ԱԻՆ համակարգի աշխատակիցները մեղադրվում են 11/30/2013 10:19 | Քրեական խրոնիկոն
Դատարանում է պաշտոնեական կեղծիքի վերաբերյալ արտակարգ իրավիճակների նախարարության համակարգի երկու աշխատակիցների դեմ գործը:
Այսպես, ըստ մեղադրանքի` ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ փրկարարական ուժերի վարչության կարևորագույն օբյեկտների պահպանության բաժնի պետ Հայկ Մովսիսյանը հրշեջ հրահանգիչներ Էդգար Առաքելովին և Արամ Պետրոսյանին օգնելու և նրանց նյութական վիճակը բարելավելու անձնական շահագրգռվածությամբ դրսևորված միասնական դիտավորությամբ` 2012թ. ապրիլի 24-ից 2013թ. հունիսի 28-ն ընկած ժամանակահատվածում չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները և կատարել պաշտոնեական կեղծիք: Այդպիսով պետության օրինական շահերին պատճառվել է, ըստ մեղադրական եզրակացության, ընդհանուր առմամբ` 332.058 ՀՀ դրամի էական վնաս:
Հայկ Մովսիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, և 314-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ Պաշտոնեական կեղծիքը:
Էդգար Առաքելովը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-314-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ պաշտոնեական կեղծիքին օժանդակելը: Նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու ստորագրությունը:

Сотрудники МЧС Армении за совершение служебного подлога оказались на скамье подсудимых 11/30/2013   10:40  |  Криминальная хроника
Дело, возбужденное против двух сотрудников МЧС РА по факту совершения служебного подлога, уже в суде.
Таким образом, согласно обвинению, начальник отдела охраны важнейших объектов управления спасательных сил Спасательной службы МЧС Армении Айк Мовсисян, действуя с единым умыслом, вызванным личной заинтересованностью в оказании помощи пожарным инструкторам Эдгару Аракелову и Араму Петросяну для улучшения их материального положения, с 24 апреля 2012г. по 28 июня 2013г. злоупотребил своими должностными полномочиями и совершил служебный подлог. Законным интересам государства, согласно обвинительному заключению, был нанесен значительный ущерб в общей сложности на сумму 332.058 драмов.
Айку Мовсисяну предъявлено обвинение по ч. 1ст. 308 УК РА- “злоупотребление должностными полномочиями” и ч. 1 ст. 314 УК РА – “служебный подлог”
Эдгару Аракелов обвиняется по ч. 1ст. 38-314 – “соучастие в служебном подлоге” В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.