Յարոսլավլի մարզից Հայաստանի քաղաքացու են արտաքսել 11/29/2013 12:10 | Միջազգային լրահոս
Արտաքսման օպերացիան համատեղ իրականացրել են Ռուսաստանի Միգրացիոն դաշնային ծառայության Յարոսլավլի մարզի վարչության ներգաղթի վերահսկման բաժնի և դատական կարգադրիչների ծառայութան աշխատակիցները:
«Արտաքսված օտարերկրացիներով կարելի ուսումնսիրել նախկին Խորհրդային Միության աշխարհագրությունը. երկուսը Մոլդովայի քաղաքացիներ են, 11-ը՝ Ուզբեկստանի, 8-ը՝ Տաջիկստանի: Մեկական քաղաքացի արտաքսվել է Հայաստան, Ադրբեջան, Ղրղզստան և Ուկրաինա: Բացի այդ, 5 քաղաքացի արտաքսվել է Չինաստան»,- «ИТАР-ТАСС»-ին հայտնել է գերատեսչության փորձագետ Վերա Միխայլովան:
Ըստ նրա` ՌԴ-ի, այդ թվում` մարզի տարածքից անօրինական հիմքերով գտնվող անձանց արտաքսման աշխատանքները մշտական բնույթ են կրում: Փաստաթղթերի պատրաստմամբ և հայրենիք նրանց ուղարկելու տոմսերի ձեռքբերմամբ պայմանավորված՝ դատարանի որոշման կատարմանը նրանք սպասում են ՌԴ-ի սահմաններից վարչական արտաքսման ենթակա օտարերկրյա քաղաքացիների ժամանակավոր պահման կենտրոնում:
«Կենտրոնում այժմ արտաքսման իրենց հերթին է սպասում ևս 75 մարդ: 2013թ. ընդհանուր առմամբ Յարոսլավլի կենտրոն է տեղափոխվել 334 մարդ, Ռուսաստանից արտաքսվել է 263 օտարերկրացի, որից 74-ը՝ նոյեմբերին»,-նշել է Միխայլովան:
Օտարերկրացի քաղաքացիների ժամանակավոր պահման կենտրոնը Յարոսլավլի մարզում ստեղծվել է 2011թ.: Այն Ռուսաստանում առաջիններից մեկն է: Ներկայումս կենտրոնում միաժամանակ կարող է պահվել մոտ150 մարդ:

Ярославское УФМС выдворило за пределы России 30 иностранцев 11/29/2013   12:18  |  Международные новости
Сотрудниками отдела иммиграционного контроля УФМС России по Ярославской области и службой судебных приставов проведена совместная операция по выдворению за пределы РФ 30 иностранных граждан, сообщает ИТАР-ТАСС.
"По выдворенным иностранцам можно изучать географию бывшего Советского Союза: два человека граждане Молдавии, 11 из Узбекистана, восемь из Таджикистана. По одному гражданину депортировано в Армению, Азербайджан, Киргизию и Украину. Кроме того, в дальнее зарубежье выдворено пять граждан Китая", - рассказала ИТАР-ТАСС специалист-эксперт ведомства Вера Михайлова.
По ее словам, работа по выдворению граждан незаконно пребывающих на территории региона и РФ осуществляется на постоянной основе. По мере подготовки документов и приобретения билетов для отправки иностранцев на родину, они ожидают исполнения решения суда о выдворении в "Центре временного содержания иностранных граждан, подлежащих административному выдворению за пределы РФ /ЦВС/".
"Сейчас в центре ожидают своей очереди на выдворение из страны еще 75 человек. Всего за его 2013 год в ярославцский ЦВС поступило 334 человека, выдворено из страны 263 иностранных гражданина, из них - в ноябре 74 человека" , - отметила Михайлова.
Центр временного содержания иностранных граждан был создан в 2011 году по инициативе правительства региона, облдумы и УФМС России по Ярославской области. Он стал одним из первых в России. Сейчас в нем могут одновременно содержаться около 150 человек.