոխումների շրջանակներում, երևի թե, այդ հարցին ևս լուծում տրվի:
«Եթե ինձ մնա՝ ես կառաջարկեի բարձրացնել խորհրդարանի դերը: Այդ դեպքում չեմ բացառում, որ այդ կարգի մարմինների ղեկավարները նշանակվեն խորհրդարանի կողմից՝ անկախությունն ապահովելու համար»,-նշեց պատգամավորը:
Է.Մարուքյանի կարծիքով` առայժմ կարելի է անցումային տարբերակներ գտնել:
Պատգամավորն ընդգծեց, որ Միասնական քննչական մարմնի մասին օրենքի նախագիծը դեռևս չկա:  «Երբ լինի, կարող ենք ավելի առարկայական քննարկել: Առայժմ որևէ բան պարզ չէ, այդ իսկ պատճառով կդժվարանամ կարծիք հայտնել»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ  ՀՀ Նախագահի` սեպտեմբերի 24-ի կարգադրությամբ ստեղծվել է Միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողով՝ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի ղեկավարությամբ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, Միասնական քննչական մարմնի կազմավորման մասին օրինագիծն արդեն դրվել է շրջանառության մեջ, և առաջիկայում կներկայացվի կառավարության նիստի քննարկմանը:

Эдмон Марукян: Вопрос о назначении руководителя Единого следственного органа следует решать на конституционном уровне 11/30/2013 17:01 | Актуальная тема
Единый следственный орган, равно как и все органы подобного рода, должны быть предусмотрены Конституцией, вопрос о назначении их руководителей следует также решать на конституционном уровне.
Такое мнение выразил независимый депутат парламента Армении, бывший адвокат Эдмон Марукян в ответ на вопрос корреспондента “ФактИнфо” относительно того, какие механизмы требуются для обеспечения независимости и профессионализма создаваемого единого следственного органа.
Депутат выразил надежду, что в рамках предстоящих конституционных реформ, возможно, что этот вопрос удастся урегулировать.
“Что до меня, то я бы предложил повысить роль парламента”. В таком случае, я не исключаю, чтобы главы подобных органов назначались бы парламентом с тем, чтобы обеспечить независимость”,- отметил он.
По мнению Э. Марукяна, можно найти переходные варианты.
Депутат подчеркнул, что законопроекта о Едином следственном органе пока нет. “Когда он появится, можно провести более предметное обсуждение. Пока ничего не ясно, посему я затрудняюсь высказать на сей счет мнение”, - резюмировал он.
Напомним, что по распоряжению президента Армении Сержа Саргсяна от 24 сентября была создана Комиссия по правовому обеспечению формирования Единого следственного органа под руководством бывшего генерального прокурора Армении Агвана Овсепяна.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, законопроект о формировании Единого следственного органа был введен в обращение и в ближайшее время он будет представлен на обсуждение на заседании Правительства РА.